CBDC je nástroj pro boj s Bitcoinem, přiznává úředník Bank of Indonesia

4
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Náměstek guvernéra Bank of Indonesia promluvil o pravém důvodu centrálních bank k vydávání CBDC. Je to boj s Bitcoinem.

CBDC je nástroj pro boj s Bitcoinem

Čtete správně, je to Boj s Bitcoinem, nikoli posun vpřed či snaha o to, udělat fiat peníze lepší, modernější či snad méně inflační. Náměstek guvernéra Bank of Indonesia Juda Agung vysvětlil, co žene centrální banky k tomu, že houfně pracují na vydávání svých digitálních měn.

Juda Agung uvádí:

„CBDC by bylo jedním z nástrojů pro boj s kryptoměnami. Předpokládáme, že lidé by považovali CBDC za důvěryhodnější než krypto. CBDC by bylo součástí snahy řešit používání kryptoměn ve finančních transakcích.“

Centrální banky podle tohoto výroku nepracují na CBDC pro dobro lidí, ale proti konkurenčnímu Bitcoinu. Digitální měny centrální banky (CBDC) jsou digitální verze národních měn a s Bitcoinem nemají v zásadě nic společného. Největší kryptoměna funguje na principech decentralizace a má svá jasná pravidla zakotvená v samotném kódu, která nikdo nemůže měnit.

V reakci na to, že lidé Bitcoin používat chtějí, přišly centrální banky se svými CBDC. Jak přiznal Juda Agung, jde jim především o boj s Bitcoinem. Úředník dále poznamenal, že kryptoměny jsou v současnosti obchodovány společně s komoditními futures a jsou regulovány ministerstvem obchodu navzdory údajným vážným dopadům na finanční systém.

Náboženské zvláštnosti

Je potřeba říct, že citovaný výrok vychází z odlišného politicko-společenského postoje vůči kryptoměně v zemi. Indonéská vláda se v roce 2017 rozhodla ponechat obchodování s kryptoměnami legální. Na druhou stranu v zemi platí zákaz plateb kryptoměnami, tudíž se otevřený boj s Bitcoinem jeví jako společensky akceptovatelný. Tím se pravděpodobně liší od Evropy a Spojených států, kde se přece jen očekává určitá míra svobody a demokracie.

Výroky o CBDC z úst člena vedení Bank of Indonesia přichází krátce poté, co National Ulema Council (MUI), nejvyšší indonéský islámský vědecký orgán, údajně shledal Bitcoin a kryptoměny jako jako haram, tedy součást všeho, co islám zakazuje.

Guvernér Bank of Indonesia Perry Warjiyo v květnu oznámil plány na spuštění digitální rupie jako legálního platebního nástroje v Indonésii.

Závěr

CBDC, jako je čínský digitální jüan, bylo vysoce postaveným úředníkem Indonéské centrální banky definováno jako nástroj pro boj s Bitcoinem. Řada odborníků navíc varuje, že se může snadno stát nástrojem boje proti lidské svobodě, svobodě plateb a mimo jiné usnadnit negativní úročení, kdy se lidem budou z účtů odebírat určitá procenta zůstatků… Je otázkou, jak by si v takovém případě chtěly takové peníze zachovat důvěru lidí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

O tom nikdo ani na okamžik nepochyboval, že CBDC je boj proti kryptoměnám. Centralizované peníze, ať už jsou digitální nebo papírové znamenají centralizovanou moc nad lidmi. Zatímco kryptoměny se tuto moc vládám snaží odebrat, aby lidé byli skutečně svobodní. O to tu od začátku jde. A myslíte, že vlády si jen tak tuhle moc nechají z rukou vyfouknout?.. Ne, jak nám předvedla Čína, kdyby svůj národ měli přivést k záhubě, tak dobrovolně to neudělají.

Jenomže národy, které crypto nepovolí, budou stále více chudnout, oproti těm, kteří ho rozjedou. Odtud vznikne obrovský tlak lidu na své vládnoucí činitele. A oni budou muset nakonec ustoupit, buďto dobrovolně anebo násilím. A přesně o to se tu nyní hraje, jak dalece dramaticky to v jednotlivých zemích bude probíhat. Kam až nás vlády budou chtít zmanipulovat, a kde už se nedáme.

