Token Swap: Co to je, jak to funguje a proč se to děje

0
(0)

Zprávy a souhrny

Proces známý jako „migrace tokenu“ nebo „Token Swap“ se stává mezi blockchain projekty stále oblíbenějším. V současnosti se dvě z 25 nejvýznamnějších globálních obchodních kryptoměn – Tron a EOS – nacházejí uprostřed takového procesu a očekává se, že brzy je budou následovat alespoň dva další z top 30 tokenů.

Jelikož na každé migraci se podílejí miliony až miliardy dolarů v tokenech, sázky jsou vysoké. I přesto však blockchain průmysl zůstává o migraci tokenů převážně neinformovaný. CoinDesk zjistil, že dokonce i vedoucí představitelé kryptoprůmyslu někdy nedokáží odpovědět na základní otázky o tomto procesu.

Co vlastně je Token Swap

Nové projekty často začínají na blockchainu Etherea, aby získaly peníze a distribuovaly své tokeny. Tokeny distribuované v této fázi obvykle působí jako „zástupné symboly“. Zastupují tokeny (altcoiny), které se nakonec použijí v době, kdy bude projekt aktivní.

Proto se objevil Token Swap, který popisuje proces, pomocí nějž se přenášejí zůstatky držitelů zástupných tokenů z jejich etherových peněženek na nové kompatibilní peněženky daného projektu. Po skončení procesu se tokeny efektivně „přesunuly“ z jednoho blockchainu do druhého.

Je však důležité poznamenat, že migrace tokenů není výlučně spojená se spuštěním nových blockchainů. Jsou zde například problémy se škálovatelností, které vyvolávají potřebu přechodu z jednoho blockchainu na druhý.

Může vás zajímat: Altcoiny by mohly výrazně těžit ze stability BTC

Jak to funguje

Pro uživatele a investory se míra jejich zapojení do procesu migrace tokenů mění obvykle podle toho, kde mají tokeny uložené.

Pro ty, kteří své tokeny ukládají na burze, je nepravděpodobné, že budou muset učinit jakékoli kroky k účasti na migraci. Burza Binance například tvrdí, že zpracovává „všechny technické požadavky“ procesu pro migraci EOS, Tron, ICON a Ontology.

Burza Kraken se také zaměřuje na snižování náročnosti procesu. Jesse Powell, zakladatel a výkonný ředitel Kraken, vysvětluje:

„Je to opravdu jednoduché. Pozastavíme financování před migrací, vyměníme všechny staré mince za nové, a když je výměna ukončena, obnovíme financování.“

Uživatelé, kteří mají své tokeny v peněženkách, však budou muset ručně iniciovat proces. Konkrétně se podrobí registraci tokenů, zvané také jako „mapování“. Až pak mohou odeslat své coiny do nového blockchainu.

Token Swapy mají své uzávěrkové období, během nichž musí uživatelé své tokeny vyměnit. V projektech, jako je EOS, jsou to „pevné“ termíny, po jejichž vypršení jsou tokeny na starém blockchainu „zmrazené“ a uživatelem nedostupné. Jiné projekty umožňují migraci s otevřeným koncem.

Rizika

Navzdory snahám zjednodušit migrační proces není riziko zcela eliminováno. Nakonec to můžeme vidět na migraci EOS: [Zprávy] EOS Mainnet zamrzl dva dny po spuštění

Pro Shawna Wilkinsona, zakladatele decentralizovaného úložného systému Storj, který začal svou migraci tokenu v roce 2017, odměny prostě převážily rizika. Wilkinson řekl:

„Myslím si, že neexistuje způsob, jak udělat dokonalý Token Swap, vždy existuje velká šance, že by se mohlo něco pokazit.“

Možná nejvýznamnější riziko spojené s Token Swapy spočívá v tom, že nejsou „důvěryhodnými“ procesy. Uživatelé musí důvěřovat těm, kdo mají na starosti projekt, že vykonají migraci podle plánu. Vzhledem k tomu, že migrace tokenů jsou relativně nové, často neexistuje žádný návrh na jejich provedení.

Na závěr

Každý projekt s sebou přináší menší, či větší rizika. Při migraci tokenů je důležité, aby byly komunitě poskytnuty relevantní informace. Majitelé tokenů také musí pečlivě sledovat zprávy, které vycházejí ohledně jejich tokenů. Mohli by být totiž překvapeni, kdyby Swap promeškali. Zejména, pokud proběhne v „pevném“ termínu.Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Marek H.

Zdroj: https://www.coindesk.com/

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: