Středoafrická republika představila projekt Sango a zklamala svět

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Událost Sango Genesis byla objevná. Prezident Středoafrické republiky je zřejmě stejně zmatený jako starosta MiamiCoin Francis Suarez a starosta New Yorku Eric Adams. Oba byli zvoleni pod bitcoinovou platformou a poměrně rychle změnili náladu. Prezident Faustin-Archange Touadéra zase zřejmě pochopil matematický zázrak, kterým bitcoin je, a učinil z něj ve Středoafrické republice zákonné platidlo. Jen aby o pár měsíců později spustil vlastní minci.

Sango Coin a krypto ostrov

Bohužel se ukázalo, že projekt Sango je slátaninou módních slov a polotovarů. Středoafrická republika se rozmáchla a obrovsky narazila. Spustili minci, projekt metaverse, skutečný krypto ostrov a chtějí tokenizovat všechno pod sluncem. Iniciativa “Sango crypto hub”, jak se sama označuje, se snaží být vším a všude najednou.

Prezident Faustin-Archange Touadéra představil vlastní kryptoměnu Středoafrické republiky s naparovacími slovy:

“Sango Coin bude měnou nové generace pro Středoafrickou republiku.”

A to se mu podařilo. Proč by to potřebovali, když bitcoin už je zákonným platidlem? Aby toho nebylo málo, Sango Coin bude kryt bitcoinem. Nevysvětlili, jak přesně to bude fungovat. Ani nezmínili, co se stalo s UST/Lunou, posledním projektem, který jako rezervu používal nestabilní aktivum, jako je bitcoin.

Sango: Slib jasné regulace a blockchain

Kromě toho Středoafrická republika slíbila jasnou krypto regulaci a oznámila, že plánuje tokenizaci přírodních zdrojů země. Proč by k tomu potřebovali blockchain?

“Po celé zemi jsou diamanty. Železo, měď, koltan, lithium, kobalt a další strategické nerosty, které jsou dnes známé a identifikované,”

– tvrdil prezident na akci Sango Genesis Event. Jaká reálná práva k těmto nerostům by vstup do blockchainu znamenal?

Poněkud rozumnější plán: SAR plánuje digitalizovat systém pozemkového katastru v zemi a využít k tomu technologii blockchainu. Mohli by to však udělat efektivněji pomocí centralizované databáze, protože registr je jednoznačně vládní záležitostí. Ještě matoucí než tokenizované komodity je projekt Sango, který slibuje “jedinou metaverse podpořenou realitou”. “Krypto ostrov” bude jak projektem metaverse, tak skutečným místem s nízkými daněmi u řeky Oubangui.

Nejasný jazyk a tokenizované vše

Prezident Faustin-Archange Touadéra pozval všechny na svou akci 3. července. Použil přitom stejný vágní jazyk, který trápí zákon o bitcoinech ve Středoafrické republice. A nyní je už jasné, proč:

Skvělý přístup, špatný základ…

“Občané získají na všech úrovních, budou žít v zemi v plném ekonomickém rozvoji, což znamená zaměstnanost a prosperitu,”

– slíbil prezident jen pár minut poté, co ztratil veškerou důvěryhodnost. Jen aby vzápětí shodil svou bombu pravdy a část z ní získal zpět:

“Pro nás už formální ekonomika nepřipadá v úvahu.”

Závěr

Je pravda, že velká slova nejsou jen problémem projektu Sango. Trochu to zní jako recept na zhroucení. Co myslíte vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zajímavý obsah.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Problémem krypto nadšenců a původcem paradoxně jejich skepse k rozvoji nějakého odvětví krypto průmyslu je pocit, že blockchain je cíl, který všechno vyřeší a pokud nevidí řešení bez lidského elementu pouze na bázi blockchainu, považují jej za nefunkční a jsou skeptičtí. Jenže to samozřejmě není pravda. Blockchain není ničím větším, než krůčkem kupředu. Pochopitelně pokud je u zdroje informací, směřujících na blockchain, člověk, tak může dojít k omylu. Ale co se stane? Blockchain ze své podstaty nedovolí chybu vymazat nebo nepozorovaně opravit či upravit po sléze tak, jak jednoduše by to šlo v klasické SQL databází. Takže pokud dojde k chybě, je uložena dostatečně dlouho a transparentně k tomu, aby mohlo kdykoliv dojít k jejímu vyšetření, což mnohého odradí. Ta chyba se dá najít a adresovat třeba za 20 let, abychom si rozuměli. Takovou robustnost, vedoucí k demotivaci v podvodné činnosti, vám MySQL opravdu, ale opravdu nenabídne. Samozřejmě ani na úrovni státního aparátu. Myslíte si snad, že když je něco v rukou státu, že nedochází k podvodům? No… Na maximalizaci relevance dat nepotřebujete centralizovanou výkonnostní databázi, ale ideálně decentralizovaný robustní blockchain. K chybám určitě docházet bude, ale určitě je nikdo nebude chtít dělat záměrně, protože se na to dříve nebo později přijde. A to je úloha blockchainu. Jak si to lidé právně pochytí, je mu šumák, ale nabídne transparentní technologické řešení, použitelné v reálném světě. Je potřeba si uvědomit, že vše, co lze evidovat, lze také tokenizovat. A pokud jde o nějaké bezpečnostní otázky co do relevance informací, obávám se, že v takových případech je vhodné tokenizovat vše, co se dá, a prezident má pravdu. Na druhou stranu nevím nic o detailech provedení tohoto konkrétního plánu. Nevíte někdo, jakou technologii tato mince chce využívat? Předpokládám, že Bitcoin to nebude, protože by to prostě nešlo. To bude pochopitelně ten důvod spuštění nové mince.

Rob

Ještě dodatek. Pokud se vyšetří chyba, dá se samozřejmě udělat opravný záznam. Oba záznamy jsou uložené na věky věků a vždy se z nich dá cokoliv vyvozovat. A hlavně se jim dá, pokud jsou zařazené v blockchainu, důvěřovat. To vždy pomůže při vyšetřování podvodné manipulace. V zásadě se snažím vysvětlit rozdíl mezi SQL a blockchainem. Ano, v podstatě obojí je nějaká databáze. Ponorka a letadlo také nejsou totéž, přestože se jedná v obou případech o dopravní prostředek. Jinak kauzu, zmíněnou v článku, jsem nesledoval. Mohl to být opravdu průšvih, ale necítím jej z ničeho, co zaznělo v článku. Spíš bych rozuměl tomu, že to plno lidí prostě nechápe. Osobně určitě podporuji tokenizaci všude tam, kde je jí za potřebí.

spot_img