[Večerní souhrn článků] • Bitcoinová dominance poprvé za 2 roky dosáhla 50 % • a další články

5
(2)

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete zde přehledně na jednom místě. Každý nadpis lze rozkliknout a přejít tak na celý článeek.

Zpráva dne

Bitcoinová dominance poprvé za 2 roky dosáhla 50 %

Podání žádosti o spotové ETF společnosti Blackrock a zásah Komise pro cenné papíry a burzy proti některým dalším kryptoměnám znamená zvýšený zájem investorů o bitcoin. Bitcoinová dominance tak překročila hranici 50 %.

19. června v 18 hodin UTC dominance bitcoinu dosáhla těsně nad 50 %. Od té doby trochu ustoupila a ustálila se na 49,9 % (údaj platný v době psaní článku). To znamená, že samotný bitcoin představuje polovinu z celkové tržní kapitalizace kryptoměn ve výši 1,1 bilionu dolarů. Aktuální tržní kapitalizace bitcoinu je cca 519 miliard dolarů.

Spoluzakladatel MicroStrategy a známmý bitcoinový býk Michael Saylor věří, že dominance bitcoinu na trhu v nadcházejících letech dosáhne 80 %, protože rostoucí regulační tlak Komise pro cenné papíry způsobí, že stablecoiny a většina dalších krypto aktiv skončí v zapomnění. [1]

Podívejte se také na náš kalendář akcí, ať vám neunikne žádná kryptoměnová událost.

Analýzy a trhy

20. 6. 2023 Analýza – Bitcoin útočí na rezistenci, s úspěchem?

Bitcoin má po úspěšném odrazu od klíčového supportu, což víme již z pondělní analýzy. Jak ale situace na trhu vypadá v těchto chvílích? Kurz bitcoinu od včerejšího večera útočí na dřívější supportní úroveň, která teď jednoznačně funguje jako rezistence. Jestli nedojde v následujících dnech k průlomu, hrozí pokračování poklesu v rámci té klesající struktury.

20. 6. 2023 Tržní přehled pro S&P 500 a Bitcoin – Nudnější týden ve znamení projevů zástupců Fedu a Bitcoin pokoušející o další růst k hladině 30 000 USD

Tento týden máme na programu jenom projevy centrálních bankéřů z Fedu. Akciový index S&P 500 minulý týden vyrostl na 4430 bodů a dnes lehce klesá. Našel lokální maximum? Bitcoin se pokouší o proražení rezistence poklesového kanálu na 27 000 USD.

Analýza akcie AMD – konkurent Nvidia nebo slabý článek řetězce?

Rok 2023 bude výrazně spjat s akcií Nvidia. Tato akcie předvádí stejnou jízdu jako akcie Tesla v roce 2022. Avšak růst akcií Nvidia pomáhá celému sektoru a paradoxně i konkurenci. Dvojkou na trhu v prodeji a vývoji grafických karet je společnost AMD. Akcie AMD posílily od začátku roku o solidních 85 %.

Aktuální přehled všech kryptoměn můžete sledovat pod přiloženým odkazem ZDE.

Kryptoměny a kryptofirmy

Predikce ceny Ethereum v roce 2023: Překoná hranici 1800 USD? Máme pro vás další kryptoměny s potenciálem

Ethereum se od svých minim, které zaznamenalo v prosinci 2022, zotavilo téměř o 100 %. Nyní se jeho cena pohybuje kolem 1700 USD. Cena mírně klesla po rozhodnutí Fedu, kdy se poprvé po dlouhé době nezvyšovaly sazby. Fed prohlásil, že by to sice mělo být jen dočasné a čekají nás ještě další dvě zvyšování, každopádně cenu kryptoměn to ovlivnilo celkem rapidně. Došlo zároveň k oslabení amerického dolaru.

Do Kwon popírá, že by padělal svůj pas – obvinil “čínskou” agenturu

Do Kwon popřel, že by padělal cestovní doklady. Zároveň se ohradil proti tvrzení, že by měl jakékoli finanční vazby na vůdce strany Europa Now Milojka Spajiće. Zakladatel společnosti Terraform Labs Do Kwon údajně u černohorského soudu uvedl, že nevěděl, že pas, se kterým cestoval, byl padělaný. Místo toho se pokusil svalit vinu na blíže nespecifikovanou “čínskou” agenturu.

SEC nemá důkazy o neoprávněném přístupu Binance k prostředkům klientů

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žaluje Binance za skoro vše. Zatímco minulý týden to byla žaloba za prodej cenných papírů bez potřebné registrace, tak týden před tím to byla žaloba za neoprávněný přístup generálního ředitele Changpeng „CZ“ Zhao k prostředkům zákazníků Binance.US.

MEME dne

meme
Zdroj: Michal Fortyn

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Reaguji na výzvu k “zaspekulování si” ve věci žádosti BR o spotové ETF na BTC v samostatném článku od stejného autora. Činím tak záměrně zde, protože tady je příspěvek více exponován a je větší šance, že na něj zareagují další čtenáři, u původního článku by již pravděpodobně “zapadl”.

