Švédsko se chystá otestovat svou E-Kronu pro “chytré platby”

3.5
(2)

Švédsko se chystá otestovat životaschopnost elektronické koruny pro inteligentní platby. Dosavadní zkoušky Riksbank (švédská centrální banka) ukázaly, že offline platby pomocí CBDC mohou fungovat, ale centrální banka se zabývá také otázkami ochrany osobních údajů.

Švédsko a centrální banka

Švédská centrální banka tvrdí, že chce prozkoumat, jak by nová elektronická koruna mohla stimulovat “chytré platby”, které jsou podle některých názorů budoucností peněz. Riksbank považuje testy integrace státem podporovaných digitálních peněz do běžných bankovních systémů za úspěšné – uvedla však, že stále zkoumá tvrzení o slibovaných výhodách, které by nová technologie mohla přinést.

Švédsko: Přínosy CBDC

Jako potenciální přínos digitální měny centrální banky (CBDC) se uvádí možnost programovat nebo kontrolovat převody. Což může být například spuštění platby při splnění smlouvy nebo poskytování kapesného, které ovšem nelze utratit za sladkosti.

Ve zprávě centrální banky se píše:

“O pojmech, jako jsou programovatelné peníze, chytré peníze a chytré platby, se často hovoří jako o budoucnosti plateb, což se používá jako argument ve prospěch nové technologie”

Ačkoli zatím nebylo přijato žádné rozhodnutí o podobě (nebo emisi) elektronické koruny, v další fázi se plánuje otestování a prozkoumání těchto řešení a také zdůvodnění, proč by mohla být efektivnější než tradiční technologie.

Za “úspěšné” označuje zpráva pokusné zapojení stávajících zprostředkovatelů, jako jsou banky, do distribuce CBDC běžným občanům, stejně jako off-line řešení, kdy může být aktivum uloženo lokálně v telefonu.

Ale i rizika

Stejně jako Evropská centrální banka (ECB), tak i Švédsko, které je sice v EU, ale nepoužívá měnu euro, zvažuje, zda tyto off-line platby povolit. To by sice mohlo napomoci ochraně soukromí, ale také to obnáší stejné druhy rizik, jako má hotovost – krádež nebo použití prostředků k nezákonným účelům.

Vzhledem k tomu, že pilotní verze e-krony ověřuje tokeny pomocí historie transakcí, je mezi účastníky sdíleno více údajů, než by tomu bylo za normálních okolností. To jinými slovy znamená střet s obecným nařízením EU o ochraně osobních údajů (GDPR).

“K objasnění toho, jak řešení založené na technologii DLT/blockchainu souvisí s předpisy o ochraně údajů, může být nutná konzultace se švédským i evropským úřadem pro ochranu údajů.”

To obecně souvisí s probíhající debatou o tom, zda technologie blockchain pomůže, nebo bude bránit zachování důvěrnosti údajů uživatelů.

Marina Niforosová, profesorka na škole HEC Paris a přední odbornice na kryptoměnové technologie, se nechala slyšet, že pokud jde o nové digitální euro:

“Blockchain by nakonec mohl být jediným řešením, které zbývá, pokud jde o možnost jak zakomponovat ochranu soukromí již od návrhu”

Závěr

Osobně si myslím, že CBDC se v nějaké podobě určitě dočkáme. Pro centrální banky je určitě velmi lákavé mít další způsob, jak ovlivňovat monetární politiku. Pro ty, kteří zas tak nadšeni z CBDB nejsou, tu pak je samozřejmě třeba bitcoin.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img