[Názor] Zveřejnil tajné dokumenty americké vlády – Je Assange hrdina, nebo zločinec?

0
(0)

Po zatčení Assange se strhla nová vlna společenské debaty o tom, zda je Assange hrdina, nebo zločinec. Debata v tomto rozsahu je ovšem bezvýznamná. Situace je totiž daleko složitější. 

Wikileaks

Assange rozděluje společnost. Jedni jej oslavují jako bojovníka za svobodu a druzí jej zatracují jako zloděje. V mých očích je tak jednoduchá debata zcela zbytečná. Příběh světlovlasého muže je totiž podstatně komplikovanější a má mnoho rovin. Klasické pohádkové škatulky jako dobro a zlo sem prostě již nepatří. Nikdy totiž nepatřily nikam.

Informace o BTC: Cena Bitcoinu není důležitá, tvrdí ruský ekonom Ginko

Příběh Assange je fascinující. Pro naše účely jej pouze rychle shrneme. Assange založil Wikileaks, což je server, kde jsou publikovány utajované dokumenty, které různí hackeři ukradli. Na jedné straně se tak svět dozvěděl o neodpustitelných událostech. Jedná se například o video americké armády, kde jsou povražděni civilisté a také dva novináři z Reuters. Na straně druhé byl pak Assange kritizován ze zveřejňování dokumentů, které ohrozily životy amerických a spojeneckých vojáků.

Hodnota Wikileaks

Assangův web Wikileaks udělal něco, co je velmi důležité pro rozvoj demokratických států. Jedním ze základů demokracie je totiž informovanost. A jak se ukázalo, tak americká administrativa tajila svým občanům klíčové informace. Pokud se v demokracii mají občané relevantně rozhodovat, musí mít také co nejvíce informací.

Jak rozlišovat tokeny: SEC konečně vydal návod, jak mají být klasifikovány kryptoměny

Sama transparentnost je velkou hodnotou. A je důležité za ni bojovat, a to obzvláště v kruzích nejvyšší politiky. Historie lidstva je bojem o moc a transparentnost tento boj staví do nové roviny. Do roviny, která je více férová a může z ní profitovat celý systém (národní stát). Ačkoliv byl Assangův krok velmi brutální, tak zde bych nepochyboval, že vyšší hodnota je znát pravdu než podlehnout strachu z potencionálního ohrožení amerických vojáků. Ti mohou být Assangovi jako Australanovi vlastně ukradení.

A tady přichází první kámen úrazu. Existují totiž různé způsoby, jak se snažit prosadit svobodu informací a právo občanů na to vědět, co se děje. Transparency International například odvádí úžasnou práci. Každý den, každou hodinu postupně tlačí státy k tomu, aby právě na těchto hodnotách pracovaly. Assangův přístup je podstatně bombastičtější, ale kontroverze mu v rámci společenské diskuze velmi uškodila a nakonec se z něj stal bizár na okraji společnosti a modla antisystémových buřičů.

Volba stran

Zveřejňovat či nezveřejňovat, tak se vede debata o Assangovi. To ovšem není rozumný směr. Zveřejňovat se prostě má. To je základ práce jakéhokoliv novináře, protože jako novinář má člověk povinnost informovat společnost o důležitém dění. Problém u Wikileaks ovšem nastal ve chvíli, kdy se její zakladatelé rozhodli zveřejňovat pouze informace z jedné strany barikády.

Zatímco Rusko zvesela tleská Wikileaks, tak demokratické státy se třesou před potencionálními dopady dalších úniků. Je to ovšem Rusko, které něco takového potřebuje daleko zásadněji než demokratické státy. Wikileaks odmítlo vydat dokumenty ukradené z Ruska, které se týkaly ruských manipulací a lží ohledně válce na Ukrajině. Důvod? Nedůležité a neověřitelné informace.

V komunitě novinářů ovšem panovala široká shoda, že dokumenty jsou autentické a na výsost důležité. A zde se opět nabízí srovnání s Transaparency International. U této neziskové organizace panuje pouze minimum obav o to, zda razí politickou agendu. U Wikileaks je takových pochyb mnoho a v mých očích jsou oprávněné.

Assange razí transparentnost za každou cenu, a ta cena se zdá být až nečekaně konečná. I kdyby měl zveřejnit ruské dokumenty jen pro to, aby rozptýlil pochybnosti o tom, jestli nekope za konkrétní stranu, bylo by to výhodné. Takhle je Assange bohužel jen kontroverzní osobností s nejasnými zájmy.  Assange nikdy nebyl hrdinou, kterého náš svět potřebuje. Náš svět totiž nepotřebuje hrdiny, potřebuje konstantní práci, rozum a systémová řešení.

Co číst dál?

Čína vydala seznam 197 oficiálních blockchain společností – Patří k nim Tencent či Alibaba

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Harvester

Tento veb klesl na samotné dno.

Tomáš

S tím nejde než souhlasit.

spot_img