[Seriál Inspirativní osobnosti] Tim May, zakladatel krypto-anarchistického hnutí

3
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Timothy C. May, lépe známý jako Tim May, inženýr a vedoucí vědecký pracovník společnosti Intel, byl spoluzakladatelem vlivného e-mailovho seznamu Cypherpunks a také zakladatelem krypto-anarchistického hnutí.

Ve své slavné eseji z roku 1988 „The Crypto Anarchist Manifesto“ May předpovídal, že pokroky v počítačové technologii nakonec umožní jednotlivcům a skupinám vzájemně komunikovat, a to anonymně a bez zásahu vlád. Tento vývoj zcela změní podstatu vládní regulace a schopnost zdanit a kontrolovat ekonomické interakce.

May byl přesvědčen, že kryptografie veřejného klíče v kombinaci se síťovým výpočtem by mohla rozbít sociální mocenské struktury.

Cypherpunks

V září 1992 přišli May a jeho přátelé Eric Hughes a Hugh Daniels s myšlenkou vytvoření online e-mailového seznamu, prostřednictvím kterého by sdíleli své nápady. Během několika dní od jeho spuštění se do seznamu adresátů Cypherpunks zaregistrovalo sto lidí. Název skupiny vytvořila Hughesova přítelkyně s odkazem na žánr beletrie „cyberpunk“. Do roku 1997 měli průměrně 30 zpráv denně s přibližně 2 000 předplatiteli.

May a Hughes spolu s aktivistou za svobodu projevu Johnem Gilmorem se objevili v maskách na obálce druhého čísla časopisu Wired, kde doprovázeli profil novináře Stevena Levyho, který o Cypherpunks napsal:

„více shromáždění těch, kteří mají zálibu v kódech, vášeň pro soukromí a chuť něco s tím udělat…“

Aktivním čtenářem a účastníkem seznamu byl také zakladatel WikiLeaks Julian Assange. V roce 1995 zde zveřejňoval své první příspěvky pod názvem „Proff“.

Současný stav kryptokomunity

May už před několika lety vyjádřil své znechucení nad současným stavem kryptokomunity s odvoláním na předražené konference a příchod bitcoinových burz, které mají drakonická pravidla ohledně KYC, AML, pasů, zmrazení účtů a zákonů o hlášení podezřelé aktivity „místní tajné policii.“

Závěr

Tim May byl jedním z prvních lidí, kteří měli významný vliv na vývoj kryptoměn. Jeho cesta skončila před dvěma lety, kdy ve věku 66 let zemřel ve svém domě v Kalifornii. Nedozvíme se tak už, co by říkal na poslední vývoj kolem Bitcoinu a jeho skupování institucionálními investory. Co myslíte?

První díl našeho seriálu si můžete přečíst tady: Idrise Welshe, první žena, která obeplula svět. A pokud máte svého oblíbence, o kom byste chtěli vědět víc, napište nám do komentářů pod článek. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img