USA a Jižní Korea žádají o vydání Do Kwona, zakladatele projektu Terra

4.5
(2)

Úřady nejen Spojených států, ale i Jižní Koreje usilují o vydání spoluzakladatele společnosti Terra Do Kwona do svých zemí. Stalo se tak poté, co byl v Černé Hoře před pár dny zatčen.

Do Kwon zatčen v Černé hoře

Na tiskové konferenci 29. března černohorský ministr spravedlnosti Marko Kovač uvedl, že Spojené státy vyvinuly diplomatické úsilí a požádaly o Kwonovo vydání. Podobně i jihokorejští představitelé požádali o vydání. Ke Kwonovu zatčení došlo na černohorském letišti v Podgorici 23. března a lhůta pro vazbu byla prodloužena na 30 dní. Prostřednictvím tlumočníka Kovac sdělil:

Když obdržíme několik žádostí o vydání, díváme se na ně na základě několika faktorů – závažnosti trestného činu, místa, času a pořadí, v jakém jsme žádost obdrželi a několika dalších faktorů.

Kovac uvedl, že rozhodnutí o vydání a vzetí Kwona do vazby má na starosti černohorský Nejvyšší soud. Podle ministra spravedlnosti spoluzakladatel Terry používal v Černé Hoře padělané doklady totožnosti a v případě odsouzení si může v zemi odpykat trest spojený s těmito obviněními a to ještě před jeho případným vydáním do dalších jurisdikcí.

Pád projektu Terra a obvinění

Po krachu projektu Terra v květnu 2022 bylo místo Kwonova pobytu do značné míry neznámé. A to i přesto, že byl často aktivní na svém účtu na Twitteru a v září uvedl, že se “nesnaží skrývat”. V únoru se objevily zprávy, že Kwon možná odcestoval do Srbska (tato evropská země sousedí na severu s Černou Horou) poté, co Interpol vydal Red Notice o jeho předběžném zadržení.

Kwon je jihokorejským občanem, takže by pravděpodobně čelil trestnímu stíhání ve své vlasti. Tedy v zemi kde sídlila společnost Terraform Labs a kde se úřady zaměřují na osoby spojené s pádem Terra ekosystému. Zatím není známo, kde se nachází spoluzakladatel společnosti Terraform Daniel Shin, ale v Černé Hoře byl zadržen také Kwonův společník Han Chang-Joon.

Závěr

Není jasné, která země (pokud vůbec nějaká), má největší šanci na Kwonovo vydání. Situace tak připomíná pokusy Spojených států získat do vazby bývalého generálního ředitele FTX Sama Bankmana-Frieda, který se v době krachu burzy nacházel na Bahamách.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img