Světové ekonomické fórum přišlo s projektem Velký reset – co to znamená?

4.6
(8)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Austrálie a Singapur zavedly digitální přeshraniční proces pomocí blockchainu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Z kryptotrhů během noci a dneška zmizelo 80 mld. USD • Veteráni uklidňují, že pokles trhů se pravidelně opakuje • a...

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Projekt s názvem Velký reset (Big Reset) od Světového ekonomického fóra hledá možnosti, jak využít tento jedinečný okamžik v historii ve prospěch lidí. Je ale potřeba uchopit tyto možnosti tak, aby spíše neuškodily. Jaké jsou tedy 4 základní pilíře projektu a co to pro nás může přinést do budoucna? 

1. Změna myšlení

Začneme knihami – Capital and Ideology od Thomase Piketta a Humankind od Rutgera Bregmana. Ukazují, jak je náš současný názor založen na zásadně nesprávných předpokladech a že dramatická transformace je možná jen se změnou myšlení.

Piketty zpochybňuje základní předpoklad kapitalismu – že nerovnost je jen nešťastným vedlejším produktem pokroku. Nerovnost je podle něj důsledek politické volby, založené na chybné ideologii poskytnuté trhem a ne na nevyhnutelný výsledek technologie a globalizace.

Rutger Bregman zkoumá ještě hlouběji zakořeněný mýtus, a to že lidé jsou vnitřně sobečtí, nespolupracující a agresivní a bez vedení a vlivu vlád a vůdců by se vše brzy rozpadlo do chaosu. Podle něj je to naopak a jeho výzkum více než 200 000 let lidské historie ukazuje, že ve skutečnosti jsme nastaveni na spolupráci, laskavost a péči o druhé.

Obě tyto knihy ukazují, že náš pohled na svět byl jednoduše vytvořen. A to překvapivě malým, ale vlivným počtem jednotlivců. A COVID-19 prokázal, že oba tyto body jsou pravdivé. Ne vedení a vlády, ale lidé, kteří se spojili a šli daleko za hranice svých povinností, byli rozhodujícím faktorem minimálně během první vlny pandemie.

2. Vytvoření nových metrik

HDP (hrubý domácí produkt) měří špatné věci. Měření správných věcí poskytne znalosti, které jsou potřeba k podniknutí odvážných a náročných kroků, potřebných k přechodu na způsob života, který by byl více zaměřený na lidi a planetu.

HDP selhává na tolika úrovních – měří bohatství a ignoruje jeho získání, vytvoření a rozdělení. Nezaznamenává ani lidské a finanční náklady kapitalismu, jako je sociální péče, zhoršování životního prostředí a náklady v oblasti sociálního, duševního a fyzického zdraví.

3. Změna motivace

Už v roce 1996 bylo dokázáno, že hodnota firmy pro akcionáře jakožto jediný ukazatel úspěchu společnosti nejen poškodila společnost a neodvedla ani dobrou práci pro akcionáře. S tím se setkáváme dodnes a je to čím dál větší problém.

Otázky ohledně životního prostředí nebo sociálních problémů se pak snaží řešit různé fondy, které, i když rostou, jsou vedlejším produktem hlavní činnosti firem – a to je vydělávat co nejvíce peněz v co nejkratším čase. Dokud se tedy tato motivace nezmění a ti, kteří mají peníze, je neumístí tam, kde jsou potřeba, vše zůstane úplně stejné.

4. Skutečné propojení

Ve své knize Lidstvo ukazuje Rutger Bregman důsledek vzdálenosti mezi vůdci a životy nás ostatních a to se zdá být největší problém ze všech. Svou knihu uzavírá pohledem na příměří, ke kterému došlo na Štědrý den roku 1914 na začátku první světové války. Více než 100 000 vojáků v přední linii složilo zbraně, aby hráli fotbal, sdíleli příběhy, fotografie, jídlo a pití. Ale to nebyla jen věc Štědrého dne; na některých místech to trvalo několik týdnů a mnoho vojáků si to pamatovalo jako vrcholný zážitek svého života. Mohlo to snadno přerůst do úplného míru, protože obě strany se zdráhaly znovu pustit do boje. Válku dokázala znovu nastartovat jen vytrvalost generálů, kteří ovšem byli daleko a kteří pomocí propagandy vyvolali nenávist a vštěpovali poslušnost prostřednictvím vojenského soudu pro kohokoliv za „přátelská gesta“ vůči nepříteli. Rozhodujícím faktorem tady byla vzdálenost těchto generálů od dění a od jejich lidí, které vedli.

4. Digitální technologie

Digitální technologie poskytly mnoha z nás záchranné lano během lockdownu, ale také poskytují jen iluzi propojení. Anonymita poskytuje krytí pro trolling, podporuje polarizaci společnosti a umožňuje všem, aby se cítili v pohodlí své malé bubliny.

Mezitím nám naše odpojení od přírody pomáhá zapomenout na dopady změny klimatu, na zhoršování životního prostředí a na utrpení zvířat. Maximální vzdálenost, kterou poskytují autonomní zbraně, umožní odtržení od smrti a zničení nepřítele stisknutím tlačítka bez vystavení se rizika přímého souboje a kontaktu s ním.

Hledání způsobů, jak by technologie mohly harmonizovat, nikoli polarizovat, a aby jsme si všichni vytvořili hlubší a smysluplnější spojení mezi sebou navzájem a s přírodou, zmenší vzdálenost, která nám umožní vidět svého bližního takového, jaký skutečně je.

Pandemie COVID-19 ukázala, že pořád ještě umíme důvěřovat úplně cizím lidem, pomáhat našim sousedům a komunitám, dávat čas a peníze charitám blízkým i vzdáleným a poskytovat si navzájem miliardy velkých i malých laskavostí každou hodinu každého dne.

Závěr

Co si o tomto projektu Světového ekonomického fóra myslíte? Dejte nám vědět do komentářů, a také nám napište, jestli vás podobné články zajímají a chcete pokračování o tom, jak do toho zapadají kryptoměny a technologie blockchainu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře