Schizofrenie boje s inflací

4.2
(9)

Zprávy a souhrny

Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Americký Fed společně s ostatními centrálními bankami vyhlásil boj s inflací. Potírají ji pomocí zvedání úrokových sazeb, avšak toto úsilí nemusí nést ovoce, pokud není podpořeno politikou omezování státních rozpočtů, aby se začaly blížit vyrovnaným číslům. To je po covidu velmi obtížné. V tom má guvernér ČNB Aleš Michl pravdu, samotné zvyšování sazeb inflaci nevyřeší. Avšak v poslední době se zdá, že politici pro její snížení nic nedělají a naopak ji podporují. Pokud je to tak, můžeme se připravit na to, že inflace tu s námi bude ještě velmi dlouhou dobu.

Americký Inflation Reduction Act

Americký prezident Joe Biden nespoléhá jen na Fed, ale i samotná jeho administrativa se aktivně do boje s inflací pustila. Název zákona napovídá, že jeho hlavním cílem je snížit v zemi inflaci. Někdy však může být název i matoucí, tento zákon totiž obsahuje hned několik klíčových témat. Zaprvé je to boj proti klimatické změně. USA chtějí investovat přes 300 miliard dolarů do rozvoje čistých, obnovitelných a zelených zdrojů energie v příštích deseti letech.

Dále zákon obsahuje zavedení minimální patnáctiprocentní globální daně pro americké firmy. Je do očí bijící, že zde chybí jakákoliv spojitost s problémem inflace. Výběr této daně má zřejmě sloužit novým zeleným investicím, zvýšení daní má totiž vliv na poptávku. V současnosti je hlavním problémem inflace na straně nabídky, nikoliv poptávky. Americká vláda si slibuje, že se jí tímto opatřením podaří redukovat schodek veřejných financí. Pro problém inflace je to dobrá zpráva, ovšem proč chce masivně investovat do zelené energie, která bude americkou ekonomiku spíše zadlužovat?

Zelené investice

Vraťme se ještě k prvnímu bodu, protože nám umožní pochopit schizofrenii, která v současnosti panuje také u našich politiků. Růst cen energií je v Česku způsobený velkým rozmachem obnovitelných zdrojů. Jelikož nejsou stabilní (slunce nesvítí ani vítr nefouká po celý den), je potřeba záložní zdroj, který dorovnává výrobu elektrické energie do sítě. Nejvhodnějším způsobem, jak tyto výpadky vyrovnat, jsou plynové elektrárny. Avšak plyn je v současnosti velmi drahý. Navíc mechanismus stanovení ceny nyní zohledňuje nejdražší výrobu elektrické energie. Vlivem toho jsme ještě více závislí na Rusku. To totiž nejenom ovlivňuje ceny plynu, ale i elektrické energie.

Natural Gaz EU Dutch
Vývoj ceny plynu za poslední rok

Místo aby se vlády po celém světě navrátily k jadernému programu, který je taktéž zpochybňován především z ideologických důvodů, hodlají masivně investovat do obnovitelných zdrojů. Jak ale mohou investovat v době vysoké inflace? Nevyrovnané veřejné finance a další zadlužování inflaci jenom podporují.

Investorský oříšek

Pro investora, který se spoléhá na racionalitu, je současná politika nepochopitelná. Na jednu stranu centrální banky zvedají sazby, protože chtějí utlumit inflaci. Zvedání sazeb bude mít nutně za následek recesi. Na druhou stranu vlády chtějí masivně investovat. Stejný efekt má i zastropování cen energií, protože to bude stát, který bude rozdíl doplácet. A jelikož v současnosti na rozdíl nemá volné prostředky, bude se ještě víc zadlužovat. Tím se do oběhu dostanou nové peníze.

Vývoj americké inflace za posledních pět let

Neracionální situace vždy skončí krachem. V tomto případě to odnese především měna. Již dnes můžeme pozorovat propad eura, libry a japonského jenu vůči dolaru. Přitom právě Inflation Reduction Act bude mít negativní dopad na americkou inflaci. Fed bude muset zintenzivnit své úsilí, pokud chce americkou inflaci stlačit pod dvě procenta.

Závěr

Ve světě, kde prakticky klesají hodnoty všech aktiv, nebude tak důležité, jaký druh si pro investice vyberete. Mít nyní hotové peníze znamená smířit se ztrátou, kterou přináší inflace. Důležité dnes tedy není ani tak to, v čem máte peníze uložené, ale v jaké měně. Po energetické krizi přijde totiž bezpochyby krize monetární. To by v jistém smyslu mohla být příležitost pro kryptoměny, které původně vznikly jako odpověď na problém fiat měn.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

21 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jirek

Dokud bude ČR vyrobenou elektřinu prodávat do Německa na burzu a pak ji dráž kupovat zpátky, nepomůže nám ani kdyby byly soláry od Aše po Ostravu a větrníky od Liberce po Krumlov…

Bart.

ale no tak. I zde se najde někdo, kdo nechápe jak funguje burza 🙂 🙂

Kenny

Ale no tak, to se muzeme bavit o burze jen pokud je funkcni a plni to co se od ni primarne ocekava, coz se samozrejme v soucasne dobe nedeje (nejde o burzu jako takovou ale vsechny ty mechanizmy okolo). Ikdyz spousta radoby chytraku tvrdi jak to vsechno skvele funguje 🙂 Leda tak velky kulovy. Ono totiz kdyby to cele fungovalo tak by se nemohlo stat, ze zrovna CR jako vyrobce velmi levne el. energie ji sam pak prodava do CR za aktualne nesmyslne lichvarske ceny. Je treba si uvedomit ze vyrobni cena navzdory vsech udalosti a skutecnosti se nijak nezmenila! A stavet zajem nejake uzke skupiny lidi nad zajem vsech lidi je neskutecna prasarna!

Bart.

ale ona funkční burza je, reaguje na nedostatek. A podléhá tlakům jako každá jiná burza. Dokud byla díky burze elektřina levná, tak jsme si chrochtali. Když se situace ototočila, tak byhom nejraději hodili do všeho vidle a zařídili se jinak. Mrkněte ta Maďary, ty se přesně tak zachovali a stejně jim to nepomohlo.

Je to stejný mechanizmus, jako když roste cena BTC, protože je k naší radosti nedostatkový. Teď se stalo kvůli chybné vazbě na Rusko, že je nedostatkový plyn. Mimochodem jako Češi v tom máme za EU velký podíl.To už jaksi slyšet nechceme.

Něco si o tom přečtěte. Trh je prostě propojený a dráty taky. Když řeknete, že budete dodávat jen do ČR a všechny smlouvy ven vypovíte, způsobí to na našim sousedům logicky nedostatek. Ten už je teď. A oni na to budou reagovat třeba tím, že se s náma třeba nepodělí o nedostatový plyn.

Chápu, že podobné nápady mají obyčejní Češi na proruských demonstrácích na Václaváku. Ale že to budu číst tady mi docela překvapuje.

Kenny

Ne burza nefunguje, zjistete si kolik spolecnosti tam nabizi svuj produkt, je to lehce manipulovatelne. A to si Nemecko klidne vypne sve top level JE, proste debilita nekterych zelenych fanatickych mozku, aby donutili okoloni staty nastartovat uhelne elektrárny apod. to fakt ma logiku 😀 Pokud vim tak s nikym zadnou smlouvu nemame, jen to ze dobrovolně obchodujeme na evropské burze a jeste za to musela CR vyplaznout pro CEZ další 3 mld EUR, navic pro CEZ ze velmi luxusnich podminek. Jooo to jsou ksefty, ale dobry jak pro koho, no pro koncoveho uzivatele rozhodně ne.
Chcete rict ze Nemecko zacne vydírat ze nedoda plyn na burzu tak aby nebyl pro celou EU, tak to asi dost tezko, a pokud ano aspon by se ukázalo co to je za parchanty sebestredny, coz ostatně jsou jen se to nerika na plnou hubu. Vsak jim to uz vytknul Alexandr Vondra a pekne bez servítek.
Furt je tu spousta hlupaku co si mysli ze snad nahradi JE solary a vetrnymi elektr., tohle se fakt mohlo zrodit jen v dementnim zelenym mozku.

Zdeněk

my jako ČR můžeme akorát šoupat nohama v rohu, jsme v podstatě další spolková země Německa, plně závislá na exportu zboží a jsme pro ně levná vyrobna el.energie, montovna, zdroj pracovní síly .Strategické firmy vlastní Němci. Za to že jsme v EU kterou řídí Němci ( nejbohatší ekonomika ) tak nám pošlou dotace. ČNB a Michl s tím ani nehne. Když lidé uvěřili blábolu že když si koupí tepelné čerpadlo nebo FV za 400K ze svého + 200K dotace že to je výhra a ušetří tak se nelze divit

Bart

A to je problem? Byl spolkovou zemi nejde z nejvetsich svetovych ekonomik? Ach my vecne nespokojeni Cesi :). Uz vidim, jak si bez EU a Nemecka resime vse sami a mame se bajecne. S populisty a podvodniky typu Andreje a Tomia v cele. A s lidmi, co zavidi i nos mezi ocima a radsi se budou mit sami spatne, jen kdyz se nebude mit nikdo lip. Ano, rychle odejit s unie a vse si zaridit (rozumejme rozkrast) sami. Bude to bajecne ;).

