Střípky z výsledkové sezóny 2Q 2024: JP Morgan si stále vede dobře, ASML je krásná firma za drahý peníz

5
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Když porovnáme právě probíhající výsledkovou sezónu s tou předchozí, vidíme jasnou změnu v přístupu investorů. Zatímco v prvním čtvrtletí byli investoři plní optimismu a byli schopní přimhouřit oči nad špatnými výsledky nebo pochybnostmi, ve druhém čtvrtletí tomu tak již není. Každá chyba či zaváhání je nyní trestáno.

Vyšší tržby a zisk se berou jako samozřejmost. Nejistý výhled do budoucnosti může znamenat, že akcie se propadne o více než 5 %, a to i přes velmi dobré fundamenty. Nálada investorů se změnila a nyní jsou velmi vybíraví.

Druhá velmi zajímavá otázka se týká ekonomické recese v USA. Americká ekonomika stále solidně rostla i ve druhém čtvrtletí 2024. Čísla byla natolik dobrá, že propad do recese ve třetím čtvrtletí je velmi málo pravděpodobný. Nesmíme však zapomínat na důležitý fakt, že americké ekonomice se daří dobře zejména díky obrovským státním výdajům. Americká vláda má v podstatě neomezený prostor pro další zadlužování. Vůbec se v ničem neomezuje.

Americký růst je tedy do jisté míry tímto faktem zkreslen. I přesto však s největší pravděpodobností americká ekonomika přece jen zpomalí ve druhé polovině roku. Hospodářské výsledky firem nám umožní lépe pochopit, zda je recese na obzoru, či nikoliv. To je hlavní důvod, proč se ohlížíme do nedávné minulosti.

Bitcoin je v mrtvém bodě

Největší americká banka si stále vede dobře

Nejprve se podíváme na výsledky americké banky JP Morgan. Zkoumat hospodářské výsledky bank je velmi důležité, i když je nemáte ve svém portfoliu. Prvním důvodem je celková ekonomická stabilita. Pokud jsou na tom banky dobře, nehrozí problémy celého systému. Je to také ukazatel hospodářského zdraví. Výborné hospodaření bank znamená, že se ekonomice daří a klienti mají prostředky na splácení úvěrů. Naopak vysoké náklady na odpisy nebo ztracené investice jsou velmi nebezpečným signálem.

Druhým důvodem, proč studovat banky, jsou predikce do budoucnosti. Banky mají své vlastní analytické týmy, které neustále vyhodnocují ekonomické podmínky. Odhadnout výši sazeb nebo ekonomické zdraví je pro bankovní byznys zásadní. Banky dnes mají k dispozici obrovské množství vlastních dat. Co nám tedy říká hospodaření největší americké banky?

Banka dosáhla historicky nejvyšších tržeb. Ty byly na úrovni 50,2 miliard dolarů při očekávání 41,72 miliard dolarů. Jednalo se tedy o 20% překonání odhadů. Stejně tak zisk na jednu akcii byl 4,4 dolaru oproti očekávaným 4,14 dolaru.

Vyhlídky CEO JP Morgan do budoucnosti

Bance se daří hlavně díky prostředí vysokých úrokových sazeb, takže může půjčovat za vysoké úroky. Další významný příspěvek k ziskům pochází z nárůstu investičních poplatků o 50 %. Jinými slovy, drobní investoři se nebojí investovat. Americké trhy rostou, a tak tito malí hráči mají nákupní apetit. To je pro mě docela varovný signál. Vidíme nárůst zájmu o investice mezi klienty této banky, zatímco investor Warren Buffett prodává akcie Apple, aby měl co nejvíce volné hotovosti. A co si o ekonomickém vývoji myslí CEO Jamie Dimon?

Jamie Dimon prohlásil, že vidí rozpor mezi oceněním akcií a dluhopisů, které odpovídá světu bez rizika, a skutečným stavem věcí. Geopolitická situace je podle něj nejnapjatější od druhé světové války. Válka na Ukrajině nebo na Blízkém východě se může kdykoliv zhoršit. Stejně tak jsou závažné i ekonomické problémy. Amerika má velký strukturální deficit veřejných financí. Jak s tak velkým dluhem může řešit masivní investice do zastaralé infrastruktury a do zbrojení?

