Sam Bankman-Fried popírá v souvislosti s FTX jakékoli pochybení

4.7
(3)

Po krachu kryptoburzy FTX poskytl bývalý generální ředitel Sam Bankman-Fried (SBF) první rozhovor, v němž popírá jakékoli pochybení. 

v rozhovoru s youtuberkou Tiffany Fong se SBF konečně vyjádřil ke krachu kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried se hlavně ohradil proti veřejným tvrzením, že měl jakási zadní vrátka do FTX, kde mohl manipulovat s účty. 

Zároveň SBF uznal, že se v manipulaci s rozvahou společnosti Alameda mýlil, a poznamenal, že šlo o “špatně označenou účetní záležitost”. 

Rozhodně jsem neměl vybudovaná nějaká zadní vrátka v tomto systému. Sotva jsem ten systém dokázal používat. <…> Znal jsem tento systém z hlediska uživatelského rozhraní. <…> U zůstatků Alameda na FTX jsem se mýlil o poměrně velké číslo a to kvůli velmi špatně označené účetní věci,

SBF o příčinách kolapsu

Zajímavé je, že SBF tvrdil, že kolaps FTX nebyl způsoben údajným nedostatkem likvidity, ale tím, co označil za “masivní korelaci věcí během pohybů na volném trhu”.

Likvidita nebyla tím, co způsobilo tento krach. To, co způsobilo ten krach, bylo něco jiného. Je to velmi trapné, že jsem to podcenil. Byla to masivní korelace věcí během pohybů na volném trhu, zejména když jsou vyvolány peerem nad samotnou pozicí, a masivní velikost těchto pohybů.

Sam Bankman-Fried a boj s právníky

Bankman-Fried v rozhovoru dále uvedl, že jeho právníci byli proti tomu, aby za kolaps převzal plnou odpovědnost. Řekl, že právníci nesouhlasily s přístupem zveřejňování příspěvků. Stojí za připomenutí, že SBF po kolapsu neustále zveřejňoval příspěvky na Twitteru, aby zákazníky informoval o vývoji situace. 

Nutno dodat, že po krachu FTX se regulační orgány dožadují ochrany spotřebitelů a Sam Bankman-Fried čelí nemalé řádce právních problémů. 

Zzakladatel FTX a promotéři burzy byli zažalováni v rámci hromadné žaloby v souhrnné výši 11 miliard dolarů. Podle žaloby podané u floridského soudu je FTX obviněna z porušení povinností u výnosových krypto účtů spojených s burzou.

Navíc se stále častěji objevují výzvy k tomu, aby byl Bankman-Fried vydán do Spojených států a čelil obvinění kvůli roli, kterou v tomto krachu FTX sehrál. Investoři a zákazníci, kteří burzu využívali, navíc již netrpělivě čekají na možný další postup ohledně případných šancí na odškodnění.

Závěr

Jsem asi stále příliš naivní, ale přiznávám, že jsem od SBF čekal nějaku vyšší formu sebereflexe. Jedno je podle mne asi již nyní jasné, tento krach povede k nastavení větších pravidel a regulací.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Whistleblower

Hh, more of the Same Bankrupt-Fraud mu už beztak nikdo neodpáře.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Snaží se svou ničemnost uhrát na mentální omezenost, to je stejný jako náš hajnej a nebo ti malí zmetci od dědka Lebedy. My jim to ale nebaštíme.

Je už celkem zřejmé, že transakce klientů byly fejk, prostředky klientů nebyly oddělené od prostředků se kterými SBF a spol. disponovali. Kupovali si nemovitosti za miliardy apod. … prostě klasická zlodějna.

Jan

Zmetek jeden, zbil bych ho jako nevim co!

Fantom

Zdravím všechny čtenáře a nadhazuji ožehavé téma! Doufám že se na mne redakce nebude zlobit a příspěvek nesmaže (refferal link, ekonomická spolupráce s Binance). Co si myslíte o spolehlivosti Binance? Za mne technicky vynikající, výborné zabezpečení, skvělá likvidita a produkty, které jinde nejsou. Ale to co předvádí její majitel – CZ. ??? Připomíná to SBF a jeho FTX. Binance je dravá (naprosto v pořádku), ale CZ navrhuje fondy na podporu kryptoprojektů (ostatních!!), skupuje ostatní burzy (Japonsko) a utrácí spoustu peněz na reklamu – CR7 + MS ve fotbale na Nově. To je určitě i jinde v televizích a musí to stát obrovské peníze. Jako FTX. Proč? Reklama na Binance mi jen kazí fotbal na Nově – vyhazování peněz. Binance není Coca-Cola, nemá na to (zatím). Ať se zaměří na krypto, svoje produkty a zákazníky. Tahle zoufalá expanze za obrovské prostředky se mi vůbec nelíbí. Já jsem stáhnul většinu prostředků z Binance na Kraken a uvažuji ještě o zřízení účtu na Bitstampu. Uvítám Vaše názory a nápady. Ještě poprosím o názor na kvalitu stablecoinů – zejména DAI. Ostatní bez výjimky považuji za pochybné – USDT, USDC, TUSD, GUSD a bohužeL vzhledem i výše uvedenému už i BUSD. Díky.

Poslední editace 1 rok před přes Fantom
eLko

Stáhněte si radši prostředky na HW peněženku. Určitě rozumnější, než spekulovat, která burza tady zítra ještě bude nebo ne. Takhle easy to je.

Fantom

Jasně. Problém je v jaké formě prostředky… . V tuto chvíli jsou ve fiatu/stablecoinech na burzách. Krypto půjde ještě hodně dolů, očekávám tak 50%. Nakoupit krypto za současnou cenu a stáhnout na hw peněženku je jistě nejbezpečnější možnost, ale připravím se o možnost nakoupit mnohem levněji až cena klesne a časem půjdu do té 50% ztráty. Do fiatu v bance jít nechci. Je tu možnost držet fiat na burze. Nebo stáhnout stablecoiny na hw peněženku. Problém je, že jsou všechny nedůvěryhodné. Proto jsem se ptal na DAI. Je decentralizovaný, ale to byl ten z TERRA/LUNA taky. No, snadné řešení není. Udělám asi od všeho něco. Ceny jsou sice ještě daleko ode dna, ale nakoupit nějaké kvalitní krypto, i když je pořád ještě drahé,bude asi nejlepší volba.

Rennoire

CZ sundal FTX .. je to zabiják. Vůbec se s tím nemaže. Já i přes poplašné zprávy věřím Kucoinu.

Zdeněk
Fantom

To je fakt. Sestřelil SBF jako pistolník z Divokého Západu, ale působní na mě jako když má strach. Samé SAFU a nevěřte na FUD. Přitom, když někdo ví že vklady klientů jsou v bezpečí nemá potřebu stále o tom ujišťovat. Navíc ještě nabízet odkup problematických projektů, či prosit o investice do odvětví. Má se soustředit na vlastní byznys a kdyžtak převzít klienty ne závazky. A tomu převodu miliardy jakožto důkazu pro auditory se taky nedá věřit. Nějaké info kdo stojí za Kucoinem?

spot_img