Rozporuplné zprávy Indie o kryptoměnách obnovují obavy ze zákazu

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Indická ministryně financí, Nirmala Sitharaman, na otázku ohledně regulace kryptoměn odpovídá neurčitě. Aby toho nebylo málo, opakuje předchozí komentáře o experimentech. Po dlouhém jednání o této záležitosti nejsou indičtí investoři ohledně budoucnosti kryptoměn o nic moudřejší.

Bude, nebo nebude?

Indické úřady nadhodily otázku zákazu kryptoměn přinejmenším v roce 2018. Tehdy Indická centrální banka (RBI) uvedla, že regulované subjekty již nemohou obchodovat s kryptoměnami. V podstatě tak zablokovali investory.

“Vzhledem k souvisejícím rizikům bylo rozhodnuto, že s okamžitou platností nebudou subjekty regulované RBI obchodovat s virtuálními měnami ani poskytovat služby žádným jednotlivcům ani podnikatelským subjektům, které s nimi obchodují nebo je vypořádávají.”

V březnu 2020 však toto rozhodnutí zrušil Nejvyšší soud, který ho označil za protiústavní.

Mnozí toto rozhodnutí oslavovali a označili ho za vítězství zdravého rozumu. Na začátku letošního roku byl však status kryptoměn opět zpochybněn, když byl předložen návrh zákona o suverénních digitálních měnách. Ten stanovil rámec pro digitální měnu centrální banky a zároveň stanovil zákaz soukromých kryptoměn.

O několik týdnů později, po vlně odporu, Sitharaman reagovala prohlášením, že vláda nemá v úmyslu uzavřít všechny možnosti. Dodala, že je otevřená myšlence experimentovat.

“Z naší strany je zcela jasné, že nezavíráme všechny možnosti. Umožníme určité množství, okno pro lidi, aby používali a aby experimentovali s blockchainem, Bitcoinem nebo jakkoli to chcete nazvat.”

Riskantní situace pro indické investory do kryptoměn

Na konci května 2021 vydala RBI další prohlášení, v němž regulovaným subjektům doporučila, aby se neřídily jejími předchozími pokyny z roku 2018. Někteří se domnívají, že to znamená, že RBI nyní obchodování s kryptoměnami schvaluje. Žádné oficiální pokyny v této věci však nadále neexistují.

Když byla Sitharaman nedávno dotázána na stav návrhu zákona o suverénní digitální měně, uvedla, že vláda obdržela vstupy od zúčastněných stran. Tato otázka však stále vyžaduje projednání v kabinetu.

Sitharaman ve svém komentáři nerozlišovala mezi digitální měnou centrální banky a soukromými kryptoměnami. Zopakovala také připomínky z března 2021 týkající se experimentů a pilotních projektů.

“Udělali jsme na tom hodně práce. Přijali jsme podněty zúčastněných stran. Poznámka kabinetu je připravena. Musíme zjistit, kdy se jí kabinet bude moci zabývat a zvážit ji, abychom ji pak mohli posunout. Z naší strany, myslím, že jeden nebo dva náznaky, které jsem uvedla, jsou, že přinejmenším pro fintech, experiment a pilotní projekty bude k dispozici okno. Rozhodnutí bude muset přijmout kabinet.”

Vezmeme-li to za bernou minci, znamená to, že právo fušovat do kryptoměn budou mít pouze komerční subjekty. Vzhledem k tomu, že nic nenasvědčuje opaku, není budoucnost kryptoměn v Indii zdaleka jistá.

Údaje ukazují, že indické investice do kryptoměn vzrostly za poslední rok z 200 milionů na 40 miliard dolarů.

Závěr

Indie přidala investorům pár vrásek, možná daň pro cizí burzy s klienty z Indie, teď tohle. Jak se s tím indičtí investoři poperou? To se možná dozvíme v budoucnu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

No až to vezmou do rukou ti amatéři v naší vládě, tak to taky bude sranda

spot_img