Transakční náklady bitcoinu jsou nejvyšší za poslední roky

5
(4)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

V posledních dnech je velký rozruch kolem memecoinů. Obchodní šílenství kolem Pepe Coinu (PEPE) má pro blockchain ale i negativní dopady. Token byl vytvořen podle experimentálního standardu BRC-20. Ten modelově vychází z ERC-20 na Ethereu, ale běží v blockchainu bitcoinu. A poslední dny jej vytěžuje opravdu na maximum.

Je samozřejmě otázka, jako dlouho toto šílenství vydrží. Aktuálně je patrně hnané silným strachem, že někomu někde něco uniká (Fear Of Missing Out – FOMO). Ten může velmi rychle opadnout. Důležitý je ale otestovaný zájem o nový standard. Letos v březnu jej představil on-chain analytik známý jako Domo. Velice rychle ho komunita akceptovala a rozšířila. Memecoin PEPE dokázal na posledních 7 dní zvýšit svojí cenu o 600 %.

Poplatky za bitcoinové transakce rostou

S nárůstem transakcí také samozřejmě rostou i poplatky. Při pohledu na graf je vidět, že jsme nejvýše od roku 2021. Podle Ycharts dosáhl průměrný poplatek za transakci až na 7,2 USD. 3. května byla celková výše zaplacených poplatků 3,5 milionu USD a to znamená 400 % nárůst od konce dubna.

Závěr

Transakční poplatky bitcoinu jsou dlouhodobě diskutovány a jsou také častým argumentem pro vznik nových altcoinů, které primárně staví na rychlosti a levnosti transakcí. Samotný blockchain se toto pokusil vyřešit upgradem Taproot. Zároveň vzniká i množství řešení umožňující tyto poplatky snížit. Ideálně lze využít například Lightning Network. Poplatky se mohou razantně snížit a v porovnání s poplatky za platební transakce mohou být i tisíckrát nižší.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Dát do jednoho z nejpomalejších blockchainů vůbec ordinals svědčí o mentální retardaci Bitcoinové komunity. A tohle je samozřejmě výsledek. Celá ta konzervativní komunita, která blokuje prakticky jakékoliv inovace, se nechala vlastně strhnout fomo efektem. Jenže jaksi zapomněla na to, že k těmto účelům jsou tu neporovnatelně lepší platformy. Silnou zbraní Bitcoinu tak mohla být právě velká dávka konzervativnosti. A já tomu opravdu věřil. Jenže růst ceny Bitcoinu tohle určitě nepřinese. Spíše naopak. Růst ceny Bitcoinu souvisí s jeho adaptací. Zhodnocují se vždy produkty, které lidstvo potřebuje. Jenže Bitcoin je teď pomalejší a dražší než kdy dříve. Nakonec se ukáže, že ordinals nepotřebuje nikdo, ale bývala by byla potřeba důvěryhodná kryptoměna pro provádění transakcí. Byla potřeba naprosto konzervativní celosvětová účetní kniha. Teď, když máme kokotinu (omluvte, prosím, ten výraz) jménem ordinals, znamená to, že Bitcoin není ani účetní knihou a ani ty ordinals na tomhle nebudou fungovat dobře. Je to prostě smrt projektu z důvodu všudypřítomné chamtivosti v Bitcoinové komunitě. Samozřejmě. Protože chamtivost nemůže jinak dopadnout. Je konec. A víte co? Možná má ten Fantom pravdu s XMR. Popravdě řečeno Bitcoin i se svými ordinals může z mého pohledu táhnout do prdele. Projekt Bitcoin ignoruji a velmi mě mrzí veškerý čas, který jsem mu v životě věnoval. Vyjadřuji se zde především z terapeutických důvodů. Časem to snad vychladne.

Rob

A nemluvě o tom, že blockchain Bitcoinu bude nyní dříve nebo později hostovat závadný obsah. Opravdu mám teď pocit, že celá ta obří komunita, nebo respektive většina z nich, je banda intelektuálních zoufalců. Je to tak smutný tohleto. Obzvlášť pro mě. Vážně to dost bolí. Omlouvám se. Kdybych nic nenapsal, vyšlo by to na stejno. Je to spíš terapie po prodělaném šoku. Nejde vůbec o vývoj ceny, ale já jsem prostě optimista. Věřil jsem, že ta technologie problémy vyřeší, místo aby je přinesla. Jenže… Ona je teď přinesla. Vypnout blockchain Bitcoinu není prakticky možné. Ale hostovat teď může klidně dětské porno. Takže “gratuluju” všem těm kreténům, kteří si myslí, že právě ordinals je to, co Bitcoin nutně potřeboval (aby stoupnul na ceně). Užijte si propad ceny. Dříve nebo později bude totiž nezastavitelný Bitcoin plný závadných dat, což se většině lidí, včetně mě, líbit nebude. A na tom se růst Bitcoinu a jeho ceny zastaví. Jeho vlastnosti se obrátí proti němu. Vypadá to jako sebevražda. Jako kdybych zkoušel, co udělá, když si píchnu nůž do krku. I v tomto případě je jen jeden pokus. Tohle je totiž blockchain. Naštěstí jsou v životě jiné a lepší hodnoty, než nějaký Bitcoin. Už na to chci přestat myslet. Mohlo by být zajímavé zkusit short. Otázkou je kdy. Je potřeba se smířit s tím, že většina lidí jsou chamtiví idioti. Bitcoin je toho důkazem. A takový to mohlo bejt hezký…

Fantom

Zdravím Robe. Ať už to dopadne jakkoliv, tak BTC vlastně splnil svůj účel. Byl první a ukázal cestu. Bez něj by krypto nevzniklo. Navždy se zapsal do historie. Já věřím, že budoucnost mají specifické alty s konkrétním účelem. Na platby XMR (moje srdeční záležitost – OG Bitcoinu, digitální hotovost a zatím asi jediné opravdu svobodné peníze-pro pritvátní platby), alternativy: XRP případně XLM pro ty kteří chtějí být transparentní. Dále tu jsou smartplatformy jako DOT a ADA i onen moloch ETH se svým technologickým náskokem ale i s vysokými transakčními poplatky. Krypto má určitě budoucnost!

spot_img