LHTS

Co se tyka politiky, mi mluvite z duse …. u crypta je to slozitejsi 🙂 Mnoho lidi chape EU jen jako dojnou kravu (trojsky kun Madarsko v cele). At si ale nekdo predstavi situaci, kterou zazivame dnes s Ruskem (zatim to nevypada, ze by se Rusko v blizke dobe zmenilo v demokraticky stat. Naopak, zustane nebezpecnym, imperialnim (rozpinavym) statem, kde lidsky zivot nema zadnou cenu) BEZ EXISTENCE Evropske unie. Male a stredni staty by nemely zadnou sanci soucasnou energetickou krizi prezit (uz DNES mluvi slovensky premier o krachu ekonomiky…Necha EU Slovensko padnout?). Energeticka krize nam jasne ukazala, ze nejen Nemecko (vsechna cest Polsku) vsadilo (pri prechodu na bezemisni ekonomiku) na spatneho kone (rusky plyn). Uverili myslence globalizace (ekonomicka propojeni), ktera mela „zaridit“ trvaly svetovy mir. Krizi prohloubila Francie (bordel v planovani udrzby jadernych elektraren) a nemecti Zeleni, kteri svym nekompromisnim postojem k jadru zvysili zavislost Nemecka na ruskem plynu. Jak se se soucasnou situaci (energeticka krize, vysledek voleb v Italii, trojsky kun Madarsko, ekonomicke problemy jihu EU atd.) EU vyporada, urci jeji dalsi budoucnost. ZATIM to vypada dobre (valka solidaritu a soudrznost v EU upevnila).

bkf1

Je vidět, že máte hodně načteno, to je dobře, drtivá většina lidí ví prd (hlavně se nechtějí vzdělávat v žádném směru) a podle toho vypadají jejich „dětské komentáře“ (i jejich volební lístky). Hrozně mi chybí ten široký rozhled dnešního člověka, který naopak „vidí“ asi tak „centimetr před sebe“, umí jen nadávat na EU, díky které má práci (neberte mě úplně doslova) a volit „koblihodárce“ (samozřejmě je jim jedno, odkud ty koblihy jsou, stát ať klidně zkrachuje, hlavně že dostali „koblihu“). Jak údajně řekl jeden „Vláďa“: „Všechno souvisí se vším“, tak to přesně je a je třeba „naučit“ se ten kontext, všechny ty souvislosti… taky ta neskutečná „monochromatičnost doby“… no jak víme z grafů, ono je potřeba jednou za čas, aby to bylo hodně „červené“, aby se to zase „zazelenalo“ a my jsme si zase mohli užít ten blahobyt…

LHTS

Diky, v kontextu toho co pisete me velmi pobavil transparent z posledni demonstrace na Vaclavaku: „Karle Kryle, uz zase ryjeme drzkou v zemi!“ v kontrastu s pozadavkem demonstrantu na okamzite zahajeni rozhovoru s Ruskem 🙂 P.S. Neni to hodnoceni demonstrace a autor transparentu zrejme nemel tuseni jaky bude vystup z ni. Brat si ale na demonstraci „slova Karla Kryla“, kdyz ta predposledni byla oznacena za „proruskou“ (castecne opravnene) je prinejmensim odvazne. Mel jsem velkou radost, kdyz mi syn sdelil, ze na hodine HV tematicky zpivali „Bratricku… “ a „Morituri te salutant“

Poslední editace 1 měsíc před přes LHTS
Zdeněk

určitě ne, já jsem spokojen a nestěžuju si,,jsme na dobré straně (EU) je to názor pro lidi co si myslí že je to jinak ( obchodní vazby s EU ) a samotným (ČR)by nám bylo lépe

bkf1
Hodnocení článku :
     