Pozor na kreditní karty

V hospodaření JP Morgan najdeme ještě jednu negativní věc, a to nárůst opravných položek na ztráty z nesplacených úvěrů na kreditních kartách. Banka navýšila rezervu z původních 2,78 miliardy na 3 miliardy dolarů. Problémy s úvěry na kreditních kartách jsou jedním z velkých rizik do budoucna.

Není se čemu divit, když tento typ úvěru často znamená úrok 20 % a vyšší. Pro banku je to velmi dobrý byznys, ale pokud by přišla recese, odpisy by byly daleko větší. Abychom si uvědomili celý problém kreditních karet, objem úvěrů v polovině srpna dosáhl 1 140 miliard dolarů. To je opravdu vysoké číslo, které se v podstatě rovná burzovní kapitalizaci akcií společnosti Meta.

Když se podíváme na vývoj akcií JP Morgan, vidíme silný propad během pondělí 5. srpna a následný růst. Akcie JP Morgan jsou tedy velmi vhodné pro spekulace, když celý trh padá. Pokud patříte mezi lidi, kteří si myslí, že recese nebude, cena pod 200 dolarů je atraktivní.

Osobně si myslím, že banka představí ještě výborný třetí kvartál, protože měnové podmínky zůstávají více či méně stejně příznivé. Na druhou stranu, banky budou první na ráně, pokud dojde k poklesům trhu nebo se ocitneme v recesi rychleji, než očekáváme.

Sleduj Matějovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Mastodont ze zdravotního sektoru: UnitedHealth Group

Akcie UnitedHealth Group nepatří k těm nejvíce atraktivním na finančním trhu. V poslední době se však zaměřuji na defenzivní sektor, kterým bezpochyby zdravotnictví je. Navíc si myslím, že v současném kontextu si vlády západního světa nedovolí krátit výdaje na zdravotnictví.

Vlády se nacházejí v dvojaké situaci: na jednu stranu chtějí na oko snižovat dluh, na druhou stranu hledají důvody pro jeho zvyšování. Právě zdravotnictví je sektor, kde napříč politickým spektrem panuje shoda, že šetřit se nemusí. Všichni přece chtějí kvalitní zdravotní péči, a v době krize se na ní šetřit nebude.

Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí byly velmi dobré. Tržby dosáhly 98,9 miliardy dolarů oproti očekávaným 98,72 miliardy. Zisk na jednu akcii byl 6,8 dolaru oproti očekávaným 6,67 dolaru.

Dařilo se divizi Optum, která zajišťuje distribuci léků a lékařských přístrojů. Tato divize zaznamenala v tomto čtvrtletí dvouciferný růst. Dobré výsledky potěší i dlouhodobé akcionáře, protože čtvrtletní dividenda dosahuje 2,1 dolaru. Avšak při vysoké ceně akcií to představuje roční dividendový výnos na úrovni 1,4 %, což ani nepokryje inflaci.

Společnost UnitedHealth Group se vzpamatovává z velkého hackerského útoku. Náklady na zvýšenou kyberbezpečnost se projevily i na zisku na jednu akcii. Kdyby společnost neměla tyto dodatečné náklady, zisk by byl vyšší o 60–70 centů na akcii. Osobně si myslím, že hackerský útok představuje spíše příležitost k nákupu, protože tak velká společnost tento problém vyřeší. Náklady na kyberbezpečnost se dříve či později vrátí.

Síla společnosti UnitedHealth Group

Firmě se daří s jejím programem Medicare Advantage, který je obdobou komerčního připojištění pro zaměstnance. Díky synergii je schopna nabízet pojištění o něco levněji než konkurence. UnitedHealth Group má také program pojištění pro důchodce, a jelikož populace západního světa stárnou, náklady na pojištění budou růst. Navíc tento sektor má velmi dobrou cenotvornou schopnost (tzv. pricing power), což znamená, že je schopen přenášet růst nákladů na zákazníky.

Podívejme se na historický graf tržeb za posledních pět let. Tržby vzrostly zhruba o více než 30 %, což potvrzuje schopnost přenášet náklady na zákazníky.

