TOP 5 článků uplynulého týdne + Bitcoin spot ETF: BlackRock očekává schválení k tomuto datu

4.3
(7)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.

V roce 2023 začal býčí trh s kryptoměnami, naznačuje to těchto 5 údajů

Rostoucí optimismus ohledně schválení spotového Bitcoin ETF, nadcházející halving a pozitivní nálada na trhu naznačují, že v roce 2023 začal býčí trh s kryptoměnami.

Zatímco rok 2023 začal s malou nadějí na oživení kryptotrhu, události tohoto roku překvapily většinu účastníků trhu. Ceny Bitcoinu, Etherea, Solana a mnoha dalších altcoinů prudce vzrostly. Zdá se, že období vysoké volatility na trhu s kryptoměnami nabírá na obrátkách a v roce 2024 se očekává býčí růst.

Solana předběhla Ethereum v počtu zájemců o vyhledávání na Googlu

Solana zaznamenala větší zájem o vyhledávání v zemích jako Španělsko a Filipíny, zatímco Ethereum bylo na vrcholu v Indonésii, na Tchaj-wanu a v Maroku. V roce 2023 vyhledávání termínu „Solana” na Googlu poprvé překonalo „Ethereum.” Obchodníci se začali zajímat o pohyby v jeho ekosystému.

Zatímco Ethereum mělo v průběhu roku v zájmu o vyhledávání proti Solaně velký náskok, od 17. do 23. prosince se tato data však změnila. Solana měla skóre zájmu o vyhledávání 56 oproti 50 u Etherea. Podle údajů Google Trends má vyhledávací výraz Solana v období od 24. do 30. prosince získat 100 bodů v zájmu o vyhledávání. Google Trends uvádí, že hodnota 100 znamená „vrchol popularity tohoto termínu.”

Vitalik Buterin aktualizoval plán vývoje Etherea pro rok 2024

Ethereum v září 2022 prošlo významnou změnou díky přechodu z Proof-of-work (PoW) na Proof-of-stake (PoS). Výrazně tím omezili energii potřebnou k fungování blockchainu. Proces vývoje však tím neskončil. Roadmapa se dlouhodobě soustředí na šest hlavních cílů.

Asi nemá cenu je překládat, tak si je dovolím vypsat v angličtině. Je to Merge, Surge, Scourge, Verge, Purge a Splurge. Každý z nich má svojí roadmapu, podle níž se postupuje. Cílem Merge je mít ideální, jednoduchý a decentralizovaný systém PoS. Práce na něm však neskončila samotným přechodem.

I tento systém má mnoho slabin a vývojáři jsou přesvědčení, že řešením by mohla být finalita jednoho slotu (Single Slot Finality, SSF). Ta zajistí, že změny bloku blockchainu lze vrátit pouze za cenu spálení minimálně 33 % stakovaného etherea.

Halving BTC v roce 2024 – jak to vidí těžaři?

V letošním roce dojde na Bitcoinu (BTC) k události zvané halving (půlení). Odměna těžařů se tak sníží na polovinu. Co to bude pro jejich byznys znamenat? K tomu, aby zůstali ziskoví a provozuschopní, skloňují přední těžařské firmy zejména jedno slovo. Tím slovem je efektivita.

Protokol bitcoinu je nastaven způsobem, který snižuje množství BTC, které těžaři dostávají za přidání nového bloku do řetězce. K půlení odměn za těžbu dochází každých 210 000 bloků a vzhledem k tomu, že blok je do řetězce přidáván každých deset minut, dochází k půlení zhruba jednou za čtyři roky.

Příští halving, čtvrtý takový případ, sníží odměnu za těžbu bitcoinů z 6,25 BTC na 3,125 BTC a dojde k němu letos na jaře. Předchozí půlení proběhla v letech 2012, 2016 a 2020.

Nejen ETF mají vliv na kurz ceny bitcoinu

Potenciální schválení spotových bitcoinových ETF je pravděpodobně největší zpravodajská událost roku a čeká nás doslova za pár desítek hodin. Snad každý fanoušek kryptoměn tuto událost sleduje. Přesto je množství dalších věcí, které je dobré souběžně na trhu sledovat a brát na ně zřetel. Na kurz ceny bitcoinu rozhodně nemá vliv jen jedna událost.

Kurz ceny bitcoinu předvedl skvělý rok a ani uzávěrka roku nijak nepřekvapila. Nárůst skoro o 160 % udělal radost nejen hodlerům, ale jistě bude zajímat i potenciální investory do nových ETF. Otázkou ale stále zůstává, jak trhy zareagují na případné schválení.

Bude opravdu spouštěčem raketového růstu nebo naopak ukončí období nejistoty a cena se pak propadne? Někteří analytici předpokládají, že schválení povede k propadu ceny až na 36 000 USD (tedy jsou i tací, kteří to vidí až na 12 000 USD, ale nechci se pouštět do extrémů).

Bonusová zpráva

Bitcoin spot ETF: BlackRock očekává schválení k tomuto datu

Společnost BlackRock zůstává i nadále velmi optimistická ohledně svých šancí týkajících se spotového ETF na bitcoin. Nadcházející týden by se mohl ukázat jako historický pro kryptoměny, protože americká Komise pro pro cenné papíry (SEC) by měla vyhlásit rozhodnutí o žádostech o spotové BTC fondy obchodované na burze (ETF).

Uprostřed humbuku a očekávání zůstala společnost BlackRock, největší světový správce aktiv, ohledně svých šancí optimistická. Podle posledních zpráv očekává schválení jejich žádosti 10. ledna.

Společnost BlackRock předložila Komisi pro cenné papíry a burzy žádost o ETF vázané na spotovou cenu Bitcoinu v červnu loňského roku. Tento krok povzbudil i mnohé další firmy z oblati TradFi, které také podaly své žádosti.

Podání žádosti společností, která spravuje aktiva v hodnotě více než 9 bilionů dolarů (AUM), je všeobecně považováno za nejlepší známku rostoucího zájmu institucí o Bitcoin a kryptoměny obecně.

Podle analytika ETF agentury Bloomberg Erica Balchunase mezitím šance na zamítnutí ETF klesla z 10 % na 5 %. Možné důvody zamítnutí, včetně zásahu prezidenta Bidena a toho, že SEC přijde s novými důvody, byly označeny za nepravděpodobné.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img