[Osobnost] Nejbohatší člověk na světě – Jeff Bezos – zakladatel Amazonu, rozvod a lety do vesmíru

3.3
(3)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Nejbohatším člověkem planety není Bill Gates, ale šéf Amazonu Jeff Bezos, a to již od konce roku 2017. Magazín Forbes, jehož žebříčku 100 nejbohatších lidí Jeff aktuálně dominuje, vyčíslil aktuální majetek nejbohatšího muže světa na 112 miliard dolarů. Kvůli aférce s milenkou ho však po 25 letech manželství čeká rozvod. Jeff začínal v garáži a sní o tom, že dostane lidi do okolního vesmíru.

Posledně jsme psali: Miliony lidí četly knihu člověka, který se naučil uskutečnit svůj sen.

Kolik peněz má nejbohatší člověk na světě?

Dnešní díl Osobností patří muži jménem Jeff Bezos, který vlastní jmění v hodnotě asi 112 miliard dolarů, což je podle aktuálního kurzu něco přes 2,51 bilionu korun. To by téměř stačilo na zaplacení státních dluhů České republiky a Slovenska, které dohromady činí asi 2,76 bil. Kč (viz tento článek). V průběhu roku 2018 se přitom jeho majetek vyhoupl až nad 150 mld USD.

Své bohatství však nemá uloženo v penězích. Jako zakladatel společnosti Amazon vlastní 16 % akcií. Ty představují největší část jeho majetku. Dále mu patří mu například deník The Washington Post a kromě Amazonu založil také společnost Blue Origin, která vyvíjí opakovaně použitelné rakety, na kterých chce do kosmu vozit lidskou posádku. Dále investoval třeba do půdy, Twitteru či  Uberu a mimo jiné vlastní také filmovou databázi IMDb.

Rozvod

Aktuálně se v médiích šíří zpráva o rozvodu nejbohatšího muže světa. Jeff Bezos zřejmě část svého bohatství odevzdá své bývalé manželce, se kterou má 4 děti – 3 vlastní syny a adoptovanou dceru. Jeff, který 12. ledna oslavil 55. narozeniny, si za rozvod zřejmě vděčí sám, provalilo se na něj totiž, že má milenku.

Se svou ženou Mackenzie Bezosovou, která by se po rozvodu mohla stát nejbohatší ženou světa, se oženil v roce 1993. Sám prozradil, že její podpora hrála v začátcích firmy velkou roli a v prvním roce dokonce vedla účetnictví. Rozejít se prý chtějí jako přátelé, nicméně i bez nákladných soudních tahanic Jeff o své prvenství po rozvodu pravděpodobně přijde.

Amazon

Společnost Amazon, které patří internetový obchod Amazon.com, je po Apple druhou firmou v historii, která kdy překonala milník 1 bilionu dolarů v tržní kapitalizaci. Toho dosáhli v září 2018, kdy se jedna akcie Amazonu obchodovala přibližně za 2 050 USD. V době přípravy tohoto článku se Amazon obchoduje za 1 471,5 USD. Na začátku roku 2015 to však bylo jen cca 500 dolarů.

Jde o obrovský nadnárodní internetový obchod, kterému se podařilo doslova dobýt svět. O jeho čínském konkurentovi nazvaném Alibaba, který ve svém bytě s pomocí pár přátel založil „čínský Bill Gates” – Jack Ma, jsme psali v tomto článku. Jeff začínal podobně. Amazon byl původně jen obyčejným internetovým knihkupectvím, které provozoval z garáže.

Zajímavostí je, že se Jeff Bezos již v roce 2013 vyjádřil, že budou v budoucnosti doručovat balíčky pomocí dronů. To by mohlo trochu ulevit přeplněným silnicím, ale jak by vypadala obloha plná poletujících předmětů? Co si o tom myslíte? Napište nám to do komentářů pod tímto článkem. Přidat můžete táké svůj názor na tento díl Osobností, měl by mít pokračování? A o jaké další osobnosti byste se rádi něco dočetli? Nezapomeňte nám to napsat, děkujeme.

Vesmír

Jeff byl vesmírem fascinován již od mala a tato jeho záliba se proměnila v sen, který se ho stále drží. Jak už jsme psali, založil firmu Blue Origin, která má odvážný cíl, dostat lidi nahoru ze zemského povrchu a umožnit tak časem udělat z naší společné matky Země jakýsi park. Zatím je vše ve stádiu prvních zkušebních suborbitrálních letů, které podnikají a postupně zvyšují laťku.

Na první zkušební let se vydala raketa Charon, která dosáhla výšky jen 98 metrů. O deset let později, v roce 2015, se již raketa New Shepard 2 podívala za hranice okolního vesmíru a úspěšně se také vrátila zpět. Tatáž raketa pak suborbitální let úspěšně zopakovala ještě čtyřikrát. Další raketa se má jmenovat New Glen, na počest prvního amerického astronauta, který obletěl Zemi, Johna Glenna.

Závěr

Ačkoli se nejbohatší muž světa Jeff Bezos se svou ženou Mackenzie dle svých slov rozvádějí jako přátelé, může se snadno stát, že o své prvenství po rozvodu přijde. Aktuálně se jeho majetek pohybuje okolo 112 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 2 a půl bilionu korun. Jeff rozjížděl internetové knihkupectví (později úspěšný mezinárodní e-shop) Amazon v garáži, tedy na stejném místě, kde začínal také Steve Jobs budovat počítačovou společnost Apple.

-Kytka

Zdroje:
http://www.forbes.cz/
https://www.ccn.com/
https://wikipedia.org/
https://wikipedia.org/
https://www.patria.cz/
https://wikipedia.org/


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lofas

Kryptoměny jdou do sraček tak tu píšete hovna co nemají absolutně nic společného s kryptem , za chvíli tu bude článek jak Borhyová píchá z Korantengem .

burrr

BTC právě prorazil 30 000$, ještě před měsícem byl na 17 000… tak nevím co jde do sraček, možná fiat měna 🙂

Reklama: