Binance čelí žalobě CFTC – Tokeny jsou komodity

4.8
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Další pokus o regulaci je na obzoru. Americká Komise pro obchodování s komoditními futures (Commodity Futures Trading Commission, CFTC) podala žalobu na největší kryptoměnovou burzu Binance a jejího generálního ředitele Changpenga „CZ“ Zhao. Podle obžaloby se burza řádně nezaregistrovala u regulátora derivátů.

Burza je touto komisí vyšetřována již od roku 2021 a v únoru uznala, že bude pravděpodobně čelit regulaci v USA a s regulátory spolupracuje. Podle žaloby burza dlouhodobě nerespektuje svou vlastní politiku blokování nebo omezování amerických uživatelů. Naopak se snaží pro místní občany udělat proces jednoduchý a motivační. Binance.US v současnosti zaměstnává v USA 60 lidí a dále nabírá. Stejně tak vlastní ochrannou známku a provozuje tamní doménu. Vše se děje za dohledu generálního ředitele, který má všechny svoje společnosti pod absolutní kontrolou.

Obžaloba Binance je zajímavá z více důvodů

Celá obžaloba má 74 stran. Kromě samotného obvinění je ale zajímavá i z dalších pohledů. Například zmiňuje, že může zajistit důkazy z komunikace CZ přes Signal i přes jeho nastavení pro automatické mazání. Má snad komise přístup k jeho telefonu?

Dále pak obžaloba označuje všechny tokeny (včetně stablecoinů) jako komodity, což je v rozporu s Komisí pro cenné papíry (SEC). Ta zase označuje tokeny jako cenné papíry. Může se to zdát malicherné, ale přesto důležité. Ve Spojených státech uznávají soudní precedent jako formálně závazný. Použitá rétorika může, v případě výhry, zkomplikovat i budoucí spory.

Závěr

Na celém procesu je vidět, že by Spojené státy svět kryptoměn rádi regulovaly. Matoucí je ale kdo konkrétně a čí je to kompetence. Samotné obvinění CFTC není nijak hrozné a bitcoin na něj reagoval jen drobným poklesem. Precedent, který by ale soudní rozhodnutí vytvořilo, může být problém do budoucna. Uvidíme, co se z obvinění nakonec vyvine. CZ na blogu Binance všechna obvinění odmítá a vyvrací.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img