Tiskárna peněz Fedu zařadí zpátečku: Co to znamená pro kryptoměny?

4.5
(8)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Federální rezervní systém (Fed) zahajuje proces snižování své rozvahy ve výši 9 bilionů dolarů, která se v posledních letech rozrostla, v rámci kroku zvaného kvantitativní utahování (QT).

Fed: Snížení rozvahy o 7,6 bilionu USD

Analytici z kryptoburzy a finanční investiční společnosti mají protichůdné názory na to, zda QT, které začne 1. června, ukončí desetiletí nebývalého růstu napříč krypto trhy.

Laici mohou QT považovat za opak kvantitativního uvolňování (QE) neboli tisku peněz, kterému se Fed věnuje od začátku pandemie Covid-19 v roce 2020. V podmínkách QE se vytváří a distribuuje více peněz, zatímco Fed přidává do své rozvahy dluhopisy a další státní nástroje.

Fed plánuje v následujících třech měsících zmenšovat svou rozvahu o 47,5 miliardy dolarů měsíčně. V září letošního roku plánuje snížení o 95 miliard USD. Do konce roku 2023 chce dosáhnout snížení své rozvahy o 7,6 bilionu USD.

Tom Matthews, manažer komunikace australské krypto burzy Swyftx, se domnívá, že QT může mít na trhy negativní dopad. Uvedl, že “je velmi pravděpodobné, že uvidíte jen mírně ořezaný růst tržní kapitalizace”.

“Fed vybírá aktiva tvrději a rychleji, než mnoho analytiků očekávalo, a je těžké si představit, že to nebude mít nějaký dopad na náladu investorů napříč trhy.”

Dramatický dopad

QE zahájené v březnu 2020 mělo na trh s kryptoměnami dramatický dopad. Údaje společnosti CoinGecko ukazují, že tržní kapitalizace kryptotrhu v průběhu roku 2019 a na začátku roku 2020 skomírala, ale koncem března 2020, kdy se rozhořela tiskárna peněz, začal živý býčí trh. Celková tržní kapitalizace kryptotrhu vyletěla ze 162 miliard dolarů 23. března 2020 na vrchol o něco vyšší než 3 biliony dolarů v listopadu loňského roku.

V podobném časovém horizontu se rozvaha Fedu zvýšila 2,1krát ze 4,17 bilionu dolarů 1. ledna 2020 na 8,95 bilionu dolarů 1. června 2022. To je nejrychlejší tempo růstu od poslední globální finanční krize začínající v roce 2007.

Generální ředitel finančně poradenské společnosti deVere Group Nigel Green se domnívá, že reakce trhu na QT bude minimální, protože “je již zaceněn”. Green uvedl, že může dojít k “reakci trhů na kolenou” kvůli nečekané rychlosti, s jakou je QT zaváděn, ale vidí v tom něco víc než jen zakolísání.

“Navíc očekáváme, že se trh brzy odrazí ode dna, což znamená, že investoři by měli nastavit svá portfolia tak, aby z toho mohli profitovat.”

Fed: Možnost konečného profitu

Růst mezd amerických pracovníků, zejména v pohostinství, byl již zaznamenán, protože poptávka po pracovní síle zůstává vysoká. Za předpokladu, že mzdy zůstanou vysoké i v průběhu čtvrtletí, mohou Spojené státy vyjít z hospodářského poklesu s nižší příjmovou nerovností. Analytik kryptotrhu Economiser ve svém tweetu z 31. května vysvětlil, že pokud lidé díky vyšším mzdám skončí s větší hotovostí v kapsách, “trh s kryptoměnami by mohl z QT nakonec profitovat”.

Matthews ze společnosti Swyftx dodal, že zatímco trhy v poslední době zažívají zvýšenou volatilitu, bitcoin (BTC) by z toho mohl těžit, protože nyní prokazuje svou pozici zvonkového aktiva. Poznamenal, že dominance bitcoinu je v současné době přibližně 47 %, což je o osm procentních bodů více než na začátku roku 2022. Řekl:

“Existují různé způsoby, jak to interpretovat. Naznačuje to, že účastníci trhu se snaží zaparkovat hodnotu v Bitcoinu, což znamená, že bychom mohli vidět pokračující trend slabosti na trzích alt mincí, pokud se současné tržní podmínky budou i nadále vyvíjet.”

Závěr

Je nakonec možné, že kryptotrh z toho bude profitovat. Co myslíte vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Tipuji, že pod cca 300-600 miliard $ tržní kapitalizace už do začátku dalšího bullrunu (prijde-li … a já pořád věřím, že ano) nepůjdeme. Instituce a poučený retail, hodleři… I v takovém případě to však znamená, že můžeme jít ještě cca o 50-80% níž jen na btc. Což v extrému odpovídá až těm 6k, o nichž věřím, že jsou spíše jen hypotetickým totálním dnem.

Jonak

6tis USD snad není ani cena el. energie za kterou byl Bitcoin realizován… 🙂
Musíme počkat do půlení ,ale nejprve musí skončit herec na UA – klid zbraní a pak by se to mohlo uklidnit…a zpět k cestě na 100 tis

Lhts

Těch 3-6 tis. Je podobne reálných jako 500 dolaru při posledním padu od ATH 19tis. Návic připočtěte inflaci a MNOHEM vetsi adobci BTC( crypta) Dale trh ma uz více zkušenosti a poucene investory.

Poslední editace 1 rok před přes Lhts
Vojtech

Ano, osobně tipuji dno někde v pásmu cca 11-17k. Jak jsem psal, 6k v horizontu do dvou let beru spíš jen jako hypoteticky scénář (opřený o možnosti grafu). Ale stejně víme všichni kulo hulo😉

LHTS

Na svete se deji ruzne veci 🙂 v rozporu napr. s “vedou”. Znam nekolik pripadu lidi s primo prerusenou michou, kteri zacali chodit napr. P.S. Doktori na rentgen koukali jak puci, micha byl prerusena a presto ten clovek chodil…

spot_img