Považme jen tolik: Fiat měny za poslední rok ztratily zhruba čtvrtinu své hodnoty. Proto nyní v našem národě dochází k masivnímu zdražování energií a všechno ostatní bude následovat. Tudíž bychom byli blázni, kdybychom crypto nezačali skutečně vážně podporovat.

E15

OK, nicméně inflace (tedy neustálé obírání lidí o úspory (rozuměj jejich odloženou spotřebu) je to, co celý ten ekonomický systém drží v chodu… Z čeho asi tak státy financují to všechno? Z daní a z odložené spotřeby lidí. Aby si někdo žil nad poměry, musí si jiný žít pod poměry. Pokud se ti spořiví a nyní obíraní masově uchýlí k deflační alternativě, tak to bude zajímavé :-)).

Pavel

Dovolím si oponovat. Bohatí bohatnou ještě víc, protože mohou využívat inflačních proudů ve svůj prospěch, zatímco ti středně movití se stávají chudými a chudí se propadají do naprosté bídy. Protože tak je svět, ve kterém vládnou fiat měny, nastaven. Fiat odírá lidi, kteří se živí poctivou prací a výtěžek předává těm, kteří jim vládnou. jestli tohle někomu připadá jako ekonomický rozvoj, tak já už vážně nevím, kam nás to masové vymývání mozků skrze media postupně dostalo. A právě crypto tenhle úpadek lidstva, jednak ekonomický a jednak mentální, může nakonec zastavit. Tedy až to lidem dojde a odsoudí veškeré fiat měny jako přežitek minulosti.

E15

To se fakt neshodneme. Že bohatí bohatnou (protože v tom umí chodit) souhlas. Že střední třída chudne (protože spoří v inflačních penězích) souhlas. Ale že chudí díky inflaci ve světě reálně záporných úrokových sazeb chudnou prostě nedává smysl. Naopak, chudí se díky tomuto systému mají lépe než kdy jindy (tím nemyslím jen absolutně (to je díky růstu HDP samozřejmé), ale i relativně).

Poslední editace 2 let před přes E15
Pavel

Smysl je v tom, že díky inflaci je neustále zdražováno všechno, ale výdělky se tomu adekvátně nepřizpůsobují. Takže se mají stále hůř a hůř. Ano, kdyby měli někde za rukou milion, mohou jít do crypta. 😉 Ale oni ho nemají! A tak se můžou jen smutně koukat, jak jim ujíždí vlak. Jen stěží vyjdou z výplaty k výplatě, zatímco drobné dluhy na neočekávané výdaje jim stále narůstají. A takový je obraz dnešního světa pro většinu lidí v našem tzv. “fiat blahu”.

E15

Výdělky se samozřejmě přizpůsobují (ano někdy rostou rychleji ceny, ale většinou rostou rychleji mzdy).

Richard Fuld

“Centralizované peníze, ať už jsou digitální nebo papírové znamenají centralizovanou moc nad lidmi.” To by mě zajímalo, jak vlastně ty centralizované peníze všem těm lidem vládnou. A co ty peníze z toho vlastně mají? 🙂

Kde berete jistotu, že deflační peníze povedou k prosperitě ekonomiky. Historická zkušenost je taková, že deflace provázela naopak ty nejvážnější ekonomické krize. 🙂

Současné centralizované pružné účetní peníze (mohou být inflační stejně jako deflační) umožňují státům v dobách krize intervenovat do chodu ekonomiky tak, aby krizi zmírnily a umožňují i reakci na přehřátí ekonomiky.

Deflační krypto”měna” by státu efektivně zabránila v tom, aby v krizi zasáhl, takže každá sebemenší ekonomická krize by se v deflačním krypto”měnovém” prostředí automaticky prohloubila do úplně absurdních rozměrů a vybřednout z ní by bylo velmi těžké až nemožné. Jedinou reálnou možností by pak byl návrat k pružným účetním penězům.

Vaše představy, že jen díky držení deflační krypto”měny” mohou všichni bezpracně bohatnout odporuje zákonu o zachování energie.

E15

Souhlas. Osobně vidím BTC jako praktickou alternativu k nepraktickému zlatu, ale víc si od toho neslibuju… Deflace v současném světě, který je založený na “spotřebě zbytečností”, nemůže fungovat, to by byl ekonomický kolaps.

Petr

Takže inflační peníze jsou pro stát výhodnější. Deflační jsou zase výhodnější pro střadatele.

