Společnost Meta (bývalý Facebook) by měla zaměřit svou pozornost na bitcoin

5
(6)

Bývalý ředitel Twitteru a velký bitcoinový fanoušek, Jack Dorsey, se nechal slyšet, že plánovaná nativní kryptoměna byla jen ztrátou času. Gigant sociálních médií by se měl místo toho zaměřit na bitcoin (BTC).

Meta (dříve Facebook) zahájila práce na vývoji vlastního stablecoinu Libra již v roce 2019.  Nyní se to rozhodla Zuckerbergova společnost nakonec vzdát a prodala duševní vlastnictví Diem (přejmenovaná měna Libra) investiční bance.

Neúspěšný projekt

Jeden z velkých zastánců a propagátorů bitcoinu, Jack Dorsey, se podělil o svůj názor na tento neúspěšný projekt s Michaelem Saylorem, ředitelem společnosti MicroStrategy.

Generální ředitel společnosti Block poznamenal, že největší chybou společnosti Meta bylo, že pracovala na měně, kterou vlastnila, místo aby použila otevřený protokol, jako je bitcoin.

“Doufejme, že se toho hodně naučili, ale myslím si, že tam bylo hodně promarněného úsilí a času”

Řekl Dorsey a dodal, že ty dva nebo tři roky vývoje mohli věnovat tomu, aby byl BTC dostupnější, což by podle jeho názoru prospělo i jejich produktům Messenger, Instagram či WhatsApp.

“Není třeba tu věc vlastnit”

Dorsey pokračoval, že přijetí bitcoinu by bylo výhodné pro všechny a zpochybnil konveční myšlení, které některé firmy v Sillicone Valley mají. Na adresu bitcoinu pak řekl:

“Myslím, že to změní mnohé, ale musíme být prostě otevření tomu, že tu věc nemusíme vlastnit. Nemusíte ji vlastnit, abyste z ní získali užitek a hodnotu”

Mimochodem Meta by nebyla první platformou, která by vytvořila vlastní kryptoměnu. Asi všichni dobře víme, že všechny hlavní burzy digitálních aktiv, od Binance až po CryptoCom, mají svá vlastní aktiva.

Dorsey se však snaží o co nejvíce otevřené protokoly a otevřené standardy pro toto odvětví.

“Všechny naše produkty, které do budoucna plánujeme – TBD, bitcoinový miner, bitcoinová peněženka, všechny jsou open-source”

A podle vývoje posledních dní to vypadá, že alespoň některé společnosti mu skutečně naslouchají. Tento týden se společnost Meta připojila k alianci pro otevřené kryptografické patenty. Její členové se mimo jiné zavazují, že nebudou prosazovat své “základní kryptopatenty” proti jiným společnostem. Nutno ovšem dodat, že ke vstupu do aliance došlo až poté, co Meta prodala své duševní vlastnictví k Diem za více než slušných 200 milionů dolarů.

Dorsey na adresu bitcoinu

Pro ty, kteří Dorseyho sledují, není tento jeho postoj nijak překvapivý. Dorsey je totiž známým “bitcoinovým maximalistou“, což znamená, že upřednostňuje BTC před všemi ostatními kryptoměnami.

Dorseyho společnost Block (dříve Square) se pak zaměřuje především na bitcoin a infrastrukturu BTC. Nedávno jejich aplikace CashApptegrovala bitcoinovou síť Lightning Network a umožnila uživatelům posílat BTC zdarma.

Mimochodem Dorsey si již dříve utahoval z neúspěšného stablecoinového projektu společnosti Meta, když na Twitteru zveřejnil příspěvek “carpe diem”. To v latině znamená “užívej dne”.

Závěr

Mám Dorseyho rád za všechnu osvětu a práci, co pro bitcoin dělá a naprosto souhlasím, že místo vývoje vlastní digitální měny by bylo mnohem rozumnější využít potenciálu největší a hlavně nejbezpečnější sítě, která nabízí.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
LHTS

Libra nemohla vzniknout. Uz nyni maji politici “plne ruce prace” s monopolnim postavenim Facebooku a jeho sluzeb.

Vojtech

JJ. Dali mu v kongresu řádně pocoudit. A že trval na svém, jen pár dní nato nekdo zařídil hromadné výpovědi bývalých zaměstnanců o nekalých praktikách Facebooku. Pak patrně ještě přitvrdili a ejhle … projekt Libry/Diem po letech vývoje těsně před spuštěním náhle zkrachoval…

Pet

Přestal bych z BTC dělat něco výjimečného, to že pár lidí co v tom má peníze a chtějí aby dal rostl jejich kapitál, proto potřebují naverbovat další lidi, kteří do toho napumpuji nové peníze. Jedná se především o technologii, i když už se z toho stalo spíš náboženství a ideologie. Z historie víme, že přežije pouze ta efektivní technologie, kdyby ne, tak tu ještě jezdíme na páru:)

E15

To je právě to nepochopení. Pokud to má mít hodnotu a fungovat jako peníze, není možné to střídat co 5-10 let podle toho, jak jde technologický vývoj… Byť chápu, že tohle shitcoinisté nechtějí chápat…

Pet

Pokud to má fungovat, tak BTC musí nejprve fungovat:) Jak chcete aby to fungovalo jako peníze, když jsou všichni hold, nějak mi tyhle strategie jdou proti sobě:) Pokud vidíte DLT jako BTC a shitcon, tak budete asi dost překvapený, až ta vaše bublina jednou praskne:)

spot_img