Bitcoin Magazine vytvořil dosud největší Bitcoin Ordinals

0
(0)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Bitcoin Ordinals (NFT v blockchainu bitcoinu) asi nemá cenu představovat. Vznikají přímo vložením daného digitálního díla do samotného satoshi. Je tedy logické, že velikost takového díla je značně omezená. Velikost díla má totiž pak vliv i na velikost celkového bloku a s tím spojené problémy při jeho těžbě. Může tak častěji docházet k vytěžení úplně prázdných bloků.

Dnes ale chceme mluvit o jednom konkrétním Bitcoin Ordinals. To vytvořili minulý týden v redakci Bitcoin Magazine. Obsahuje titulní stránku jejich čtvrtletní tištěné verze. Odkazuje na Juliana Assange a jeho boj za svobodu slova. Cílem je připomenout jeho uvěznění před čtyřmi lety. Symbolicky zvolili i satoshi, který pochází z roku 2010, kdy začala ona diskutovaná cenzura WikiLeaks.

Technicky je toto NFT zajímavé

Nebudeme tu ale řešit politickou situaci kolem Juliana Assange a WikiLeaks. Na to jsou tu jiní. Osobně mě zaujala technická stránka věci. Samotný obrázek má 3 946 469 bajtů a je v rozlišení 2040×2653 pixelů. Co do objemu dat se tak jedná o největší Bitcoin Ordinals, který zatím vznikl. Poplatek za jeho vytvoření byl 49 622 200 satoshi, čili 0,49 BTC. To je zhruba 13 570 USD.

Otevřela se tu samozřejmě otázka, zda musíme opravdu nutně plnit blockchain obrázky této velikosti a kvality. Zrovna u obrázků lze snadno využít kvalitní kompresi bez toho, aby lidské oko poznalo rozdíl. Objemově se lze dostat i na poloviční velikost.

Závěr

Julian Assange je rozhodně rozporuplná postava. Pro jedny hrdina, pro druhé zločinec. Jeho fotografie je ale již navždy zaznamenána v blockchainu bitcoinu. O to se Bitcoin Magazine postaral. Na můj vkus měla tato aktivita poměrně vysoký náklad a mohla se zlevnit již jen pouhou kompresí obrazových dat.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Konečně vznikl článek, pod kterým se budu moci vyplakat pěkně k tématu. Většinou se už moc nevyjadřuji, ale tentokrát musím udělat výjimku.

Nechce se mi totiž věřit, že stejná komunita, která tak zarputile odmítala pouhé navýšení objemu bloku, aby se rychle vyřešila propustnost sítě, díky čemuž vznikly BCH a konečně i BSV forky, najednou zavedla NFT, a to přímo do “účetní knihy”. Proto jsem použil ty uvozovky, protože tato účetní kniha byla zneužita k tomu, aby obsahovala totální kraviny oproti kvalitnímu obsahu ve stejném poměru, jako je tomu na internetu. Je to vlastně ještě účetní kniha? Víte, když se řešila velikost bloku (protože transakce trvala třeba dva dny), vlastně jsem ten postoj komunity chápal. Bitcoin prostě chtěl zůstat konzervativní a vyvinout lepší řešení škálovatelnosti na jiné vrstvě, neboť zvětšení bloku problém opravdu neřeší – pouze oddaluje. Teď ale musím říct, že jsem se s Bitcoin komunitou naprosto názorově rozešel a zavedení řečeného mi přijde jako vražda nadějného projektu.

A proč? Víte, to, že bude blockchain teď plný pitomostí, které jej budou dusit na úkor škálovatelnosti, není to zásadní. Zásadní je, že může nyní obsahovat zjevně ilegální obsah, kterým nejenže naplní zásobníky zbraní kryptoskeptických regulátorů, ale pro mnoho dalších lidí bude i v jejich očích blockchain Bitcoinu prostě závadný. Nějaká obálka časopisu samozřejmě nikoho nevytrhne, ale jsou i jiná data, jestli mi rozumíte. A každá technologie, kterou lze zneužít, bude zneužita. Prostě jen proto, že je to možné. Proto si myslím, že komunita vývojářů a validátorů Bitcoinu prostě není svéprávná, i když to tak dlouho nevypadalo. A to mě velmi, velmi zklamalo. Opravdu moc.