„Neracionální situace vždy skončí krachem.“
Podle mě právě ta iracionalita je klíčem. Zajímalo by mě, jestli jsem jediný, kdo zaznamenal to náhlé a masivní „přepnutí“ naprosto celého lidstva do tohoto „módu“ v roce 2007. Od té doby vidím, jak se lidstvo propadá do stále větší iracionality, jak je na věci nahlíženo, co má hodnotu atp. Jak občas říkává Jarda Jarolím, jsme bytosti emocionální, to je naše přirozenost, ta racionalita je pro nás taky esenciální a v dnešní době, je podle mě na hodně nízké úrovni. Asi těch „červených svíček“ bude muset být ještě mnohem víc, aby jsme se pořádně dotkli toho dna, ze kterého pak můžeme „vykouzlit“ zase ten růst, hlavně myšlenkový…

FC Slaboj Višněhrad

Tohle filozofování je přitom docela jednoduché. Stačí si uvědomit, co jsou to dluhy, co jsou to úspory (pohledávky) a že nakonec musí všechno někdo zaplatit. Ani sebeabsurdnější inflační monetární a fiskální systém žádné geniální řešení nevykouzlí. V našich podmínkách (lidé spoří ve fiatu) to za ostatní (tedy za dlužníky včetně státu a na státu přisátých) zaplatí střadatelé (kteří o svou odloženou spotřebu prostě přijdou, dřeli se zbytečně, zatímco dlužnící se smějí, spotřebovávají, nemuseli máknout).
Od politiků nic rozumného nečekejme, protože ti jsou jen věrným obrazem svých sociálními sítěmi zblblých voličů. A naše ČNB v současném složení, tak to je holt ta poslední Zemanova pomsta, kterou si budeme muset vyžrat až do konce….

Zdeněk

firma „stát ČR“ každý rok prodělává, nemá zisk a s tím by se dalo něco dělat, je neuvěřitelné kolik je státních zaměstnanců napřímo, ale víc je firem a OSVČ které ze státního rozpočtu vysávají peníze

Bart

Naprosty souhlas. Lidi jsou zblbli. Maji pocit, ze stat pro ne vse zaridi a zachrani. Uz zapomneli, co dokaze stat udelat s firmama, pokud je ridi. Zahranicni vlastniky tunelovat holt nejde :).

Pavel

Hlavně by měly centrální banky zakročit proti rostoucímu dolaru vůči jejich měnám. Mám na mysli především Bank of England a ECB. BoE se už opět vrátila k nákupu dluhopisů, což snad možná zbrzdí růst dolaru, malé centrální bance Japonska se to samozřejmě nepodařilo. Drahý dolar prodražuje veškeré dovážené zboží a tím ještě zvyšuje míru inflace, euro je po likvidaci Euro-Ruského trhu, kde se platilo eurem prakticky bezcenné.

Tomas

To mi jako chcete tvrdit, že když ECB začne kupovat dluhopisy za nově natištěný love, že to je jako řešení? Možná dočasný, ale to libru jako takovou jen těžko zachrání, ba naopak to pošle ještě víc do kopru tenhle prohnilej fiat systém (zaplať pán bůh) Už jen to, že generální ředitel největší banky v Austrálii pláče že při Covidu díky dluhopisům přišli o spousty peněz, ale pak to zakončí tak, že se vlastně až nic takového nestalo, protože si vytisknou nové.
Připomíná mi to primitivního člověk, co má někde dluh, co nemůže splácet, a tak si vezme další aby mohl platit ten předešlí a bude to dělat do tý doby, než skončí v exekuci. Jestli tohle Vám přijde jako řešení tak potěš koule. Je jen otázka času kdy to vezmou lidi do vlastních rukou.

Tomas

*myslel jsem Bank of England v kontextu s librou

czhunter

Místo aby se vlády po celém světě navrátily k jadernému programu, který je taktéž zpochybňován především z ideologických důvodů“

Ne, to není pravda, je zpochybňován především z finančních důvodů.

Autor článku nějak zepomněl, že my Češi jsme zcela impotentní dostavět jaderné bloky už čtvrt století, a to z nějakou ideologií (protože většina ČR je jádru nakloněna) a green dealem nemá nic společného.

A stejně tak je to ve Francii, kde na údržbu JE kašlali ne kvůli ideologii, ale kvůli prachům.

„Neracionální situace vždy skončí krachem.“

To samozřejmě není pravda.
Autor zřejmě není a ani nikdy nebyl v žádném vztahu.
Neracionální situace v drtivé většině končí uklidněním a zahlazením.