Pavel

Tady přece vůbec nejde o střadatele, ale o ekonomickou jistotu, o kterou se člověk může opřít. A když kupříkladu dnes peníze nemá na drobné podnikání, tak ale ví, že do pěti let to rozjede. A mezitím si vytváří podmínky, získává informace a celkové know how. Tzn. malopodnikatelé se díky cryptu mohou vrátit do hry. Zatímco svět ovládaný fiat měnou je válcuje. Nejde o to, aby stát ovládaly mamutí koncerny a ždímaly všechny lidi jak citron. Ale aby se obyčejným lidem pohodlně žilo a nestáli po celý život na pokraji bídy.

Když malopodnikatelům měsíc co měsíc zdražíš vstupy, tak je to položí. Ovšem když ví, že za těch pět let ty vstupy budou stejné, tak už se s tím dá pracovat. Dotyčný člověk může v takovém prostředí ekonomicky růst, k tomu vytvářet a zdokonalovat svůj produkt. Kdo tím získá? Nu přece on sám a všichni lidé kolem něj. Protože nemusí kupovat unifikované zboží, ale mohou se nechat inspirovat něčím originálním. A to ve všech oblastech, kam až sahá jeho zručnost i fantasie.

E15

Sorry jako, ale vždyť to nedává smysl… Jak dobře se takovému malopodnikateli bude rozjíždět business v deflačním světě bitcoinu, kde budou reálné úrokové míry xx % (protože kdo by za levno půjčoval svůj vzácný bitcoin) navíc s výhledem setrvalého poklesu cen. Jako ano, až do 19tého století lidé v něčem podobném žili, ale limity takového systému jsou obrovské (navíc dnešní ekonomika a ekonomika 19 století je nesrovnatelná) a právě deflační svět způsobuje, že bohatší ještě více bohatnou (protože oni už BTC mají) a chudí jsou stále stejně chudí (když se chtějí vymanit z bídy, tak jim hypotéku za reálných minus 2,5 % v BTC opravdu nikdo nedá). Deflační ekonomika (ať už zlatý standard nebo BTC standard) prostě nebude fungovat. BTC jako spoření super, jako peníze opravdu ne.

Pavel

Tak především: Předpoklad je, že si za těch pět let na rozjezd firmy uspoří, k čemuž mu právě bitcoin pomůže. Nepůjde hned a nebude si půjčovat s 30%ním úrokem, to by byl blázen. Někde totiž pracuje a může část peněz (jež se neznehodnocují) ukládat. A protože mu mezitím nezdraží vstupy, tak jeho plán je tak silný, jako byl na začátku. Nepotřebuje se díky tomu zadlužovat, takže finančně nekrvácí, ale rozjede svůj podnik v malém. Po čase, až si na to vydělá, může rozšiřovat. 😉

Vycházíš z toho, že dnes je jiný svět, jinak nastavená ekonomika. Ale ekonomické chování je stále stejné, jen podmínky díky fiat měnám, kterými stát může manipulovat, jsou pokřivené. Přirozený běh obchodu byl právě do toho 19. století. A díky cryptu by se situace ve světě mohla obrodit.

Dnes se více vyplatí přeprodávat zboží, než ho vyrábět. Firmy likvidovat a rozprodávat jejich majetek, než je upgradovat na nový výrobek. Na opačné straně se vytváří mamutí korporace, které obsazují trhy a vytlačují veškeré malé i střední podnikatele. Takže prostí lidé tím ztrácí možnost volby. Mohou jen jet v tom úzkém koridoru výrobních hal, kde jsou zaměstnáni, a zároveň se stát konzumentem podobně sterilních výrobků. Jiná volba jim byla znemožněna.

E15

Už jenom stručně, prostě nesouhlasím, deflační svět, to je permanentní past likvidity. A ano inflace je špatná, ale deflace rovněž (peněz musí být tak akorát, aby ceny byly pokud možno stabilní).

Pavel

Ale vždyť já nehovořím o ničem jiném, než o stabilních cenách. A jak jsem psal vedle na vlákně, je nutné chápat situaci obráceně: Konstantní je bitcoin, volatilitě podléhají fiat měny.

E15

Bitcoin je hyperdeflační (o stabilních cenách nemůže být řeč 😉

Pavel

No jak vidím, nikdy ses na to z jiného úhlu nepodíval. 😉

petr

Nevím jak Indonéský úředník, ale já v tom logiku nevidím. Mě to připadá jako tvrdit, že výrobou mopedů budeme bojovat proti používání traktorů.

spot_img