V pátek vyprší bitcoinové opce za 4,5 miliardy USD – co to udělá s cenou?

5
(22)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Máme za sebou opět zajímavý týden. Ve Spojených státech schválili spotová ETF na ethereum, americké indexy překonávají očekávání a do spotových ETF na bitcoin znovu přitekla více než miliarda dolarů. Kam se posune kurz ceny bitcoinu dál? Projdeme dnes různé cenové grafy a pokusíme se na tuto otázku najít odpověď.

Pojďme si nejprve shrnout uplynulý týden. V pondělí kurz rychle vyplnil vzniklý CME gap a během dne se pokusil zdolat hranici 70 000 USD. V té době ještě skoro nikdo nevěřil schválení burzovně obchodovatelných fondů na ethereum. Až do večera, kdy analytici Bloombergu navýšili svoje odhady na 75 %. To samozřejmě vedlo nejen k raketovému růstu samotného etherea, ale i bitcoinu a dalších kryptoměn. Kurz ceny se dostal skoro na 72 000 USD.

Cena začala propisovat pro změnu vysokou jistotu, že fondy schválené budou. Přesto můžeme vidět v úterý a středu pomalé klesání. Objemy ale říkají, že se moc neobchodovalo a všichni čekali na čtvrteční verdikt. Ani středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fed (FOMC Minutes) nás moc nerozhodilo.

To se ale nedá říci o čtvrtečním zveřejněním indexu nákupních manažerů (PMI) v USA. V sektoru služeb výsledek výrazně předčil očekávání a trh si potenciální růst sektoru vyložil jako další argument pro nesnížení základní sazby. Což pro bitcoin nebyla dobrá zpráva a kurz se propadl. Večerní zpráva o schválení fondů na ethereum nás sice chvilku dostala opět k růstu, ale s ohledem na delší výhled pro jejich prodej nebyla euforie zase až taková.

Optimismus se na trh vrátil opět v pátek. Spojené státy zveřejnily počty objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Analytici očekávali pokles a naopak přišel růst. Výsledek táhly hlavně dopravní prostředky a elektronika. Celkově kurz v pátek na Chicagské burze uzavřel na úrovni 68 559 USD. Týden byl optimistický i pro spotové ETF. Máme opět pět dní kladných změn v řadě a celkový součet přesáhl miliardu USD.

Bitcoin potřebuje silnější impulz pro další pohyb

Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil Fibonacciho retracement. Jako hranice jsem využil pokles z počátku května a současné historické maximum na 161,80 %. Ostatní důležité úrovně nám hezky zapadly do současného grafu. Trend nám aktuálně signalizuje pokles, takže by nás mohl zajímat nejbližší support kolem 67 300 USD nebo při jeho prolomení tu máme 65 050 USD. Rezistence nutná k prolomení klesajícího trendu se aktuálně pohybuje kolem 70 200 USD a další významná úroveň se nachází kolem 71 650 USD. Ideálně by bitcoin potřeboval nějaký silnější impulz, ale s ohledem na zítřejší den volna ve Spojených státech (Memorial Day) jej asi nelze v pondělí moc očekávat. To bych se spíš zaměřil na čtvrteční zveřejnění růstu HDP v USA. Do té doby bych čekal spíše stranový pohyb.

Kurz ceny otestoval supporty a opět roste

Na denním grafu jsem vytvořil konstrukci Ichimoku Kinko Hyo. Tenkan-sen, který se počítá jako průměr nejvyššího high a nejnižšího low za posledních 9 dní, nám ukazuje krátkodobý trend. A ten je býčí. Cena se drží relativně stabilně nad ním již dva týdny. Kijun-sen, který se počítá stejně jako Tenkan-sen ale za 22 dní, by šel interpretovat jako střednědobý trend. Tam vidíme stagnaci mluvící pro stranový pohyb. Komo, neboli mrak, vyjadřuje supportní oblast. Cena se pohybuje nad ním, což vysílá opět býčí signál. Navíc jej kurz tento týden opakovaně otestoval a vždy byl poměrně slušně odražen.

Posledním ukazatelem konstrukce je Chikou span. To je vlastně aktuální cena promítnutá na graf se zpožděním 26 dnů. Máme jí nad původní svíčkou, což znamená opět růst a býčí trend. Z tohoto pohledu vidím tedy množství býčích signálů, které lze využít k otevření obchodů. Supporty se nachází na 68 500, 66 350, 64 400 a 63 900 USD. Tenkan-sen a Kijun-sen navíc nedávno vytvořily býčí překřížení označované často také jako zlaté.