Jan pospíchal
Hodnocení článku :
     

Co to tady melete vy kreténi všichni tu melete o penězích děláte jak tomu strašně rozumíte ale přitom jste úplně mimo a o nic míň jak ti o kterých tu píšete zajímalo by mě Kolik z vás na tady těch věcech pracujete nebo se osobně znáte aspoň z uklízečkou z některých bank které tu uvádíte myslím ze znáte a víte leda tak hov.. natož aby jste pro to něco dělali všichni by jste se nejradši obohatili a nejlíp pro to nehnout ani prstem a pak se někde ve vile na pláži ze sklenkou nejdražší whiskey která je úplnej humus hlavně ze je nejdražší a smáli by jste se navzájem a předháněli se v tom kdo s tím vyjeb… nejvíc nevím nechápu to nemá to žádnej smysl už nikdo nevíte že lidi vyhladili miliony druhů zvířat umírají na to ze žerou rozložený petlahve co se vyplavuji z moře naplní jim to žaludek a nedokážou to ztrávit přestanou proto jist a umírají lesy se ne jenom kátí na palivo a dřevěné domy a výrobky lesy se dokonce vypalují aby vznikla plocha ke stavění ze samotný země lidi vycucali ropu aby nemuseli jezdit na koních a teď si stěžují ze je ve vzduchu rakovina to co mělo kdy zkutečnou hodnotu je dávno pryč dávno zničené pro lenost pohodlí lidí ne my nejsme už dávno lidi metla lidstva nejni alkohol spis lidstvo je ta metla pro život a pro svět když všechno delaj roboti tak jak můžou mít lidi peníze tady uz nejde o lidi obyčejní lidi jsou jenom otroci co musí poslouchat co se jim řekne a uz je to tak překroucený že tomu ty lidi věří a ještě jsou za to vděčný zdravotnictví katastrofa potraviny katastrofa příroda to uz není ani katastrofa není skoro vůbec k vidění možná tak sem tam par stromu který ještě nestačil sežrat kůrovec a kamenitý pole kde se pěstuje řepka která se zpracovává na naftu a oleje a na co ? No přece aby tlustý prase nemuselo nic dělat a užívalo si pohodlí dneska by se měli na základních školách zavést předměty např základy manipulovaní a podvodu nebo trénink výrazu v obličeji při dané lži nebo kastrace pocitů lítosti a srdečnosti chudáci naši předkové co se nadřeli a udržovali mezi sebou nějakou účtu a lidské vztahy myslím si že svatej Petr má bránu dávno svařenou do kupy natahnul na ni ostnatý dráty a dávno je přístup do nebe lidem přísně zakázán nevím kam to muže dál jít ti kdo jsou u moci tak se přestěhujou na nějakou superplanetu o kterých se dávno ví a naše země zanikne takže ne ze nebudou libry ne ze nebudou eura ne ze se vám fur něco nelíbí nebude prostě nic a váš názor absolutně nikoho nezajímá takže tu přestaňte řešit pic….ny a radši běžte dělat něco k potřebě nebo se smiřujte z nejhorším a dejte pokoj masakr kam ten svět dospěl chce se mi zvracet z vás ze všech je mi 27 let a stydím se za celý lidstvo i za sebe kam sme to dopracovali a ještě se cejtíme ublížený nikdo nás ale litovat nebude nic Dobrého si nezasloužíme když vidím co se děje tak mám obavu aby jsme tu zimu letos vůbec přežili kotle se zruší plyn odpojí nebo dojde a když vypadne proud tak pochybuju že si dneska vůbec někdo jestě dokáže rozdělat oheň březovou kůrou neumí nikdo nic ani bramboru vypěstovat jestli neco takového přijde tak je s námi amen tohle to si myslím zase já

Jetotak

Přesně! Navíc spousta vědců se již zhodla v tom, že zemi, respektive spíš lidstvo čeká zánik, je to nevratný proces. Nezachrání nás již nic! Počítám tak do 50ti let bude dost krize, jakmile začne moře stoupat, šmahem ruky tady máme miliardy lidí, kteří se budou potřebovat někde evakuovat…
Je to hnus, ale nejsme ani první, ani poslední civilizace zde na zemi. Země má před sebou ještě hodně dlouhý cyklus, než zanikne, takže je šance, že jakmile vychcípou „všichni“ lidé, tak se to zas obnoví. No a možná, že s té hrstky, co zbyde, zas něco vzejde… Jen aby ta hrstka nebyli zas jen ti bohatí, protože ti z toho vždy vyváznou.
Člověk, jako takový je pouze biorobot pro mocné, sloužíme pouze jako levná pracovní síla, od mala jsme programováni systémem, tak to ani nevidíme…. marně to ale tady (a kdekoli jinde) psát tupcům…

Reklama: