Stane se Afrika kryptoměnovou velmocí?

4.6
(5)

Během času se kryptoměny posunuly z “fáze poznávání“ o notný kus dál a nyní se postupně po celém světě zabydlují. Výsledkem je větší míra jejich přijetí, počínaje různými korporacemi, firmami či přímo vládami a konče celými kontinenty. A právě na ten africký se v tomto článku zaměříme a podíváme se, jak jeho země přijaly technologii kryptoměn a blockchainu.

Ačkoli africký kontinent ve srovnání s hlavními velmocemi v krypto světě, jako jsou Severní Amerika, Evropa a Asie, zaostává, zájem o kryptoměny i tady rychle roste. Vlastnictví virtuálních měn a objem jejich obchodování je na vzestupu, podobně jako vznikají nová regulační pravidla. Výzkumníci uvádějí, že Ghana, Nigérie, Keňa, Uganda a Jižní Afrika patří mezi první desítku zemí, kde se na Google nejvíce vyhledávají právě tato témata – v čele s Bitcoinem.

Zvýšený zájem o digitální měny v Africe

Zpráva BBC říká, že třeba Keňa zaznamenala v loňském roce prudký nárůst počtu podniků přijímajících kryptoměnové platby. Celková suma bitcoinových transakcí zaznamenaných v zemi v loňském roce činila více než 1,5 milionu dolarů, přičemž se očekává, že tento rok se zdvojnásobí. Keňa těchto čísel dosáhla navzdory několika varováním centrální banky země, které cílily zejména na extrémní volatilitu kryptoměn.

Převládající ekonomické problémy, jako je nedostatek bankovní infrastruktury, vysoce volatilní nekryté měny, obrovská míra inflace a kontrola kapitálu, vytvářejí perfektní příležitosti a prostředí pro prosperitu kryptoměn, protože ty jsou považovány za ideální investiční alternativu. Zpráva americké blockchainové výzkumné firmy Chainalysis odhalila, že měsíční převody kryptoměn z (a do) Afriky v hodnotě do 10 000 $, zaznamenaly nárůst o více než 55 % a v červnu dosáhly svého vrcholu 316 milionů USD.

Růst i v dalších letech

Afrika se taktéž umístila na druhém místě v peer to peer obchodování a Nigérie vede v růstovém grafu s objemy P2P obchodování, které se pohybují mezi 5 až 10 miliony dolarů. Keňa a Jihoafrická republika se svorně umístily na druhém místě s odhadovaným objemem uzavřených obchodů 1 až 2 miliony dolarů za týden. Očekává se, že obchodování peer to peer na kontinentu v nadcházejících letech ještě významně vzroste.

Závod o dobytí afrického trhu byl umocněn zvýšeným zájmem a investicemi do kryptoměn a kupříkladu Jack Dorsey, generální ředitel Twitteru, nedávno oznámil svůj zájem o kryptotrh na africkém kontinentu. V posledních několika měsících mnoho afrických zemí projevilo zájem stát se globálními kryptoměnovými lídry podobně, jako je třeba Zug ve Švýcarsku, Malta apod. Na nedávné konferenci o kryptofinancích, která se konala v lednu v St Moritzu, hostitel Nicolo Stoehr vyzdvihl kryptoměnový potenciál Afriky.

Závěr

Je bez debat, že digitální měny způsobily ve světě financí revoluci a jejich potenciál si uvědomuje stále více uživatelů (nejen těch retailových, ale i společnosti, vlády či banky). A jak vidno, tak Afrika je připravena tuto příležitost chytit za pačesy a využít ve svůj prospěch.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img