Nedávno jsme na Kryptomagazínu psali o novém ASIC Mineru od firmy Bitmain. Antminer E3 je stroj určený primárně na těžbu Etherea, ale můžete na něm těžit prakticky všechny kryptoměny, které využívají ethash mining algoritmus.
Detaily o Antmineru E3 naleznete v tomto článku
O ASIC-u pro Ethereum se spekulovalo už dlouho a ještě před jeho oficiálním představením core developeři začali s komunitou diskutovat o možném hard-forku, který by problém s ASIC odstranil. Bylo by to relativně jednoduché. Stačí přejít na jiný mining algoritmus.
Would you support a hard fork that obsceletes ETH ASICs? (Just wondering, this is not a proposal)
— Vlad Zamfir (@VladZamfir) March 28, 2018
Jako při každém forku, i zde je problém s dohodou. Lidé, kteří si koupili ASIC-y, by museli přejít na těžbu Etherea Classic nebo jiné ethash měny, nebo by mohli nadále těžit starý Ethereum blockchain. Právě druhá možnost je docela pravděpodobná. Něco velmi podobného se stalo i dnes s Monerem.
„Donutit každého, aby aktualizoval svůj software, bude pravděpodobně velmi chaotické a bude nás to pouze rozptylovat od důležitějších věcí. Osobně se tedy nepřikláním k Forku. „
Nakonec, takový hard-fork by činil pouze krátkodobé řešení. Bitmainu a dalším výrobcům ASIC-ů nic nebrání v tom, aby vyrobili nový ASIC. A potom co? Budeme zase Forkovat?
Ethereum i tak přejde na PoS
Dlouhodobé plány firmy Ethereum Foundation počítají s přechodem na nový konsenzus algoritmus – takzvaný Proof-of-Stake. Více se o něm dozvíte v úvodním článku našeho seriálu o kryptoměnách, které generují pasivní příjem. Zítra na Kryptomagazínu výjde nová část tohoto seriálu.
Celý problém bude vyřešen až přechodem na PoS – tedy na způsob těžby, při němž není důležitý výkon vašeho počítače, ale množství Coinů na masternode. PoS ASIC-y vyřadí úplně, navždy a navíc započne deflaci počtu ether tokenů.
Proof-of-Stake Ethereum bockchain již existuje. Zatím však pouze v testovací verzi a je znám pod jménem Casper.
Proč ASIC minery představují problém?
Procesory a grafické karty jsou běžně dostupné. Koupíte je na internetu, v bazarech, všude… Oproti tomu, ASIC-y vyrábí jen pár čínských výrobců a dostat se k nim je velmi náročné. Velkou část produkce si nechává samotný výrobce a velkoodběratelé. Obyčejní lidé tak nemají velkou šanci vytěžit si pořádný zisk a síť se centralizuje na několik velkých uzlů.
To jde proti myšlence decentralizace, která je podstatou kryptoměn a blockchainu.
Více informací o technologii blockchain najdete zde:
Je známo kolik etherea je nutné vlastnit pro provozování masternode po přechodu na PoS ? Doufám, že to nebude jako u Dash masternode, kde 1000 dash je mimo možnosti obyčejného člověka.