Top 5 článků za uplynulý týden + Zruší Čína zákaz kryptoměn?

5
(4)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Náklady na těžbu 1 bitcoinu v USA dosahují 17 000 USD

Loňský rok byl pro těžaře noční můrou. Cena bitcoinu se propadla a spolu s tím rostla cena energií. Není divu, že leckterý z nich zkrachoval. Aktuálně se karta obrací. Cena bitcoinu od počátku roku trhá rekordy a ceny energií naopak klesají. Co na to akcie těchto firem? Podle mě nebyl jejich krach primárně způsobený nižší cenou bitcoinu vs vyšší cenou energií. V meziročním porovnání totiž vzrostl komerční tarif za elektřinu jen o 10,71 % (průměr na stát USA). Cena bitcoinu padala rychleji. Loni klesla o 58 %. Myslím si, že problém byl ve špatné obchodní strategii společností a dlouhodobém držení vytěžených tokenů. Z pohledu Spojených států je aktuálně nejvýhodnější těžit bitcoiny v Novém Mexiku. Náklad na těžbu tam vychází na 16 850 USD na jeden token. Na opačné straně spektra stojí Havaj, kde náklad dosahuje 114 590 USD.

Pád First Republic Bank odhaluje daleko větší problémy

O víkendu padla ve Spojených státech další banka. First Republic Bank již dlouho zápasila s problémy a v dubnu se uzavíraly sázky, zda vydrží do konce měsíce. Navíc byla již po pádu Silvergate Bank a Signature Bank označena jako potenciálně další na řadě. O víkendu ji úředníci uzavřeli a v tiskové zprávě se uvádí, že její aktiva převezme JPMorgan. Bob Michele, hlavní investiční ředitel společnosti JPMorgan Asset Management, poskytl rozhovor pro televizi Bloomberg. Zdůrazňuje, že se nejedná o problém jedné banky. Jako hlavní důvod uzavření se označuje nedostatek likvidity. Ale to je problém plošný. Zůstatky vkladů většiny lidí jsou aktuálně nižší než před začátkem pandemie COVID-19.

Počet stablecoinů držených na burzách klesl na dvouleté minimum

Počet stablecoinů (kryptoměn vázaných na dolar), držených na centralizovaných burzách dosáhl nejnižší hodnoty od května 2021. To lze také chápat jako známku rostoucí averze investorů vůči riziku. Zatímco stav stablecoinů na burzách letos klesl o 44 %, cena bitcoinu (BTC) vzrostla o 70 procent. Podle údajů společnosti Glassnode činil v pondělí stav stablecoinů na centralizovaných burzách 21,06 miliardy. Tato analytická společnost se zaměřením na dění na blockchainu sleduje zůstatky na burzách BUSD, GUSD, HSUD, DAI, USDP, EURS, SAI, sUSD, USDT a USDC. Od poloviny prosince, kdy celková suma ve stablecoinech uložených na burzách dosáhla rekordní výše více než 44 miliard, se snížila o více než polovinu.

Samsung zakazuje zaměstnancům používat umělou inteligenci

Technologický gigant Samsung nedávno zakázal svým zaměstnancům používání nástrojů s umělou inteligencí, které jsou podobné ChatGPT od společnosti OpenAI. Toto rozhodnutí bylo učiněno poté, co se objevily obavy ohledně soukromí a bezpečnosti dat. ChatGPT je velký jazykový model, který dokáže generovat přirozené texty na základě vstupních dotazů a kontextu. Nástroj byl vytvořen společností OpenAI, která se specializuje na výzkum a vývoj umělé inteligence. Samsung se však obává, že používání nástrojů s umělou inteligencí může ohrozit soukromí a bezpečnost dat, zejména pokud jsou tyto nástroje propojeny s internetem. Podle zpráv mají být zaměstnanci Samsungu od této chvíle při práci omezeni pouze na oficiální nástroje a aplikace od společnosti Samsung.

Digitální měny centrálních bank jako téma amerických prezidentských voleb

Většina Američanů o digitálních měnách centrálních bank (CBDC), pokud vůbec ví, o čem je řeč, nejspíše moc nepřemýšlí. A přestože Federální rezervní systém Spojených států amerických zatím nemá v plánu vydávat digitální dolar, potenciální kandidáti na prezidenta ve volbách v příštím roce již bijí na poplach. Řada potenciálních prezidentských kandidátů v poslední době skutečně zaujala ostrý postoj proti CBDC. Odpůrci vykreslují budoucí digitální dolar jako pokus vlády monitorovat či dokonce kontrolovat transakce občanů. CBDC by teoreticky mohla být skutečně navržena tak, aby ji bylo možné použít pouze pro určité položky. Floridský guvernér Ron DeSantis varuje, že by vláda mohla CBDC použít k omezení nákupu benzínu nebo například množství zbraní.

Bonusová zpráva

Zruší Čína zákaz kryptoměn?

Téměř dva roky po zákazu kryptografie v Číně důkazy ukazují, že občané nejlidnatější země světa našli způsoby, jak se ke kryptoměnám dostat a operovat s nimi.

Průměrná měsíční hodnota kryptoměn, které do Číny proudí, v roce následujícím po zákazu klesla o polovinu. Podle agentury Bloomberg však toto číslo stále činí neuvěřitelných 17 miliard dolarů. Důkazem pro toto tvrzení je i krach burzy FTX, kde celková ztráta dostáhla 200 miliard dolarů. Z konkurzního řízení totiž vyplývá, že 8 % zákazníků zaniklé burzy tvořili čínští občané.

Jack Ding, který zastupuje šest těchto čínských věřitelů, kteří mají pohledávky v celkové výši 10 milionů dolarů, k tomu podotkl, že i když je teoreticky obchodování s kryptoměnami pro Číňany doma i v zahraničí zakázáno, ve skutečnosti je tento zákaz jen “těžko vymahatelný”.

Rozhovory s některými čínskými investory pak odhalily zajímavé informace. Někteří tvrdí, že po zákazu kryptoměn i nadále obchodovali na populární burze Binance či využívali burzu OKX. Ačkoli tyto transakce mohly být provedeny prostřednictvím virtuální privátní sítě, všichni tito investoři tvrdili, že proces registrace na burze dokončili s použitím čínské identifikace. A zajímavý byl i přístup Huobi, ta kdysi nabídla občanům asijské země možnost přístupu na svou platformu, ovšem s digitální identitou dominikánských občanů.

Čínská lidová banka prozatím nevydala žádné komentáře k důkazům, že čínští občané nadále obchodují s kryptoměnami. Množí se navíc hlasy, že Peking možná uvažuje o zrušení zákazu kryptoměn. Tyto diskuse podněcuje hlavně do očí bijící vstřícný postoj ke kryptoměnám, který projevila čínská zvláštní správní oblast Hongkong.

Každopádně jedno je jasné, pokud by byl zákaz kryptoměn v Číně zrušen, vedlo by to s největší pravděpodobností k masivnímu nárůstu úrovně přijetí kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img