Cena akcií UnitedHealth Group se nyní pohybuje nad 575 dolary za jednu akcii, což je velmi blízko historických maxim této akcie. Při pohledu z dlouhodobé perspektivy tato akcie prakticky pomalu a nepřetržitě roste již 25 let. Opět se tedy jedná o sázku na jistotu. Ale za jistotu se platí. Akcie má nyní P/E (price-to-earnings ratio) na úrovni 37, což ji činí drahou. Tento druh akcie je dobré mít na svém watchlistu a v případě paniky sledovat, kdy je z pohledu technické analýzy potenciálně vhodná na nákup.

ASML: Krásná firma za velmi drahý peníz

Firma ASML je evropským rodinným stříbrem. Evropa nemá mnoho firem, které by byly technologicky na špičce, a navíc v tak žádaném sektoru, jako jsou polovodiče. ASML vyrábí litografické stroje, které umožňují výrobu čipů, a má prakticky monopol na jejich produkci, pokrývající přes 90 % trhu. Mezi její klienty patří firmy jako Samsung, Taiwan Semiconductor Manufacturing, Micron a Intel.

Až na Intel se jedná o velmi úspěšné společnosti. ASML je lídrem trhu s minimálním dluhem (dluh dosahuje kolem 5 miliard dolarů) a s produkty, o které je značný zájem. Firma navíc uzavírá velké zakázky na několik let dopředu, takže i přes případné výpadky se nemusí obávat, že by v době recese zůstala bez práce. Tato firma je tedy vhodná k nákupu jak v dobrých, tak ve špatných časech. Její jedinou nevýhodou je cena: P/E ratio (poměr ceny k zisku) dosahuje hodnoty 46,96. Investoři mají opravdu vysoká očekávání.

To se potvrdilo i během výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí. Firma překonala očekávání, když zisk na jednu akcii dosáhl 4,01 dolaru oproti očekávaným 3,74 dolaru. Tržby vzrostly na 6,24 miliardy dolarů oproti očekávaným 6,07 miliardy dolarů. Navíc počet nových zakázek vzrostl o 24 %. To bylo překvapení, protože v předchozím čtvrtletí firma vyjádřila obavy ohledně budoucnosti, kdy se očekávalo zpomalení růstu nových zakázek na konci roku. Tato obava se však nepotvrdila, což je velmi pozitivní zpráva.

Geopolitické riziko pro akcie ASML

Přesto akcie ASML po zveřejnění výsledků zažily prudký pád. Důvodem bylo prohlášení Joea Bidena o rozšíření sankcí na vývoz čipů, které se používají pro umělou inteligenci do Číny. Přesně se ještě neví, jakých čipů by se tento zákaz měl týkat, ale ukazuje to na jednu věc: Hlavní pole ekonomické války mezi Čínou a USA bude na poli čipů.

Pro ASML je to velké riziko, protože více než 49 % produkce směřuje do tohoto regionu, zejména na Tchaj-wan. V případě vyostření konfliktu by to mělo automaticky dopad na cenu akcií ASML. Vzhledem k tomu, že oba dva možní kandidáti na nového amerického prezidenta spojuje přísný postoj vůči Číně, nevypadá to na žádné ochlazování vztahů mezi těmito dvěma světovými velmocemi. Tento strach tedy visí nad akciemi ASML. Na druhou stranu se akcie i přes toto riziko stále obchodují velmi vysoko.

Závěr: Být připraven jednat

V pondělí 5. srpna jsme zažili překvapivý pokles trhů. Samotný pokles nebyl až tak nečekaný, protože akcie musí čas od času projít silnější korekcí. Co bylo překvapivé, byla rychlost a síla, s jakou se trhy dokázaly vrátit na své vysoké hodnoty. To málokdo očekával. To ovšem neznamená, že při příštím poklesu trhů se rychlé zotavení bude opakovat.

Panické propady trhu jsou vždy dobrou příležitostí pro dlouhodobé investory. Investor při poklesech nesmí ztratit hlavu – to je první podmínka. A druhou podmínkou je mít připravený seznam firem, které jsou zajímavé. A právě to byl můj primární cíl při psaní tohoto článku.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img