Tajemný model těžby Bitcoinů byl po 7 letech údajně vyřešen

2.1
(24)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Možná nevíme, kdo byl Satoshi Nakamoto. Ale toto je jedna ze záhad, o které si myslíme, že ji můžeme vyřešit.

Pravděpodobně pouze jeden počítač

Sergio Dermain Lerner je známý svým objevem takzvaného „Patoshi vzoru“. Jeho nejnovější výzkum naznačuje, že Satoshi Nakamoto pravděpodobně použil jediný počítač k těžbě přibližně 1,1 milionu Bitcoinů (BTC). Zdá se však, že vzrušením z tohoto objevu se ztratilo něco ještě většího významu. Pokud jsou Lernerova nejnovější zjištění přesná, ukončilo by to sedmileté spekulace o významu tajemného vzoru.

Patoshi pattern. Zdroj: Sergio Darmain Lerner’s blog.

Lerner poprvé psal o tajemném způsobu těžby BTC v březnu 2013. Některé nedostatky v soukromí v původním kódu mu umožnily objevit Satoshiho výstřednosti při těžení. Jádro vzoru vyplývá ze skutečnosti, že Satoshiho těžební kód zvýšil pole ExtraNonce jinak než výchozí bitcoinový kód. Před několika měsíci se Lerner také domníval, že Satoshi upustil od těžby v prvních pěti minutách bloku. To vedlo k rostoucím spekulacím o významu tohoto vzorce.

Někteří se domnívají, že Satoshi úmyslně “označoval” své Bitcoiny. Jiní říkají, že to byl způsob, jak mohl tým Satoshi vymezit své části majetku. Někteří spekulují, že Satoshi optimalizoval své vybavení nebo kód a to mu umožnilo těžit rychleji než kdokoli jiný. Jiní však věřili, že vzor vychází ze skutečnosti, že Satoshi používal k těžbě asi 50 strojů. Tato druhá teorie mohla dát Craigovi Wrightovi nápad tvrdit, že k těžbě svých mincí používal farmu v Austrálii.

GPU těžba byla ještě v plenkách

Pravda se však zdá být méně vzrušující, ale střízlivější. Satoshi k těžbě používal vícevláknový počítač. Lerner také polemizoval, že Satoshi možná používal pole programovatelných hradlových polí, které by bylo v souladu s tím, že Satoshi zjevně “vynalézal” těžbu pomocí GPU. Aby se zabránilo redundanci, Satoshi by omezil každé vlákno do zřetelného nepřekrývajícího se nonce prostoru. Během těžby bitcoinů se zvýší nonce s každým neúspěšným pokusem o vyřešení hash puzzle. Tajemný vzor tedy nemusel být vytvořen volbou, ale spíše jako vedlejší účinek jedinečného nastavení Satoshiho těžby. Lerner s tímto závěrem souhlasil, což nám potenciálně umožňuje dát spekulace nad touto teorií jednou provždy na odpočinek.

Závěr

Vypadá to, že záhada tajemného vzorce by mohla být vyřešena a mohli bychom začít spekulovat nad něčím jiným. Máte jiný názor? Napište nám ho.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.1 / 5. Počet hlasujících 24

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
WannabeeP

Čo je to za kravinu?

spot_img