Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
Binance čelí žalobě CFTC – Tokeny jsou komodity
Další pokus o regulaci je na obzoru. Americká Komise pro obchodování s komoditními futures (Commodity Futures Trading Commission, CFTC) podala žalobu na největší kryptoměnovou burzu Binance a jejího generálního ředitele Changpenga „CZ“ Zhao. Podle obžaloby se burza řádně nezaregistrovala u regulátora derivátů. Burza je touto komisí vyšetřována již od roku 2021 a v únoru uznala, že bude pravděpodobně čelit regulaci v USA a s regulátory spolupracuje. Podle žaloby burza dlouhodobě nerespektuje svou vlastní politiku blokování nebo omezování amerických uživatelů. Naopak se snaží pro místní občany udělat proces jednoduchý a motivační. Binance.US v současnosti zaměstnává v USA 60 lidí a dále nabírá. Stejně tak vlastní ochrannou známku a provozuje tamní doménu. Vše se děje za dohledu generálního ředitele, který má všechny svoje společnosti pod absolutní kontrolou.
MicroStrategy splácí půjčku u Silvergate a nakupuje další bitcoiny
Společnost MicroStrategy v pondělí oznámila, že firma splatila svůj úvěr ve výši 205 milionů dolarů u společnosti Silvergate. Novinku zveřejnil ve svém twitterovém příspěvku bývalý generální ředitel a spoluzakladatel MicroStrategy, Michael Saylor. Saylor zdůraznil, že MicroStrategy splatila půjčku s 22% slevou, což naznačuje, že společnost byla schopna uzavřít transakci za nižší cenu. Jak už bylo oznámeno dříve, dceřiná společnost MacroStrategy získala v březnu 2022 od banky Silvergate termínovaný úvěr ve výši 205 milionů dolarů v rámci programu Silvergate Exchange Network Leverage. Úvěr byl zajištěn určitými bitcoiny vlastněnými společností MacroStrategy a měl plánovanou splatnost 23. března 2025.
Když se ztratí hranice mezi kryptem a fiatem: USDC a bankrot
Značná část kryptohypu byla ve svých počátcích podporována nadějí, že krypto jako takové odstřihne zmanipulovaný bankovní systém nebo jiné prostředníky od jejich základní potřeby směňovat zboží a finanční prostředky (peer-to-peer). Zůstaňme však optimisty a přiznejme si, že do jisté míry tomu tak pořád je. Na druhou stranu, jak se digitální aktiva stále víc a víc prolínají s finančním trhem jako takovým, polarizace lidí na bankovní velké bratry a peer-to-peer kryptoanarchisty postupně mizí. Nedávná vlna částečné záchrany zkrachovalých institucí, jako jsou Silvergate Bank, Signature Bank a Silicon Valley Bank (SVB), nevyvolala v kryptokomunitě žádné významné obavy. Fed se navíc zachoval jako zachránce, alespoň pokud jde o Circle, emitenta USD coinů (USDC), který držel značnou část svých rezerv v Signature Bank a SVB.
Problém Credit Suisse přináší kryptoměnám dobré i špatné zprávy
Po nedávném krachu několika amerických bank se dostala do vážných problémů i švýcarská Credit Suisse. Ona tedy měla problémy již dlouhodobě, ale nyní problém vygradoval a i přes rychlou půjčku od Švýcarské národní banky došlo k dohodě o prodeji. Akvizice společností UBS přináší pro kryptoměny dobré, ale i špatné zprávy. Pro finanční sektor je pád takovéto banky rozhodně negativním signálem. Banka se 167letou historií, která celosvětově zaměstnává více než 50 000 lidí a jejíž hodnota se ještě nedávno odhadovala na 80 miliard USD, se nyní prodává za 3,25 miliardy USD. Navíc se prodává za silné finanční podpory státu. A prodává se konkurentovi, kterého musel stát v roce 2008 taktéž zachraňovat.
Elon Musk a další technologičtí vůdci vyzývají k pozastavení vývoje umělé inteligence
Více než 2 600 technologických vůdců a výzkumníků podepsalo otevřený dopis, v němž nabádají k dočasnému pozastavení dalšího vývoje umělé inteligence (AI) kvůli obavám z „hlubokých rizik pro společnost a lidstvo“. Dopis, který publikovala nezisková organizace Future of Life Institute (FOLI), podepsal také generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk, spoluzakladatel Applu Steve Wozniak a řada generálních ředitelů, CTO a výzkumníků AI. Organizace tak vyzvala všechny společnosti zabývající se umělou inteligencí, aby „okamžitě pozastavily“ školení systémů umělé inteligence, které jsou výkonnější než GPT-4, po dobu nejméně šesti měsíců, přičemž sdílí obavy, že „lidská konkurenční inteligence může představovat mimo jiné hluboká rizika pro společnost a lidstvo“.
Bonusová zpráva
Ekonom Alex Krüger říká, že čas zbohatnutí na bitcoinu (BTC) již pominul
Významný ekonom a kryptoanalytik Alex Krüger říká, že Bitcoin (BTC) se jako aktivum změnil a nyní hraje v portfoliích investorů jinou roli než v minulosti. Krüger svým 153 000 příznivcům na Twitteru sdělil, že BTC už nikoho neudělá bohatým tak jako před deseti lety, ale nyní působí jako efektivní způsob uchování bohatství a uložení hodnoty.
What I wrote still holds true. People shouldn't be buying bitcoin to get rich any longer. That boat has sailed. Bitcoin is now for wealth preservation, attractive risk-adjusted returns, trading, and hedging against the fiat system.
— Alex Krüger (@krugermacro) March 31, 2023
Na druhou stranu ovšem dodává, že desetinásobek na Bitcoinu od jeho minima je stále na stole. To znamená cenovku někde v okolí 150 000 dolarů na vrcholu dalšího vrcholu býčího trhu. Aktuálně se BTC obchoduje (v době psaní článku) za 28 266 USD.