Teď to může vypadat, že jsem NFT skeptik, ale to rozhodně není pravda. Tuto technologii naopak obhajuji a vedly se zde na to téma rozsáhlé diskuse. Je mi jasné, že NFT je perfektní nejen k prokázání vlastnictví nějaké pitomé opičky v GIFu (za milion dolarů), ale též jakékoliv i třeba fyzické věci. Není lepší důkaz o vlastnictví, než NFT. Alespoň do doby, než se podaří efektivně hledat prvočísla v součinitelích velkých čísel. Ale to až se podaří, postihne apokalypsa kromě kryptoměn kompletně celý internet, včetně deep webu (i s dark webem) a v podstatě veškeré digitální zabezpečení. Takže to je komunikační fail (ovšem ne něco, co by bylo nutně nereálné). Takže ne, opravdu nejsem NFT skeptik, ale na to tu jsou jiné platformy. Ne Bitcoin. Bitcoin měl zůstat pouze a jen účetní knihou. Klidně s velkými bloky. Teď bude mít blockchain objemný, ale ne kvůli řešení škálovatelnosti, ale z naprosto idiotských důvodů, což jsou NFT na blockchainu Bitcoinu.

Znovu musím napsat, že jsem z tohoto rozhodnutí velmi zklamaný až smutný. Škoda. Rád si tu s vámi na toto téma popovídám, bude-li zájem. Všem přeji krásný dny!

Fantom

Zdravím Robe a moc děkuji za názor. Je to možná další důvod proč se zaměřit na jiné coiny. Třeba XMR, což je vlastně OG BTC 😀

Rob

Zdravím Tě, Fantome! Máš pravdu. Jsem teď v opravdu neobvyklé situaci. Hledám kryptoměnu, která má silnou decentralizaci, ale u které je zároveň jistota, že zůstane konzervativní a bude jí záležet především na tom, že blockchain zůstane pouze účetní knihou. Měl by to být přímo plán. Bitcoinu mi je strašně líto, protože pokud i jedna z nekonzervativnějších kryptoměn vůbec udělá za souhlasného kývání celé komunity s blockchainem toto, jistota neexistuje. Takže teď hledám prohlášení typu “nikdy nebudeme z blockchainu dělat nic jiného, než účetní knihu”.

XMR je každopádně skvělá kryptoměna, ale zároveň je strašákem. A navíc, pokud se nic nezměnilo, vyžaduje “tlustou” peněženku. Nicméně jednou jsem doma přemýšlel, jak na to jít, abych zjistil, kdo komu v Moneru kolik poslal. Udělal jsem si zjednodušenou modelovou situaci pouze s třemi účastníky v rámci bloku. Celý den jsem usilovně přemýšlel, jak na to jít a nepřišel vůbec na nic. Od té doby mi to vrtá v hlavě podvědomě. Nicméně navzdory prohlášením různých analytických společností si myslím, že XMR je opravdu anonymní. Takže to, v čem může Bitcoin obecné bezpečnosti výrazně pomoci (automatizace vyšetřování praní špinavých peněz), XMR naopak naprosto znemožňuje. A to je problém. Na druhou stranu nemá cenu nad tím zavírat oči. XMR prostě existuje a existovat bude, ale obecnou podporu například vlád pro XMR nejspíš nelze očekávat. To ho samozřejmě nezastaví. Monero je prostě tak dokonalé, až je problematické (ne pro mě samozřejmě). Stačí porovnat XMR se zájmy centrálních bank. Dokážu si představit snahu o blokaci Monera jeho uvržením do ilegality.

