USA obvinily dva Evropany kvůli severokorejskému kryptokonspiračnímu spiknutí

5
(4)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

V úterý odtajněné federální obžalobě v jižním okrese New Yorku jsou dvě osoby obviněny ze spolčení s cílem porušit americké sankce proti Severní Koreji tím, že ve spolupráci s americkým občanem Virgilem Griffithem nezákonně poskytovaly této komunistické zemi služby v oblasti krypto a blockchainových technologií.

USA: Pomoc kryptografickému vývojáři letí do Pchjongjangu

Alejandro Cao de Benos ze Španělska, který vytvořil pro-pchjongjangskou afinitní skupinu, a Christopher Emms ze Spojeného království, podnikatel v oblasti kryptoměn, byli obviněni z toho, že najali Virgila Griffitha, aby Severní Koreji nezákonně nabízel služby v oblasti bitcoinových a blockchainových technologií.

Prokuratura tvrdí, že 47letý Benos a 30letý Emms se spolčili, aby Griffithovi, který získal doktorát na Kalifornském technologickém institutu, zajistili v dubnu 2019 let do Severní Koreje přes Čínu, kde se měl zúčastnit konference o blockchainu a kryptoměnách v Pchjongjangu.

Oba Evropané údajně na konferenci radili účastníkům a zástupcům severokorejského vedení, jak využívat pokročilé technologie blockchainu a kryptoměn k obcházení sankcí a praní špinavých peněz.

Tato obvinění přicházejí v návaznosti na pětiletý trest odnětí svobody, který byl počátkem tohoto měsíce vyměřen Griffithovi, a shodují se se zvýšeným zaměřením americké vlády na odvážné údajné kybernetické útoky Severní Koreje na krypto projekty po celém světě.

Jak se vyhnout sankcím

Griffith, známý hacker a kodér, se přiznal ke spiknutí s cílem pomoci Severní Koreji obcházet sankce v rozporu se zákonem o mezinárodních mimořádných hospodářských pravomocích (IEEPA). Americký okresní soudce P. Kevin Castel mu uložil pokutu ve výši 100 000 dolarů.

Benos a Emms jsou na svobodě. Advokáty obou obviněných se nepodařilo bezprostředně identifikovat. V případě odsouzení hrozí každému z obžalovaných až 20 let vězení.

Matthew Olsen, asistent generálního prokurátora, prohlásil:

“Spojené státy nedovolí severokorejské vládě využívat kryptoměny k obcházení globálních omezení, jejichž cílem je zmařit její ambice v oblasti šíření jaderných zbraní a regionální nestability.”

Podle zákona IEEPA a nařízení č. 13466 mají občané USA zakázáno vyvážet do KLDR jakékoli zboží, služby nebo technologie bez předchozího získání licence od Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) ministerstva financí a je nezákonné se za tímto účelem spolčovat s občany USA.

USA: Kybernetické útoky Severní Koreje se stupňují

Trojice amerických vládních agentur mezitím vydala společné varování před rostoucími útoky Severní Koreje na bitcoinové a blockchainové sítě.

Americké ministerstvo financí, Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury a Federální úřad pro vyšetřování vydaly toto doporučení v úterý v reakci na loupež kryptoměn v hodnotě 620 milionů dolarů, kterou provedla skupina Lazarus Group napojená na Pchjongjang.

Cílem varování je zvýšit povědomí o kybernetické hrozbě, kterou představují krádeže kryptoměn, a o taktice, kterou minimálně od roku 2020 používá severokorejská státem sponzorovaná buňka pokročilých trvalých hrozeb (APT), uvedly agentury.

Závěr

Opět Severní Korea. Ovšem kryptoměnám to dává špatné jméno, když se něco takového děje. Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img