Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
Bitcoin Magazine vytvořil dosud největší Bitcoin Ordinals
Bitcoin Ordinals (NFT v blockchainu bitcoinu) asi nemá cenu představovat. Vznikají přímo vložením daného digitálního díla do samotného satoshi. Je tedy logické, že velikost takového díla je značně omezená. Velikost díla má totiž pak vliv i na velikost celkového bloku a s tím spojené problémy při jeho těžbě. Může tak častěji docházet k vytěžení úplně prázdných bloků. Dnes ale chceme mluvit o jednom konkrétním Bitcoin Ordinals. To vytvořili minulý týden v redakci Bitcoin Magazine. Obsahuje titulní stránku jejich čtvrtletní tištěné verze. Odkazuje na Juliana Assange a jeho boj za svobodu slova. Cílem je připomenout jeho uvěznění před čtyřmi lety. Symbolicky zvolili i satoshi, který pochází z roku 2010, kdy začala ona diskutovaná cenzura WikiLeaks.
Ethereum změní svět investování
Ethereum je často vnímáno jako protivník tradičních financí v boji za decentralizaci. Ve skutečnosti však o žádný konflikt nejde. Ethereum spíše než že by rozvracelo tradiční finanční sektor, jej naopak vylepšuje. Brzy ale budou oba systémy neoddělitelně spjaty. Základní hodnotové propozice Etherea – self-custody, transparentnost a disintermediace (odstraňování mezičlánků) – jsou pro finanční instituce nesmírně důležité a lze je realizovat v rámci stávajících regulačních rámců. Ethereum již učinilo první kroky, aby bylo přijato institucemi. Díky své bezkonkurenční decentralizaci sítě je téměř předurčeno k tomu, aby se stalo primární vrstvou pro vypořádání světových finančních transakcí.
Data ukazují, že Warren Buffett se ohledně bitcoinu mýlil
Warren Buffett, legendární americký investor a miliardář, se v minulosti několikrát vyjádřil na adresu kryptoměn, jako je bitcoin, velmi kriticky. Dokonce nazval bitcoin “jedem na krysy”, investicí do nicoty či hazardním tokenem. Nejnovější údaje ukazují, že jeho nevraživost vůči největší kryptoměně stála jeho investiční portfolio zhruba 320 000 % potenciálního zisku. Tržní analytik Alpha Zeta však ve svém nedávném příspěvku na Twitter zveřejnil data, která ukazují, že se Warren Buffett ohledně zařazení bitcoinu do investičního portfolia silně mýlil. Výkonnost BTC od jeho spuštění v lednu 2009 je fenomenální. Dosáhl přesahující 320 000 %, což překonalo výkonnost portfolia společnosti Berkshire Hathaway. Tyto výsledky ukazují, že ignorování bitcoinu může být ztrátou pro investory, kteří by mohli jinak dosáhnout významných výnosů.
Podle britské banky Standard Chartered bude do konce příštího roku bitcoin za 100 000 dolarů
Standard Chartered říká, že krutá krypto zima je konečně u konce. Cenová predikce tohoto britského bankovního giganta týkající se ceny primární kryptoměny míří na cenovku 100 000 dolarů. Bitcoin by na ni měl dosáhnout nejpozději do konce příštího roku 2024. V pondělí zveřejněné zprávě Geoff Kendrick, vedoucí výzkumu digitálních aktiv banky, poukázal na několik faktorů, které by mohly BTC dotlačit k milníku 100 tisíc dolarů. Za ty nejvýznamnější považuje otřesy v bankovním sektoru, které pomohly “obnovit narativ v používání bitcoinu jako decentralizovaného vzácného digitálního aktiva”.
Kryptozima skončila, tvrdí přední newyorská banka
Před nedávnem analytici investiční banky HC Wainwright z New Yorku vydali zprávu pro své klienty, v níž tvrdí, že éra kryptozimy skončila. Tato banka se také rozhodla zahájit pokrytí přední kryptoměnové burzy Coinbase s ratingem “buy” a zdůvodnila to rostoucími cenami a adopcí kryptoměn po celém světě. Mike Colonnese, analytik newyorské investiční banky, v poznámce pro investory uvedl, že celkové ceny kryptoměnových aktiv vzrostly meziročně o 45 %. Zvláště největší kryptoměna světa zaznamenala růst o 67 %. Dle jeho slov tak kryptozima skončila a dorazilo na trhy jaro.
Bonusová zpráva
Mastercard hledá nová partnerství, aby uspokojil rostoucí poptávku po kryptokartách
Jedna z předních platebních společností ve finančním odvětví, společnost Mastercard, ve svém přídpěvku 28. dubna oznámila, že rozšíří svůj program kryptoměnových platebních karet. Za tímto účelem se společnost snaží navázat partnerství s novými kryptoměnovými firmami.
Platební gigant již v minulosti uzavřel partnerství s několika významnými kryptoměnovými burzami. Mezi ty nejznámější společnosti patří Binance, Gemini a Nexo. Tato partnerství umožnila společnosti Mastercard a burzám nabízet platební karty spojené s kryptoměnami v řadě zemí.
Jde o důležitý vývoj, protože banky se staly vůči kryptoměnovým klientům poměrně obezřetnými. Všichni si dobře pamatujeme, že v roce 2022 zkrachovalo několik významných kryptoměnových firem, z nichž tou největší byla burza FTX.
Současně americké regulační orgány aktivně zasahují proti různým kryptoměnovým společnostem. Mezi největší případy patří březnová žaloba americké CFTC na burzu Binance, která ji označila za „nelegální“. A i v Evropě se situace „přiostřila“ Banky jako NatWest a Santander omezily částku, kterou mohou britští klienti převádět na kryptoměnové burzy. Nutno dodat, že mnohým se to nelíbilo, neboť měli oprávněný pocit, že banky rozhodují o tom, jak smějí utrácet své peníze.
Ve finančním sektoru panuje velký nedostatek společných norem a důvěry, což má za následek i nedostatečnou ochranu. Proto se vydavatel karet rozhodl spustit službu Mastercard Crypto Credential, která zavede společné standardy a infrastrukturu, jež pomůže osvědčit důvěryhodné interakce mezi podniky využívajícími blockchain a spotřebiteli.