Stanfordská univerzita hodlá vrátit miliony dolarů z “darů” FTX

4.8
(4)

Stanfordská univerzita oznámila, že plánuje vrátit všechny prostředky, které obdržela od zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Za milionovými dary údajně stáli rodiče Sama Bankmana-Frieda, Joseph a Barbara, kteří jsou profesory na Stanfordské právnické fakultě.

Proč Stanford vrací dary od FTX?

Podle zprávy agentury Bloomberg se Stanford chystá vrátit všechny příspěvky, které poskytla zkrachovalá kryptoměnová burza FTX.

Kalifornská prestižní univerzita potvrdila svůj záměr vrátit prostředky v plné výši. Pro doplnění dodávám, že Stanford obdržel od FTX v období od listopadu 2021 do května 2022 dary ve výši přibližně 5,5 milionu dolarů. Jak uvedl zástupce univerzity, nadace FTX a její přidružené společnosti věnovaly dary Stanfordu především na prevenci a výzkum související s pandemií.

Oznámení Stanfordu přichází poté, co správce konkurzní podstaty FTX zažaloval Josepha Bankmana a Barbaru Friedovou za to, že z burzy ukradli miliony amerických dolarů. Žaloba byla podána 11. září proti oběma vědcům s tvrzením, že svým zapojením do FTX zpronevěřili finanční prostředky, aby se přímo i nepřímo obohatili o miliony dolarů.

Bankman a Fried údajně prosadili desítky milionů dolarů na politické a charitativní dary, včetně darů pro Stanfordovu univerzitu, “které byly zřejmě určeny k posílení Bankmanova a Friedova profesního a společenského postavení na úkor skupiny FTX,” uvádí se v podání. Dokument podrobně popisuje „různé kreativní prostředky“, kterými Bankman nasměroval prostředky na Stanfordskou univerzitu prostřednictvím různých subjektů skupiny FTX.

Rodiče Sama Bankmana-Frieda všechna obvinění odmítají a označili je za “zcela nepravdivá”. A podobně se v minulosti vyjádřil i Sam Bankman-Fried. Ten již v prosinci 2022, krátce poté, co burza FTX zkrachovala, řekl, že jeho rodiče „nebyli zapojeni do žádné z relevantních částí“ podnikání.

Obvinění SBF a pád FTX

SBF čelí obvinění ze zpronevěry miliard dolarů z prostředků zákazníků a investorů. Jedná se pravděpodobně o jeden z největších podvodů v americké historii. Čelí celé řadě obvinění, včetně podvodu a praní špinavých peněz, k čemuž se již přiznal. Aktuálně se zhrzený zakladatel a bývalý generální ředitel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX připravuje na soudní proces. Ten by se měl uskutečnit příští měsíc.

Současný tým FTX nyní zkoumá možnosti, jak získat zpět peníze, které v průběhu let rozdal promotérům, politikům a institucím. Snaží se tak najít cestu, jak splatit své značné dluhy a případně obnovit činnost.

Konkurzní soud také nedávno FTX povolil prodat, stakovat a zajistit své kryptoaktivní podíly. Ty mají mít údajně hodnotu více než 3,4 miliardy dolarů.

anycoin

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img