A největším vítězem v kauze FTX se stává…? Changpeng Zhao!

4.7
(15)

Vypadá to, že čínsko-kanadský zakladatel společnosti Binance, všeobecně známý jako “CZ”, si může užívat záře reflektorů. Je to totiž právě on, kdo z akvizice FTX vyšel jako vítěz s největším ziskem.

FTX kauza

Vztah mezi dvěma největšími světovými kryptoburzama se uzavřel. Zakladatel kryptoměnové burzy Binance, Changpeng Zhao, se dohodl na koupi burzy FTX. V té byl dříve investorem.

Ve středu CZ na Twitteru oznámil, že podepsal dopis o záměru převzít burzu Sama Bankmana-Frieda a zachránit ji před prohlubující se krizí likvidity.

Dohoda, která prý bude uzavřena v nejbližších dnech, doslova otřásla kryptoměnovým průmyslem. Jeho tržní kapitalizace se podle údajů stránky CoinMarketCap za 24 hodin snížila o více než 10 %.

Vítězem šéf Binance – Changpeng Zhao

Mnozí odborníci tvrdí, že z nečekaného vývoje vzešel pouze jeden vítěz, a tím je Zhao. Clara Medalie, ředitelka výzkumu společnosti Kaiko, která se zabývá analýzou dat v kryptoměnovém průmyslu, uvedla, že akvizice staví Binance do pozice “absolutního behemota v oboru”.

Burza byla největší na světě již před problémy s likviditou FTX, a pokud by se akvizice uskutečnila, znamenalo by to konsolidaci drtivé většiny tržních aktivit.

Medalie dodala, že objemy obchodů Binance jsou již nyní větší než u více než 10 jejích dalších nejbližších konkurentů dohromady.

V podobném duchu se vyjádřil také Justin D’Anethan, ředitel institucionálního prodeje hongkongské platformy pro digitální aktiva Amber Group.

Je vítězem na všech frontách. Mnoho uživatelů a fondů již přešlo z FTX do bezpečí Binance, která nyní vypadá jako jedna z bezpečnějších platforem a hráčů v tomto prostoru.

FTX a další kousek koláče ukousnut

Hlavním důvodem, proč by akvizice CZ mohla být pro Binance velkou výhrou, je podle D’Anethana skutečnost, že již vyplatila investici do FTX z roku 2019. Při loňském stažení investice z FTX obdržela Binance, podle svého ředitele, FTT tokeny.

CZ se rozhodl oznámit záměr Binance vrhnout všechny tokeny na trh poté, co se někteří investoři začali obávat o osud Bankman-Friedovy kryptoobchodní firmy Almeda Research. Začátkem měsíce se začaly šířit zprávy o finančním stavu společnosti, podle kterých se kolaterál společnosti skládal především z aktiv souvisejících s FTT. FTT je nativní kryptoměna burzy FTX.

Někteří odborníci spekulují, že právě rozvaha společnosti byla zdrojem “nových odhalení” CZ, která ho vedla (v rámci bezpečnostních opatření) k přerušení vazeb s FTT. Jiní se domnívají, že CZ načasoval své oznámení s jasným úmyslem “poškodit” FTX. Ať tak či onak, zpráva o tom, že Binance, největší světová krypto burza, se zbavila FTT, stlačila cenu tokenu dolů, což dále zdůraznilo obavy investorů ohledně Almeda Research a jeho propojení s FTT a FTX.

Již zmiňovaný D’Anethan situaci popsal slovy:

V podstatě CZ stlačil ocenění Almedy a FTX až na hranici imploze… to mu dalo možnost znovu nakoupit svou předchozí investici poté, co si již, za mnohem vyšší cenu, vyplatil peníze.

Navzdory tomu, že trhy dostaly ránu a vše hraje do karet CZ-mu, D’Anethan nepředpodkládá, že by se kryptoměnový průmysl nějak moc zabýval kroky Binance v uplynulém týdnu.

Mnoho investorů chápe perspektivu CZ. Tokeny mu spadly do klína poté, co byly prodány z FTX a panovaly obavy o finanční stabilitu FTT. CZ měl právo vydělat na své investici a prodat tomu, kdo si tokeny chtěl koupit. Druhý pohled ovšem říká, že to bylo ve vhodnou chvíli a ohrozilo to FTT a spoustu uživatelů a investorů. Myslím si ale, že spousta lidí dojde k závěru, že takhle se obchod prostě dělá.

Závěr

Jak nakonec celá dohoda dopadne a jaký bude další vývoj, si budeme muset ještě počkat. Je možné, že obchod neprojde nebo že regulační orgány fúzi zablokují. Ale zatím se zdá, že vidíme “majstrštyk”. Binance nejen dokázala vydělat na své počáteční investici do FTX, ale zároveň převzala další burzu. Její pozice jedničky na trhu se tak stává naprosto neoddiskutovatelnou.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Je ještě otázkou zda bude chtít CZ FTX koupit. LOI – Letter of Intent je vlastně něco jako Memorandum o porozumění nebo Smlouva o smlouvě budoucí je tady zájem o koupi ale ne ještě povinnost. Také zmiňuje DD, tedy Due diligence – udělá si podrobný audit burzy FTX, jak na tom finančně je. Klidně bude moci ještě od smlouvy odstoupit nebo možná pravděpodobněji srazit kupní cenu na minimum. Hlavně aby to v budoucnu neohrozilo solventnost samotné Binance.

Dariusz Matuszyński

Díky za velmi hodnotné doplnění informací 🙂 Sám jsem zvědav zda CZ pochytil Muskovy manýry nebo k tomu opravdu dojde…

Tomas

Zase vymrdanec v akci vyjebanej Číňan co to nechal shoret jako papír protože to je zapšklá kunda FTx nikdy nekoupí a nechá to krachnout. Smutný fakt je ze kamarád má na ftx asi 50k euro a nemůže je už dostat zpět. Špinavci a doufám ze zhebne v base

FELIX

Někdo dokázal vybrat jiný ne. 50k euro je slušný balík, a to je asi problém uvolnit. Nejspíše to spadne do krachu a věřitelé se pak budou roky domáhat náhrad podobně jako u Mt.Gox. Pak se budou soudit, zda to chtějí v cash nebo v btc. Třeba se to za 10 let zněkolika násobí nebo ne. U Mt.Gox kdysi nakupovali za 200 až 500 USD, nyní je cena jinde, nebo byla, ale vypořádání stále nikde.

FELIX

Možná to ani nekoupí, protože Binance je jakoby čínská burza a bude kupovat americkou, nemusí se to líbit regulátorům. A za další v účetnictví můžou být kostlivci a další problémy. CZ by tím získalo sice klienty, ale možná taky větší dluhy než je zdrávo. A pak se to nebude třeba líbit komisi, ale tohle ukáže až čas. Spíš si myslím, že to vyšumí do ztracena. CZ prostě jen tlachal, i když to možná nejdříve myslel dobře.

spot_img