Vitalik Buterin aktualizoval plán vývoje Etherea pro rok 2024

3.8
(14)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ethereum v září 2022 prošlo významnou změnou díky přechodu z Proof-of-work (PoW) na Proof-of-stake (PoS). Výrazně tím omezili energii potřebnou k fungování blockchainu. Proces vývoje však tím neskončil. Roadmapa se dlouhodobě soustředí na šest hlavních cílů.

Asi nemá cenu je překládat, tak si je dovolím vypsat v angličtině. Je to Merge, Surge, Scourge, Verge, Purge a Splurge. Každý z nich má svojí roadmapu, podle níž se postupuje. Cílem Merge je mít ideální, jednoduchý a decentralizovaný systém PoS. Práce na něm však neskončila samotným přechodem.

I tento systém má mnoho slabin a vývojáři jsou přesvědčení, že řešením by mohla být finalita jednoho slotu (Single Slot Finality, SSF). Ta zajistí, že změny bloku blockchainu lze vrátit pouze za cenu spálení minimálně 33 % stakovaného etherea.

Ethereum v letošním roce plánuje výrazně omezit poplatky

Vývojáři dlouhodobě hledají řešení jak uspokojit rostoucí uživatelskou základnu. Pro mnohé jsou poplatky stále příliš drahé a propustnost není tam, kde by měla být. To by mohl vyřešit upgrade s EIP-4844 (Ethereum Improvement Offer). Ten přidá nový typ transakcí – blob.

Výrazně se navýší množství dat, které blok zvládne přenést. Pracuje se na něm již od roku 2022 a implementace měla proběhnout již koncem loňského roku. Termín nakonec nebyl přesně stanoven, ale očekává se, že k upgrade dojde v průběhu letošního roku.

Závěr

Samozřejmě, že tyto cíle nejsou úplně nové. Podobnou roadmapu vydal Buterin již v loňském roce. Dokonce letos přiznává, že změn na rok 2024 mnoho není. Pro vývojáře to je dobrá zpráva, protože mohou pokračovat v práci bez větších významných změn. A pro investory vlastně také, protože je patrná konzistence směřování a tím i jistá míra ochrany vložených investic.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img