V průběhu let začaly centrální banky měnit své názory a pomalu začaly naznačovat možnost vytváření vlastních digitálních měn. Lavina zpráv začala přicházet nedlouho poté, co vlády těchto zemí označily nezávislé digitální měny, jako Bitcoin a Ethereum, za hrozbu. Z těch velkých globálních hráčů jmenujme určitě Čínu či Indii a v poslední době se objevuje stále více zpráv také z USA, kde vláda zahájila rozhovory o možné digitální měně.
CBDCs se stávají horkým tématem
Šílenství na trhu digitálních měn, podporovaých centrálními bankami se stává alarmujícím pro nezávislé uživatele kryptoměn. Zvláště když vezmeme v úvahu možnost eliminace některých měn, aby prosperovala jiná. V minulosti mnoho vládních úředníků trvalo na tom, že budou vytvořeny CBDC, které nahradí kryptoměny, protože ty by (podle nich) mohly představovat hrozbu pro CBDC.
Předseda amerického Federálního rezervního systému, Jerome Powell, nedávno poznamenal, že ačkoliv Spojené státy ještě neučinily rozhodnutí o tom, zda v blízké budoucnosti bude spuštěna digitální měna založená na centrální bance, tak integrace některé z nich může vést k situaci, kdy se BTC a ostatní stablecoiny stanou zastaralými.
Mohou CBDC způsobit, že BTC bude zbytečný?
I když pokusy o eliminaci digitálních měn, jako je Bitcoin, byly v průběhu let extrémně neúčinné, nebude asi žádným překvapením, že v budoucnu bude síla působící na implementaci CBDC působit na celé odvětví kryptoměn.
Jedná se o podobný sentiment, který sdílel miliardářský investor Ray Dalio, zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Bridgewater Associates, když řekl, že zlato, jako vzkvétající alternativní úložiště hodnoty, také zažívá těžké časy.
„V 30. letech (ve válečných letech) … protože hotovost a dluhopisy byly ve srovnání s jinými možnostmi velmi špatnou investicí, došlo k pohybu k těm dalším možnostem, a pak je vláda postavila mimo zákon. Postavila mimo zákon zlato, proto pravděpodobnost, že bude zakázán i Bitcoin může být celkem reálná“
Píše Ray Dalio.
CBDC si již vytyčují svá území
Se stále vyšší mírou přijetí kryptoaktiv, jako jsou bitcoiny a Ethereum, mnoho jejich zastánců pochybuje o tom, že by snad uživatelné jednoduše vyměnili bitcoiny za nějakou centralizovanou digitální měnu. To je také druhý Daliův bod – o tom, jak se budou vlády snažit kontrolovat úroveň poptávky a nabídky.
„Tady je Bitcoin opět hrozbou, neboť každá země si cení svého monopolu na kontrolu nabídky a poptávky … Nechtějí, aby jiné peníze fungovaly, protože hrozí, že se věci mohou vymknout kontrole“
Vzhledem k tomu, že Čína v nedávné době pomocí svého digitálního jüanu zaznamenala 20 milionů uživatelů peněženek a uskutečnila transakce v hodnotě 5,4 miliard dolarů, je zřejmé, že stablecoiny jsou pro trh velmi zajímavou možností. Otázkou ovšem zůstává, jak velký je uvedený trh ve srovnání s trhem pro nezávislé kryptoměny.
Závěr
Stablecoiny, digitální měny centrálních měn, nebo Bitcoin…? Předpokládám, že všechny možnosti si najdou své podporovatele a fanoušky a budou koexistovat vedle sebe – Kterou možnost preferujete vy?
Digitální a krypto měna není podle mě to samý. Navíc i kdyby státní kryptoměna, pořád je to protimluv, protože stát určitě nebude ochoten vytvořit měnu opravdu nezávislou a nekontrolovatelnou, ostatně vždyť inflace ho částečně živí.
Tyhle překlady článků jsou tu dlouhodobě peklo. Působí jen zmatek, zvlášť nováčkům v kryptu.
Tak určitě 😄