Blockchain bitcoinu obsahuje i úplně prázdné bloky

0
(0)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Bitcoin je známý nejen díky kryptoměně, ale i díky blockchainu, který běží za jasně definovaných pravidel a s jistou dávkou předvídatelnosti. Nový blok se vytěží přibližně každých 10 minut a úspěšný těžař získá 6,25 bitcoinu (BTC). Při pohledu na bloky je ovšem zarážející, že lze nalézt bloky i úplně prázdné. Přesto mají svojí jasnou funkci a nejsou tam z důvodu nějaké chyby.

Příkladem úplně prázdného bloku může být blok 776 339. Obsahuje nulové transakce a může působit minimálně zvláštně. Pro pochopení se musíme blíže podívat na systém, jak dochází k těžbě bitcoinu. Těžaři validují blok a v něm transakce tím, že hledají další blok podle šablony. A zde právě nastává ta situace generování prázdného bloku. Šablona má totiž relativně malou velikost a data transakcí přesně naopak. Mezi doručením šablony a dat tak vzniká až 2 sekundy rozdíl. Podaří-li se těžařům najít další blok v tomto čase, tak se původní uzavře bez transakcí.

Je to o rychlosti a výpočetní kapacitě

Situace se zdá být dost nepravděpodobná, ale při pohledu do bitcoinového mempoolu zjistíme, že další prázdný blok byl vytěžen asi před dvěma týdny (blok 774486). Těžař tak dostane jen 6,25 BTC, ale žádné transakční poplatky. Při pohledu do detailů bloku 776 339 zjistíme, že odměnu získal Binance Pool, který aktuálně obsluhuje skoro 12 % hashrate.

Závěr

Těžaři se neustále snaží být co nejrychlejší, aby se jim investice do zařízení vyplatila. Podle statistik je v síti aktuálně asi 2 % prázdných bloků. S rostoucí oblibou Bitcoin Ordinals dochází i k navýšení velikosti bloku. Může se tedy stát, že s nárůstem objemu přenesených dat se navýší časový rozestup mezi šablonou a transakcemi. Frekvence výskytu prázdným bloků se tak může do budoucna navyšovat.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img