Bank of Jamaica (BOJ) chce zahájit pilotní provoz CBDC v srpnu. Pilotní projekt bude zaveden ve všech finančních institucích. Prvním krokem bude zahájení pilotního projektu u Národní komerční banky (National Commercial Bank, NCB). Jeho prostřednictvím budou klienti seznámeni s novou měnou.
Nadpis
Guvernér BOJ, Richard Byles, k pilotnímu projektu CBDC uvedl:
„V současné době se zabýváme všemi technickými stránkami systému a v bance máme sandbox, ve kterém máme celou infrastrukturu. Jakmile se dopracujeme k technické „ražbě“ měny, musíme ji důkladně otestovat, jako pilot, a to uděláme v srpnu. V září až prosinci budeme nabírat další banky, které se do projektu zapojí, a pak pilotní projekt postupně rozšíříme na plnohodnotné spuštění CBDC.“
BOJ se bude snažit prodávat CBDC licencovaným komerčním bankám, institucím vytvářejícím vklady (DTI) a poskytovatelům platebních služeb, které BOJ pověří. Banka bude usilovat o distribuci CBDC do infrastruktury finančního trhu neboli systému hrubého zúčtování v reálném čase (RTGS). Stejně jako většina CBDC bude digitální měna vázána jako 1 USD v hotovosti na 1 CBDC.
CBDC jsou efektivnější než hotovost
Byles komentoval přijetí CBDC jako mnohem efektivnější než fyzická hotovost:
„Je to okamžitý a velmi efektivní způsob placení, což hotovost nedokáže. Sníží náklady na výrobu, přepravu a zajištění hotovosti, které se každoročně pohybují v řádu miliard dolarů. Obchodníci také nebudou muset shánět drobné, protože platba může být na cent.“
Podobně jako v jiných zemích bude CBDC po úspěšném spuštění usilovat o to, aby na Jamajce fungovala jako zákonné platidlo.
Země se hlásí k přijetí CBDC
Jamajka se stává jednou z nejméně tuctu zemí, které nyní pracují na CBDC. V současné době je v zavádění CBDC nejpokročilejší Čína. Mezi další země, které v poslední době rovněž zahájily kroky k práci na CBDC, patří mimo jiné Vietnam, Singapur, Ukrajina a Japonsko.
Závěr
CBDC se nevyhnutelně blíží. Stále ale lze zatím jen spekulovat, co to udělá s kryptoměnami, protože CBDC nebudou decentralizované…