Úroky z dluhu USA se budou letos rovnat trojnásobku tržní kapitalizace Bitcoinu

5
(3)

USA v příštím roce zaplatí na úrocích z dluhu více než 1 bilion dolarů. To při současných cenách odpovídá zhruba třem tržním kapitalizacím bitcoinu (BTC).

Mnozí ekonomičtí komentátoři se domnívají, že bitcoinoví býci nemusí dlouho čekat na to, až Spojené státy začnou opět tisknout peníze.

Nejnovější analýza amerických makroekonomických údajů vedla jednoho z tržních stratégů k předpovědi ukončení kvantitativního zpřísňování (Quantitative tightening QT), aby se zabránilo “katastrofální dluhové krizi”.

Analytik: Fed nebude mít při snižování sazeb na výběr

Americký Federální rezervní systém pokračuje v rámci boje proti inflaci v odstraňování likvidity z finančního systému. Tímto krokem ruší roky tisku peněz z dob COVID-19.

Zatímco se zdá, že rozsah zvyšování úrokových sazeb se bude nadále snižovat, někteří se již nyní domnívají, že Fed bude mít brzy jedinou možnost – tento proces zcela zastavit.

“Proč Fed nebude mít jinou možnost než snížit, nebo riskovat katastrofální dluhovou krizi,” shrnul 27. ledna Sven Henrich, zakladatel společnosti NorthmanTrader.

Henrich nahrál graf znázorňující úrokové platby na současné vládní výdaje USA, které se nyní řítí k 1 bilionu USD ročně.

Jedná se skutečně o závratné číslo. Úroky pocházejí z amerického vládního dluhu, který činí více než 31 bilionů dolarů, přičemž FED tiskne biliony dolarů od března 2020. Od té doby se úrokové platby zvýšily o 42 %, poznamenal Henrich.

Tento jev nezůstal bez povšimnutí ani jinde v kryptografických kruzích. Populární twitterový účet Wall Street Silver srovnával úrokové platby jako část daňových příjmů USA.

USA zaplatily 853 miliard dolarů na úrocích za 31 bilionů dolarů dluhu v roce 2022; více než rozpočet na obranu v roce 2023. Pokud Fed udrží sazby na těchto úrovních (nebo vyšších), budeme na 1,2 až 1,5 bilionu dolarů zaplacených na úrocích z dluhu.

Takový scénář by mohl být rajskou hudbou pro uši těch, kteří mají značnou expozici vůči Bitcoinu. Období “snadné” likvidity koresponduje se zvýšeným apetitem po rizikových aktivech napříč mainstreamovým investičním světem.

Uvolňování této politiky ze strany Fedu doprovázelo medvědí trh Bitcoinu v roce 2022. “Obrat” ve zvyšování úrokových sazeb tak mnozí vnímají jako první známku návratu “dobrých” časů.

Nejdřív bolest, potom odměna?

Ne všichni však souhlasí s tím, že dopad na riziková aktiva, včetně krypto, bude veskrze pozitivní.

Kupříkladu bývalý generální ředitel společnosti BitMEX Arthur Hayes se domnívá, že nejprve přijde chaos. Ten Bitcoin a altcoiny srazí na nová minima, než nastane jakákoli dlouhodobá renesance.

Pokud bude Fed čelit naprostému nedostatku možností, jak se vyhnout krachu, Hayes se domnívá, že škody budou napáchány ještě předtím, než QT ustoupí kvantitativnímu uvolňování.

Tento scénář je méně ideální, protože by znamenal, že všechny, kteří nyní nakupují riziková aktiva, čekají masivní poklesy výkonnosti. Rok 2023 by mohl být stejně špatný jako rok 2022, dokud se Fed neotočí.

Závěr

Já osobně Bitcoinu v dlouhodobém horizontu věřím. Ty úroky z dluhů jsou šílené a opravdu netuším, jak se s nimi chtějí Spojené státy vypořádat…

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Do roka a do dne, tady mi to podepis 🙂 Má Amerika koule aby se na splaceni dluhu vykaslala? 🙂

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Malý dluh je problém dlužníka, velký dluh je problém věřitele. Pokud je dluh navíc v aktivu, které ho si dlužník může vymintovat nekonečné množství, pak to dlužník nemůže nikdy prohrát :-D.

spot_img