Tokenizované akcie FAANG se obchodují v DeFi

0
DeFi
Zdroj: Pixabay.com

Decentralizovaný finanční protokol Kwenta spustil řadu syntetických tokenů pro populární akcie. Současné ceny gasu by ale mohly jejich obchodování spíše prodražit než umožnit nákup skutečné věci.

Akcie v DeFi

V blogovém příspěvku z 23. dubna oznámil protokol Kwenta (Ethereum dApp poháněný společností Synthetix) seznam různých sledovačů cen akcií od pěti nejlepších technologických firem známých pod zkratkou FAANG. Patří mezi ně Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Google. Tesla byla již na scéně a brzy se plánuje přidat Microsoft (MSFT) a Coinbase (COIN).

Mirror Protocol na Terra blockchainu má podobné nastavení nabízející řadu syntetických tokenů založených na technologických akciích, stejně jako token FAANG. Tokenizované akcie byly nejprve zpřístupněny na burze derivátů FTX a lze je nyní obchodovat také na jiných hlavních platformách, jako je Binance, avšak syntetické tokeny umožňují obchodování s těmito akciemi (nebo něčím podobným) v DeFi.

Syntetická digitální aktiva jsou tokenizované verze aktiv z reálného světa, jako jsou akcie, komodity a indexy. Mohou také zahrnovat fyzická aktiva, jako jsou nemovitosti nebo vozidla. Jejich ceny sledují ceny aktiv reálného světa sledované cenovými věštci, což investorům umožňuje získat vůči nim expozici. Další výzva spočívá v tom, že s nimi může obchodovat kdokoli a kdekoli, aniž by musel procházet regulačními obstrukcemi spojenými s burzami v USA.

Nejvyšší poplatky

Nově uvedené sledovače FAANG lze použít k zajištění likvidity ve fondech poskytovaných Balancerem. Ve vydání zpravodaje „Bankless“ z 23. dubna zakladatel protokolu UMA Hart Lambur (další platforma syntetických aktiv) porovnal sledovače a dodal, že umožňují komukoli vytvořit finanční aktivum pro cokoli.

„Stejně jako YouTube umožnil vzkvétat novým formám videoobsahu, syntetická aktiva umožní nové typy finančních produktů, které jsme si dosud ani nepředstavovali.“

Existuje však jeden zásadní problém, zejména s platformami založenými na vrstvě Ethereum 1. Podle společnosti Bitinfocharts se průměrné transakční náklady na 1 ETH v úterý 20. dubna zvýšily na druhou nejvyšší úroveň a dosáhly 30 USD.

Etherscan v současné době hlásí tříciferné ceny gasu v USD za složitější aktivity DeFi, jako je směna tokenů na Uniswap. To by mohlo učinit investice do nových sledovačů FAANG nákladnější než nákup skutečných akcií a placení poplatků za zprostředkování.

Naštěstí Synthetix patří mezi řadu protokolů DeFi implementujících škálovací řešení vrstvy 2. V současné době je v procesu migrace výměny na kumulativní technologii od poskytovatele škálovacích řešení Optimistic Ethereum. Z důvodu zpoždění při spuštění mainnetu Optimism se to očekává až v červenci 2021.

Závěr

Poplatky, poplatky, poplatky… Budou všude, pořád a zatím jsou hodně vysoké. Snad se je do budoucna podaří snížit.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře