TOP 5 článků za minulý týden + Tok peněz naznačuje, že instituce sázejí na BTC rallye

5
(8)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.

Sam Bankman-Fried byl shledán vinným

Sam Bankman-Fried, zakladatel a hlavní tvář kryptoměnové burzy FTX, byl obviněn z podvodu v hodnotě více než 10 miliard amerických dolarů. Navzdory měsíci plnému dramatických soudních střetů, kdy porota hodnotila argumenty obou stran, nakonec byl shledán vinným ve všech bodech.

Prokurátoři popisovali Bankman-Frieda jako osobu, která zradila důvěru svých zákazníků, proměniv jejich účty ve svou osobní pokladnici. Svá obvinění podložili výpověďmi bývalých členů Bankman-Friedova týmu, včetně jeho ex-přítelkyně, Caroline Ellison. Tyto výpovědi poukazovaly na to, jak mohl využít svou firmu, Alameda Research, k odtoku miliard amerických dolarů z účtů zákazníků FTX.

Do bitcoinového halvingu zbývají už jen měsíce – čas riskovat?

Vánoční sezóna je opět za rohem a trh vypadá nastaven na další run. Bitcoin (BTC) se v říjnu vyšplhal na více než 35 000 dolarů, což je další rekordní hodnota pro rok 2023. Pokud se již nějaký ten čas pohybujete v oblasti kryptoměn, jistě budete souhlasit s tím, že sváteční období většinou provází euforie – zejména letos. Zdá se, že se všichni shodují na tom, že býčí série je za rohem.

Vánoční rallye na kryptoměnových trzích přinášejí obvykle vzrušení a radost. Historicky tato sezóna přináší nárůst objemů obchodů, výrazné pohyby na trhu a prudký nárůst cen. Poslední roky se však konvencím vymykají a dynamiku trhu ovlivňují nečekané faktory. Vezměme si například globální pandemii v roce 2020 spolu s tweety Elona Muska v letech 2021 a 2022. Kryptoměny prudce vzrostly z důvodů, které nikdo nemohl předvídat.

Co když spotové bitcoinové ETF nebudou schváleny?

iž se tak nějak automaticky předpokládá, že Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) spotové bitcoinové ETF schválí. Jednak nedošlo k okamžitému zamítnutí a v prohraném soudním sporu s Grayscale dokonce SEC nevyužila ani možnost odvolání. Na trhu panuje býčí sentiment a celková tržní kapitalizace kryptoměn za poslední měsíc narostla o více než 250 miliard USD. Co když ale ke schválení nedojde?

Tuto otázku si klade množství odborníků. Například Laurent Kssis, poradce pro obchodování s kryptoměnami v CEC Capital, předpokládá při zamítnutí pokles ceny bitcoinu k hranici 30 000 USD. Návrat pod hranici 25 000 USD vidí velmi nepravděpodobně. To by muselo být zamítnutí SEC velmi kategorické. Předpokládá totiž, že na růst ceny má pozitivní vliv i blížící se halving.

Dlouhodobé držení bitcoinu dosáhlo historického maxima

Dlouhodobí držitelé nyní hromadí více Bitcoinů než kdy dříve, přičemž tato tendence se projevuje na úkor krátkodobých spekulantů. Tato změna v akumulaci byla pozorována naposledy v červenci letošního roku a signalizuje větší důvěru v dlouhodobou hodnotu největší kryptoměny světa. Jak uvádí analytická společnost Glassnode, malí hráči se stávají stále významnějšími v tomto prostoru, kde jejich rostoucí akumulace přispívá k vytváření cenové podpory.

Naopak, krátkodobí držitelé, tradičně spojení s vyšší tržní volatilitou, snižují svou nabídku na nejnižší úrovně v historii. Tato změna není jen znakem poklesu spekulativního zájmu, ale také přispívá k utahování nabídky na trhu. V důsledku toho Bitcoin udržuje svou cenu stabilně nad úrovní 34 000 amerických dolarů.

Institucionální zapojení do světa Bitcoinu může způsobit jeho centralizaci a kolaps

Rostoucí zapojení institucí do světa Bitcoinu vyvolává obavy. Arthur Hayes, zakladatel fondu Maelstrom, uvedl, že základní hodnota Bitcoinu, kterou je decentralizace, se může dostat do ohrožení.

V nedávném podcastu s Blockworks Hayes vykreslil budoucnost, kdy by dominantní finanční instituce mohly konsolidovat velké množství bitcoinu. „Řekněme, že přijde Larry Fink a jemu podobní [tradiční finančníci] a shrábnou velké procento volně obchodovaných bitcoinů v oběhu,”řekl a zdůraznil možnost, že se bitcoin začne koncentrovat v rukou pouze několika málo lidí.

Bonusová zpráva

Tok peněz naznačuje, že instituce sázejí na BTC rallye

Meltem Demirors, obchodní ředitel (CSO) ve společnosti CoinShares, říká, že institucionální investoři zřejmě sázejí na nadcházející rallye bitcoinu (BTC). V novém rozhovoru pro CNBC Demirors poznamenal, že investoři v poslední době přímo utápějí peníze v investičních produktech na Bitcoin.

Pokud se podíváme na toky do produktů souvisejících s Bitcoinem, zaznamenali jsme příliv peněz v šesti po sobě jdoucích týdnech. V srpnu jsme viděli malý nárůst toků, pak jsme obchodovali opravdu bez výraznějších změn, ve velmi nízkých objemech.

Posledních šest týdnů jsme zaznamenali mnohem větší aktivitu, mnohem větší objem obchodování. Nyní jsme na 760 milionech dolarů toků do BTC produktů v roce 2023. Překročili jsme úrovně z roku 2022. Takže si myslím, že to všechno jsou ukazatele toho, že institucionální kupci začínají zaujímat pozice kolem potenciální rallye Bitcoinu na konci roku a v prvním čtvrtletí příštího roku.

Demirors si také myslí, že americká Komise pro cenné papíry (SEC) do konce roku schválí burzovně obchodovaný fond (ETF) pro spotový trh s bitcoiny. Podotýká však, že pokud SEC tento velmi očekávaný investiční produkt v oblasti bitcoinu schválí, bude pravděpodobně nějakou dobu trvat, než do ETF v bitcoinu začne proudit kapitál.

anycoin

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img