Rozkol mezi SEC a CFTC – ETH není cenný papír, ale komodita

5
(2)

Mocenské tahanice mezi americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) a Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC) o to, kdo je tím správným “policistou” kryptoměnového průmyslu, i nadále matou investory.

V souladu s přetahovanou mezi oběma americkými regulačními orgány předseda CFTC Rostin Behnam znovu potvrdil, že ether je komodita. Tedy nikoli cenný papír, jak tvrdí jeho protějšek ze SEC.

Behnam z CFTC označuje ether za komoditu

Ethereum, druhá největší kryptoměna na světě hned po Bitcoinu (BTC), by mělo spadat do působnosti CFTC. Alespoň podle vyjádření předsedy Rostina Behnama. Ten ve středu senátnímu zemědělskému výboru sdělil, že Ether je komodita. To je i důvod, proč je již delší dobu kótován na burzách CFTC.

Když byl Behnam během senátního slyšení dotázán na důkazy, které by jeho agentura předložila, aby získala regulační kontrolu nad etherem, uvedl, že:

…bychom nedovolili, aby byl futures produkt etheru kótován na burze CFTC, kdybychom neměli silný pocit, že se jedná o komoditní aktivum.

Dodal, že CFTC má “vážné právní obhajoby”, které podporují její argument, že s etherem by se mělo zacházet jako s komoditou.

Behnamův názor je tak v přímém rozporu s názorem šéfa SEC Garyho Genslera. Ten se nechal minulý měsíc slyšet, že všechny tokeny a mince kromě Bitcoinu podléhají federálním zákonům o cenných papírech. Ačkoli neuvedl žádná jména, Gensler již dříve naznačil, že by se to týkalo i ETH. A to zejména poté, co se ze sítě proof-of-work změnil na síť proof-of-stake.

Stablecoiny jsou také komodity

Oba šéfové regulačních úřadů se neshodnou ani na právním statusu stablecoinů. Komise pro cenné papíry a burzy nedávno zaslala emitentovi stablecoinů, společnosti Paxos, oznámení Wells. Jde o nástroj, který agentura používá k tvrzení, že určitá činnost může být porušením zákona o cenných papírech.

Může v konečném důsledku také znamenat, že SEC hodlá podat žalobu. Oznámení společnosti Paxos se týkalo emise stablecoinu Binance USD (BUSD), který firma vydala. Behnam se naopak domnívá, že stablecoiny by měly být klasifikovány jako komodity.

Předseda CFTC dále odkázal na šetření společnosti Tether během soudního procesu v roce 2021. Tehdy společnost Tether souhlasila, že zaplatí 41 milionů USD za zastavení vyšetřování z obvinění, že uvedla zavádějící tvrzení o svých dostatečných dolarových rezervách. Behnam to okomentoval těmito slovy:

Při zkoumání okolností případu Tether bylo našemu týmu pro vymáhání práva a komisi jasné, že stablecoin Tether je komodita. Tedy že musíme postupovat vpřed, a to rychle, abychom tento trh ohlídali.

Závěr

Protichůdné názory obou dozorových orgánů pravděpodobně ještě více prohloubí jejich soupeření. Jak vidno, každý z nich usiluje o regulační dohled nad trhem s digitálními aktivy.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img