Ještě před spekulací na důvody žádosti BR vypíchnu slovní spojení autora článku Radka Dintara:

“legální ovládnutí BTC přes ETF BlackRocku”.
Nerozumím přesně, co tím myslí. BTC je PoW, ne PoS. Ovládnutí prostřednictvím vlastnění mincí (tedy přes ETF na BTC) není možné. Takto je možné tak maximálně ovládnout cenu a případně poškodit reputaci.
Na skutečné ovládnutí BTC by bylo nutné ovládnout hashrate, tedy těžební výkon. To by se musel BR stát těžařem a o to mu jistě nejde.

Tedy spekulace k důvodům žádosti BR o spotové ETF BTC, možnosti a důvody:

1. BR konečně pochopil význam a pravou hodnotu BTC a umožní svým klientům do něj investovat. Je to první krok k tomu aby se BTC etabloval jako skutečné digitální zlato a byl v portfoliu nejen drobných investorů, ale i institucí a rovněž centrálních bank. Trvalý nárůst dominance i ceny k novému ATH. BTC společně se zlatem je respektovanou komoditou.

2. “Rug pull” light verze – BR žádá o spot ETF a přitom ví, že za současné konstelace jej SEC nedovolí, přesto to ale bude znamenat nárůst ceny neboť další “zaručené zprávy” v médiích od “dobře informovaných zdrojů” budou tuto možnost potvrzovat. BR bude odprodávat své BTC na vyšších cenových hladinách a nové FOMO jim umožní exit a obrovský výdělek. Poslední veliký bag BTC BR odprodá těsně před definitvním zamítnutím SEC žádosti, což způsobí propad ceny BTC na nové letošní low.

3. “Rug pull” brutální verze (“konspirace”). BR žádá o spot ETF a už nyní ví, že bude opravdu povolen. Gary Gensler na vlastní žádost rezignuje na vedení SEC a její nový předseda – ideálně crypto máma Hester Peirce se souhlasem ostatních členů EFT povolí. “Game changer” je tu, nadšení veřejnosti obrovské, cena a objemy letí do dlouho neviděných výšin, vrací se FOMO tak jak ho známe. Cena následuje a zde podle situace na trhu by mohla dosáhnout i nového ATH či snad i nad 100k. Sice tomu makro moc nenasvědčuje, ale ani ostatní trhy si zatím ze špatného makra nic nedělají. Na novém cenovém maximu, až už bude na ATH nebo ne bude BR distribuovat obrovské množství BTC. Oni jsou jistě schopni vidět ostatním do karet, přes burzy – Coinbase, možná i ostatní burzy mohou poskytovat informace BR ze svých order booků. Pád ceny bude takový, jaký jen umožní obchodní situace – volnější nebo naprosto brutální volný pád – flash crash. Cena dosáhne hrozivé úrovně hluboko pod 10k díky brutálnímu prodejnímu tlaku prostřednictvím obrovského množství BTC vrženého na trh.

Je nutné si uvědomit, že tyto scénáře mohou být opravdu velmi dlouhodobé, tedy ne týdny, ale měsíce či dokonce několik let.

Upozorňuji – jedná se o spekulace, berte s rezervou, příspěvek je částečně i pro pobavení.

Důležité skutečnosti které je třeba mít na paměti a ze kterých při těchto spekulacích vycházím:
BR je největší institucionální investor s dlouhými prsty, má nadstandardní vztahy s vládními úředníky mnoha zemí i centrálními bankéři, včetně ČNB.
Nesmírně důležitá je jejich vazba na Microstrategy M. Saylora, je možné že mohou disponovat s BTC ve vlastnictví Microstrategy. Saylor se sice dušuje, že BTC nikdy neprodá, ale pak si může vymyslet nějakou novou pohádku.
Dříve si ředitel BR Larry Fink dělal z BTC legraci, když ho nazval “index of money laundering” a později se některý z jejich ředitelů vyjádřil, že si s BTC možná “trochu pohrají”. Teď si přesně nevzpomínám, kdo to byl a co přesně anglicky řekl, ale bylo ve smyslu “si s někým/něčím pohrát” – negativní konotace. S Vojtou jsme se zde o tom bavili, možná to může upřesnit.
A hlavně, BR chce především vydělat. Na čemkoliv – to je mu úplně jedno.
Pokud by se mu dokonce povedlo vydělat hromadu peněz a ještě u toho poškodit reputaci krypta, tak je to pro ně win-win situation a jejich přátelé v tradičních finančních institucích a ve vládách a centrálních bankách budou mít radost snad ještě větší … .

Jan H.

Pecka, budu moc rád, když dopadne ten scénář 10k 🙂

Vojtech

Ano, vzpomínám si. Je to tak cca rok a půl až dva zpátky a pronesl to Rieder, doslova použil termín “dabble”, tj., že si s btc “prohrají”🙂 jinak díky za inspirativní komentář, uvažuji už dlouho nad podobnými scénáři, bohužel pro nás můžeme jen spekulovat, narozdíl od BR totiž víme leda …

Čumsem

Ono něco mezi scénářem 1 a 3 probíhá prakticky celou dobu existence BTC 😀

spot_img