I u nás dobře známá americká nadnárodní dopravní společnost, Uber Technologies Inc bude „rozhodně“ přijímat platby v kryptoměnách. Informaci uvedl přímo generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Kromě mnoha jiných věcí, týkajících se jízdného, rozvozu jídla, akcií atd. generální ředitel také jasně uvedl, že uživatelé Uberu budou moci platit zaplatit za jízdné v digitálních aktivech. Sice přesné datum nesdělil, ale dodal, že v rámci firmy „neustále probíhají rozhovory“ o kryptoměnách.
„Myslím, že právě teď vidíme u Bitcoinu [BTC] a některých dalších kryptoměn, že jsou jako uchovatel hodnoty docela zajímavé a úspěšné“
Je to jen otázka času
Generální ředitel společnosti Uber zároveň také poukázal na problémy, které se s kryptoměnami pojí, jako je neekologická těžba (i když tady se situace výrazně zlepšuje) a nákladnost směnného mechanismu. Uzavřel to slovy, že „jakmile bude směnný mechanismus levnější a šetrnější k životnímu prostředí“, společnost „rozhodně“ půjde s digitálními měnami dál a kryptoměny bedlivě sledují.“
Podle Khosrowshahiho je to jen otázkou času, kdy začne Uber přijímat krypto, ale „teď ještě není ten správný okamžik“.
Cena akcií společnosti v hodnotě 68 miliard dolarů za posledních 24 hodin klesla o 6,52 % a v době psaní článku se obchodují za 35,29 USD. Generální ředitel mezitím uvedl, že mají dlouhodobější cíle, protože úrokové sazby a „inflační očekávání se zvyšují“.
Některé velké společnosti již začaly přijímat platby v kryptoměnách
Jednou z prvních velkých společností na světě, která se rozhodla vstoupit do bitcoinu, byla již v září 2014 americká finanční technologická společnost provozující finanční služby PayPal. V prosinci téhož roku se o BTC začal zajímat i samotný Microsoft.
Mimochodem první významnou značkou, která přijala bitcoin, byla společnost Overstock. Tento americký internetový prodejce přijal bitcoin téměř devět měsíců před tím, než se k podobnému kroku rozhodla společnost PayPal. Podle zprávy CNN z roku 2018 je Overstock „nyní v podstatě kryptografickou společností“.
Závěr
Přijetí kryptoměn nejen ze strany firem, ale i ze strany samotných vlád se zdá býti nevyhnutelné a a zůstává jen otázkou kdy. Bitcoin je již zákonným platidlem v Salvadoru a o dalších zemích se spekuluje. A pak tu máme mnoho zemí včetně Číny, Íránu, Ruska, Japonska, které intenzivně pracují na svých digitálních měnách centrálních bank, známých také pod pojmem CBDC.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.