Top 5 kryptomiliardářů, kteří prodělali v roce 2022 nejvíc

4.5
(4)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

2022 byl pro kryptoměnové miliardáře finančně náročný rok, kdy trhy propadly o bilion dolarů a poškození investoři podali řadu žalob. 

Celková ztráta za 2022 je 112,7 mld. USD

Přitom nejvýznamnější kryptoměnoví miliardáři jen za jeden rok dohromady utrpěli ztrátu 112,7 miliardy dolarů. Finbold identifikoval pět nejvýznamnějších jmen a seřadil je spolu s jejich celkovými čistými ztrátami k 1. prosinci 2022.

Žebříček top 5 největších ztrát

  • Poslední dvě příčky patří spoluzakladateli FTX Gary Wangovi a spoluzakladateli Ripple Chrisu Larsenovi, kteří přišli o 1,7 miliardy, respektive 1,3 miliardy dolarů.
  • Třetí nejvýraznější ztrátu mezi pěti největšími krypto titány utrpěl generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Coinbase Brian Armstrong s 4,7 miliardami dolarů.
  • Druhou největší ztrátu utrpěl zakladatel a bývalý generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried, který údajně přišel o 23 miliard dolarů za pouhé tři týdny. A to před svým zatčením na základě obvinění ze spiknutí a podvodu na konci roku 2022.
  • Zakladatel a generální ředitel společnosti Binance Changpeng Zhao (CZ) byl kryptomiliardářem, který po krizi kryptoměn v roce 2022 utrpěl největší čisté ztráty – jeho čisté jmění pokleslo na 82 miliard dolarů.
Top 5 2022

Je důležité si uvědomit, že stejných pět lídrů v oblasti kryptoměn, kteří v roce 2022 přišli o nejvíce peněz, patřilo před kolapsem trhu mezi pět nejbohatších osob v oblasti kryptoměn.

Zhao stále nejbohatší osoba v krypto průmyslu

Zajímavé je, že se současným čistým jměním ve výši 14,6 miliardy dolarů drží Zhao titul nejbohatší osoby v kryptoměnovém průmyslu. V loňském roce se uvádělo, že jeho čisté jmění činí 96,5 miliardy dolarů.

Kolem Binance se nyní množí také nejasnosti a krypto komunita nyní s napětím čeká, jak celá kauza dopadne.

Bankman-Fried ve vazbě

Dne 12. prosince 2022 byl Bankman-Fried vzat do vazby na Bahamách na základě obvinění z podvodů s cennými papíry, praní špinavých peněz a spiknutí s cílem podvést Spojené státy americké. Společnost FTX, která byla v jednu chvíli čtvrtou největší kryptoměnovou burzou na světě, podala v listopadu 2022 žádost o bankrot kvůli potížím s likviditou.

K tomu došlo, když se pokusila prodat významnou část své provozní společnosti svému konkurentovi Binance; Binance se však nakonec rozhodla z transakce vycouvat s odůvodněním, že není v jejích možnostech pomoci FTX při řešení jejích problémů.

V návaznosti na odhalení, že bývalý šéf FTX převedl aktiva klientů do svého hedgeového fondu Alameda Research, obvinila americká Komise pro cenné papíry (SEC) Bankmana-Frieda z vypracování plánu na podvod na investorech.

Závěr

Ani pro kryptomiliardáře není rok 2022 nejspíš rokem, na který by rádi vzpomínali. A jak si vedly vaše krypto investice v končícím roce? Bude vzpomínat na rok 2022 v dobrém nebo spíše jako na nepříliš dobrý rok? Napište nám do komentářů nebo do diskuzní skupiny.

Jsme také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img