Týdenní graf tvoří pattern Cup and handle

Týdenní graf jsme s Jaroslavem Jarolímem živě rozebírali již na středečním streamu. Vidím tam tvořící se pattern Cup and handle s cílem nad 120 000 USD. Hrnek je poměrně široký a z logiky vzoru by jeho ouško nemělo klesnout pod třetinu jeho hloubky. Tedy pod 51 280 USD. Tam se kurz ještě nedostal. Vytvořil krásný pattern býčí vlajky a poslední dva týdny opět rosteme. Mohlo by se jednat již o uzavření ouška a tedy potenciál pro otevření dlouhé pozice. I klesající objemy tomu nasvědčují. Ale osobně mi přijde to oušku až moc malé. Rád bych viděl opravdu otestování té třetinové hloubky, tvorbu dna (ideálně během prázdnin) a pak růst. Aktuální vývoj by mohl být klidně i past na býky.

Jaká je nálada na internetu?

Nezapomenu se ani dnes podívat na internet a jejich náladu. Kromě oslav schválení spotových ETF na ethereum začíná být jasná nálada přesunu na altcoinovou sezónu. I analytici, kteří dlouhodobě prosazují bitcoin najedou začali zveřejňovat projekce etherea a dalších kryptoměn. Nás ale teď zajímá hlavně bitcoin.

Keith Alan, spoluzakladatel nástroje Material Indicators, sleduje s napětím aktuální týdenní svíčku. Rád by viděl uzavření nad 69 000 USD. To by ho přesvědčilo, že bitcoin má sílu pro další růst.

Steph is Crypto namaloval Cup and handle do měsíčního grafu a jeho cílová úroveň se blíží 300 000 USD. Předpokládá, že býčí trh teprve začne.

Ještě připojím aktuální Fear & Greed Index. Ten se opět pohybuje na hraně extrémní chamtivosti (76 a více bodů). To svědčí o stálém zájmu o bitcoin nejen v objemu transakcí, ale i v trendech vyhledávání na internetu.

Na to ostatně upozorňuje i Benjamin Cowen, autor nástroje Into The Cryptoverse. Open interest na futures bitcoinu láme rekordy. To lze přeložit jako rostoucí aktivitu trhu a nové peníze proudící na trh.

Kam se posune cena bitcoinu v příštím týdnu?

Prošli jsem si spolu grafy z krátkodobého i dlouhodobého pohledu. V pátek Chicagská burza s bitcoinovými futures uzavřela na 68 559 USD. Kurz ceny bitcoinu se velmi často na tuto úroveň vrací na počátku obchodního týdne. Ten tentokrát nastane až v úterý s ohledem na zítřejší den volna ve Spojených státech. Zítra lze tedy očekávat i nižší objemy.

Čeká nás ale poslední týden tohoto měsíce. Kromě boje o uzavření měsíční svíčky také expirují měsíční opce. A nebude jich zrovna málo. V pátek vyprší opce v hodnotě 4,56 miliardy USD. Aktuálně se tzv. Max Pain Price pohybuje na úrovni 65 000 USD. Teoreticky má cena tendenci právě sem tíhnout, protože tam vyprší největší počet opcí jako bezcenné. Při pohledu na poměr Put/Call opcí vidíme hodnotu 0,57. To se čte jako býčí indikátor, protože máme více opcí s právem k nákupu než k prodeji. Nejvíce jich máme kolem 70 000 USD. Předpokládám tedy, že tento týden bude probíhat boj mezi medvědy a býky v pásmu mezi 65 000 a 70 000 USD.

Z delšího hlediska vidím dost býčích signálů. Nejen na denním grafu, ale i při pohledu na chování velryb. Jejich apetit k nákupům se vrací. To by šlo číst i jako signál pro vhodné nákupy a další akumulaci. Předpokládají další růst.

Pro příští týden tedy očekávám spíše stranový pohyb. Využiji supporty a rezistence ze čtyřhodinového grafu a pravděpodobně otevřu neutrální futures grid s výchozí hodnotou na páteční uzavírací ceně CME. Samozřejmě si dobře nastavím i stop loss (SL) signály. Nikdy nevím, jaká zpráva nám s kartami zamíchá. Například slib potenciální amnestie pro Rosse Williama Ulbrichta (tvůrce známého darknetového tržiště Silk Road) spojený s možným vítězstvím prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, může vzbudit spící velryby a přesunout bitcoiny na jeho kampaň.

Celý tento článek samozřejmě není ani investičním doporučením nebo jakoukoliv radou pro vás. Jedná se pouze o můj osobní názor a shrnutí současné situace. Před investováním si vždy udělejte vlastní průzkum, stanovte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
JanH

Moc děkujeme za analyzu 🙂

JanH

My děkujeme 🙂 koukam trh chytnul pri pondelku slinu, tak uvidime kam se do konce mesice dostaneme 🙂

spot_img