SEC zamítla žádost společnosti VanEck o bitcoinové spotové ETF

5
(4)

Zprávy a souhrny

Poměrně očekávané se stalo skutečností. Komise pro cenné papíry a burzy i nadále pokračuje v zamítání žádostí o bitcoinové spotové ETF, i když nadšení kolem futures ETF vzkvétá.

SEC zamítla žádost společnosti VanEck z prosince 2020 o vytvoření bitcoinového spotového ETF, které by se obchodovalo na burze Cboe Global Markets Inc. Lhůta pro schválení spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu společnosti VanEck měla dle pravidel uplynout 14. listopadu 2021.

Mnozí kryptoměnoví nadšenci doufali, že díky schválení bitcoinového futures ETF z října letošního roku by skutečně mohlo dojít ke schválení i spotového bitcoinového ETF. Naopak pesimisté nevěří, že by k jeho schválení mohlo dojít dřív než v roce 2022.

Spotové ETF se řídí zákonem o cenných papírech z roku 1933, který vyžaduje, aby burzy předložily formulář 19b-4 a prokázaly, že podkladový trh nelze zneužít. Futures ETF se pak řídí zákonem o investičních společnostech z roku 1940 a nepodléhají podání podobného formuláře ani podobným předpisům.

Předseda SEC a bývalý předseda CFTC Gary Gensler schválil koncem října spuštění prvního bitcoinového futures ETF, který se začal obchodovat 19. října. S ETF založenými na futures se smířil také proto, že s futures se obchoduje na dobře regulovaných burzách, přičemž na federální úrovni na tuto činnost dohlíží Komise pro obchodování s komoditními futures.

Proč jsou spotová ETF stále odmítána?

Gensler vyjádřil neochotu schválit spotové bitcoinové ETF, protože neexistuje legislativa, která by definovala, které regulační agentury mají kontrolu nad oblastmi kryptografického průmyslu, jako jsou burzy. Komise pro cenné papíry a burzy vyjádřila obavy, že produkt založený na spotové ceně Bitcoinu by mohl být v rozporu s pravidly pro cenné papíry, protože trh je náchylný ke zneužití.

ETF sleduje výkonnost podkladového aktiva nebo skupiny aktiv a vystavuje investory těmto aktivům, i když investoři sami tato aktiva nevlastní. Futures ETF znamená, že se kupuje nebo prodává kontrakt, který představuje budoucí hodnotu kryptoměny. Smlouva obsahuje dohodu o nákupu nebo prodeji kryptoměny k budoucímu datu. Futures jsou tak chráněny před nechvalně známou volatilitou kryptoměn. Pokud lidé věří, že cena Bitcoinu poroste, bude cena těchto futures kontraktů vysoká. Hodnota bitcoinového futures ETF se určuje podle pohybu ceny futures kontraktů. Tyto futures kontrakty se obchodují na Chicagské komoditní burze.

Závěr

V červenci 2021 uplynulo osm let od chvíle, kdy dvojčata Winklevossova, Cameron a Tyler, podala u Komise pro cenné papíry a burzy žádost o schválení prvního bitcoinového ETF, Winklevoss Bitcoin Trust. Jejich žádost byla komisí SEC dvakrát zamítnuta. Mezi další společnosti, které v minulosti neúspěšně podaly žádosti, patří ProShares, Direxion a GraniteShares, Bitwise, Wilshire Phoenix a WisdomTree. Osobně věřím, že se schválení spotového bitcoinového ETF dočkáme v příštím roce.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord server ZDE.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: