Indexu S&P 500 se podařilo zakončit týden nad taktickou podporou na úrovni 5 250 USD. Jeden z nejsledovanějších makrotechnických ukazatelů nedávno zaregistroval počáteční prodejní signál.
V tomto článku si představíme tři složky ukazatele Hindenburg Omen, které popisuje analytik David Keller. Ukážeme si, proč je tento vzorec obvyklý při hlavních vrcholech trhu. Dále si rozebereme další signály, které by investoři měli pozorovat, aby pomocí tohoto silného ukazatele potvrdili medvědí výhled pro index S&P 500.
Hindenburg Omen vytvořil a zpopularizoval tržní stratég Jim Miekka a je založen na třech faktorech, u kterých zjistil, že jsou poměrně časté při hlavních vrcholech trhu. Stojí za zmínku, že v současnosti se používá řada různých verzí Hindenburg Omen; zde popisujeme verzi používanou na StockCharts.com.
Z čeho se skládá ukazatel Hindenburg Omen
Za prvé, index NYSE Composite musí být v rostoucím trendu. V tomto případě chceme, aby 50denní míra změny byla větší než nula. To je první důležitý krok, protože potenciální vrchol trhu hledáme pouze v případě, že se trh již nachází v zavedeném rostoucím trendu.
Padesátidenní ROC pro index NYSE Composite se v listopadu 2023, krátce po dosažení minima trhu v říjnu 2023, změnila na kladnou hodnotu. Tato míra změny zůstala nad nulou až do tohoto týdne.
Za druhé, je třeba, aby alespoň 2,5 % účastníků NYSE dosáhlo ve stejný den nových 52týdenních maxim a alespoň 2,5 % účastníků NYSE dosáhlo nových 52týdenních minim. Možná si zpočátku myslíte, že by stačil mimořádný počet nových maxim, protože by to znamenalo nějaký překoupený stav trhu. Nebo by možná dávala smysl expanze nových minim, protože pak by se trh pohyboval výše za slabších podmínek šíře.
Miekkova analýza však ukázala, že vrcholy trhu se obvykle vyznačují nerozhodností. Hledáním situace, kdy je zdravý počet nových 52týdenních maxim i nových 52týdenních minim, můžeme tento nestabilní stav trhu potvrdit. V grafu vidíme, že na začátku měsíce května jsme viděli 2,5 % nových maxim a nových minim ve stejný den.
A konečně, McClellanův oscilátor se musí dostat do záporných hodnot, tj. prolomit pod nulovou úroveň. Tento taktický ukazatel šíře trhu je založen na kumulativní linii advance-decline a prolomení pod nulu představuje krátkodobé medvědí otočení podmínek šířky trhu.
David Keller, autor tohoto grafu, označil zelenou barvou pozitivní podmínky šíře trhu a červenou barvou negativní podmínky šíře trhu za posledních 12 měsíců.
Přichází pokles indexu S&P 500?
Co by tedy znamenalo, že se jedná o úplný a potvrzený Hindenburg Omen. Tedy podobný tomu, který jsme viděli u předchozích hlavních tržních vrcholů? Důležité je pozorovat druhý signál během jednoho měsíce obchodování. Miekka zjistil, že více signálů v relativně krátkém časovém období má tendenci indikátor dále potvrzovat.
Zde Keller vyčlenil složený indikátor, který sleduje tři výše uvedené složky. Když všechny tři složky fungují, indikátor ukazuje hodnotu +3,0. Můžete si všimnout signálu z minulého týdne, stejně jako předchozího signálu z února 2024. Onen druhý potvrzující signál z února jsme nikdy nezaznamenali, takže se Hindenburg Omen nikdy nepotvrdil.
Kdy jsme naposledy měli platný a potvrzený signál Hindenburg Omen? V prosinci 2021, těsně před vrcholem trhu v lednu 2022, jsme během jednoho měsíce zažili dvě sady potvrzených faktorů. Předtím byl další předchozí signál během vrcholu pandemie COVIDU-19 v únoru 2020.
Takže i když toto prvotní čtení z minulého týdne vrchol Hindenburg Omen plně nepotvrzuje, mělo by investory upozornit. Investoři by měli být připraveni na pokles, který často přichází po potvrzeném prodejním signálu.
A přestože indikátor nemusí nutně znamenat potenciální cíle poklesu, krátká lekce z historie indexu S&P 500 ukazuje, že předchozí signály často předcházely významným poklesům trhu.
Prozkoumejte akcie na platformě XTB