Japonské finanční odvětví se mění a BoJ definuje digitální jen: Jaké vlastnosti má mít CBDC?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Japonsko sleduje Čínu, jak rozvíjí svou digitální měnu centrální banky (CBDC), a nechce zůstat pozadu. Bank of Japan navrhuje vlastnosti pro digitální jen.

Jak má vypadat digitální jen?

Zatímco uživatelé kryptoměn nacházejí jejich hlavní výhody v decentralizaci, centrální autority tento aspekt stále přehlížejí a předhánějí se v hledání centralizovaných řešení. Digitální měny centrálních bank nemohou být vzdálenější původní myšlence, která stála za zrodem Bitcoinu. Přesto řada centrálních bank věří, že je jejich tvorba dobrý nápad.

Dostatečným varováním pro tyto snahy nebylo ani vydání digitálního juanu v Číně, který místnímu režimu poslouží k omezení svobod a utužení dohledu.

Hideki Murai, šéf panelu vládnoucí Liberálně demokratické strany pro digitální měny, uvedl, že Japonská centrální banka stále pracuje na stanovení klíčových funkcí digitálního jenu. Uvedl, že definováním toho, jaké subjekty budou sloužit jako prostředníci mezi centrální bankou a držiteli, a dalšími funkcemi pro digitální jen se budou zabývat nejméně do konce příštího roku.

“Zhruba do konce příštího roku budeme mít jasnější představu o tom, jak bude japonské CBDC vypadat,” řekl Murai v pátek v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Podrobnosti japonské CBDC

BoJ poprvé oznámila své plány na rozvoj CBDC v říjnu 2020. Tehdy zdůraznila, že banka zatím „nemá žádný plán vydávat CBDC.“ Centrální banka následně v dubnu tohoto roku zahájila svoji první fázi pilotních projektů CBDC. V rámci první fáze se zaměřuje na vývoj testovacího prostředí a provádění experimentů se základními funkcemi CBDC týkajícími se plateb, vydávání, distribuce a odkupu.

“Pokud by BoJ vydala CBDC, mělo by to obrovský dopad na finanční instituce a japonský systém vypořádání. CBDC má potenciál zcela přetvořit změny, ke kterým dochází v japonském finančním průmyslu.“

To uvedl Murai s tím, že japonské finanční odvětví již prochází významnými změnami. Nebankovní společnosti zde stále častěji nabízejí prostředky pro online vypořádání. Pokud by byl digitální jen navržen tak, aby se obchodní banky staly klíčovými zprostředkovateli, mohl by se tento posun zvrátit, poznamenal Murai.

Úředník dále uvedl, že BoJ musí zajistit kompatibilitu digitálního jenu s ostatními globálními CBDC, aby mohl čelit pokroku Číny s jejím digitálním juanem.

Závěr

Někteří pozorovatelé věří, že rok 2021 bude rokem CBDC a japonská centrální banka tuto domněnku spíše potvrzuje. Banka poukazuje na sílící pozici čínské digitální měny a hodlá se dlouhodobě zabývat otázkou vlastní digitální měny, která by podle ní mohla zvrátit oslabující pozici finančních institucí. Mezitím počet uživatelů Bitcoinu dosahuje maxim tohoto roku, a to i přesto, že použití svobodné měny je nejen dobrovolné, na rozdíl od fiat měn, ale v rané fázi akceptace kryptoměny může být pro řadu lidí i náročné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img