Fantom

Zdravím Robe! XMR v podstatě ve většině světa už dávno zakázané je. Asijské burzy (Japonsko, J. Korea) ho dávno delistovaly. Zůstává na burzách s nejasnou jurisdikcí – Binance, Kukoin, Bitfinex, Digifinex… . Jediná velká regulovaná burza která ho vede je můj oblíbený Kraken. Jestli bude zakázáno i zde, tak ho skoro nebude kde obchodovat a to bude veliký problém. Z mého pohledu je XMR dokonalý BTC. Řeší všechny jeho problémy. Věřím, že dnes by dal Satoshi přednost Moneru před Bitcoinem (ostatně podle některých spekulací se na jeho vzniku podílel, když zjistil že BTC nebyl navržen ideálně, tedy Satoshi Nakamoto a Nicolas van Saberhagen by mohla být tatáž osoba 🙂 ). BTC byl navržen jako revoluce financí – nezávislé peníze pro lidi. Peer to peer. Měl nahradit současný zkorumpovaný finanční systém. Nelze vyjednávat a prosit o schválení a regulace od banksterů, těšit se na schválení od zkorumpovaných politiků a souhlas centrálních bankéřů (kde už dávno ekonomy nahradili politici). Revoluce nejedná a nediskutuje. Je na nás jestli si necháme vzít svobodu nebo ne.
A že XMR “podporuje” praní špinavých peněz a “podporu terorismu”? Jistě, je to dokonalý ekvivalent hotovosti v digitálním světě, tak je dokonale anonymní. Je ale neutrální. Samo o sobě nedělá nic špatného. Nožem si mohu ukrojit chleba i spáchat odpornou vraždu, přece kvůli tomu nebudeme zakazovat nože. Kriminalisté mají stále možnost vyšetřovat, vždy jsou i jiné stopy než jen tok hotovosti (včetné té digitální). Připomíná mi to scénu z dnes již klasického a trochu i vizionářského filmu Demolition man, kdy policista v budoucnosti vidí na mapě všechny občany podle jejich čipu implantovaného pod kůží a podivuje se, jak se mohli policisté v době Sylvestera Stallona (skoro současnost) bez této vymoženosti obejít a SS lakonicky odpovidá – “pracovali jsme” 🙂
Za sebe říkám – je mi jedno jestli se Monero používá i k financování kriminální činosti, terorismu nebo praní špinavých peněz (ostatně termín “špinavé peníze”- Václav Klaus je nezná a výrok z antiky – “Peníze nesmrdí” – platby za použití veřejných záchodků/sběr moči v Římě – Vespasiaus 🙂 ).
Policie má vždy i spoustu jiných možností a nástrojů, jak vyšetřovat, jsou to jen výmluvy a hlavně nástroj na sledování občanů (MiCA). Je zajímavé, že v době Covidu a války na Ukrajině najednou přestal být zájem o islámský terorismus – v médiích. Asi už přestal existovat. Jak říká klasik, kdyby ti teroristé neexistovali, museli bychom si je vymyslet abychom mohli sledovat vlastní občany.
Ale jsou tu i možnosti neprivátních měn jakožto platebních prostředků – XRP, XLM. Je otázka, jak je to s onou decentralizací. Pokud vím, alespoň XRP se dostává ke stále většímu množství lidí a tak snad decentralizace sílí.
Ostatně ona decentralizace u XMR je rovněž zajímavá. Je to PoW tedy vlastně ani nezáleží kdo XMR drží, což vzhledem k privátnosti ani nemůžeme zjistit. I kdyby nějaká entita nakupovala obrovské množství mincí Monera, tak neovlivní ty ostatní. Může jistě manipulovat s cenou na trhu, ale to je tak všechno. Důležitá je těžba a zde je komunita nekompromisní – žádné ASIC minery – vždy ASIC resistentní. Těží se v poolech a zde je snaha aby žádný pool nebyl dominantní. Zde je určitá hrozba, kdyby nějaká velryba, velká entita – třeba stát se snažil ovládnout těžbu. Ale těží se pomocí CPU a zde by mohly mít miliony uživatelů s vlastním CPU výhodu před centralizovaným nákupem ze strany nějakého státu – těžko by se mu to vyplatilo. Ale možná se mýlím.
Dále tu jsou PoS smart platformy – moloch ETH a nadějné DOT, ADA. Zde může být problém s onou decentralizací, to ukáže až čas.
A co se týká BTC? Jediná možnost co mne tak napadá je ustoupit od oné 21M mantry a uvést do provozu nepřetržitou těžbu, pak by se snad mohl Bitcoin opravdu stát digitálním zlatem, ale jinak některý z halvingů ve vzdálenější budoucnosti přivede BTC ke kolapsu.

spot_img