[Rozhovor] TA i na long-term? Funguje, má však své limity. Říká analytik T11 René. Tradingu se venuje jiz 14 let.

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Ať jste trader nebo hodler, technická analýza poslouží oběma. Analytik René (44) působí na našem bonusovém webu Trading 11 od samotného počátku jeho existence. Kromě technické analýzy (TA) se věnuje vlastnímu podnikání. Přestože se René specializuje na altcoiny, pravidelně se ve svých analýzách vyjadřuje také k trhu BTC, protože si uvědomuje, že Bitcoin ovlivňuje celý kryptomarket. Do jaké míry je TA použitelná pro dlouhodobé předpovědi ceny BTC?

Mohlo by Vás zajímat: Technická analýza (část free sekce na Trading 11)

Jak dlouho se pohybuješ na burze a jaké byly tvé začátky s tradingem?

Tradingu se věnuji od roku 2004 a první zkušenosti okolo burzy jsem získával postupně na různých seminářích, fórech a od přátel. Několik let jsem se s tradingem seznamoval, učil se jako vy všichni a neustále jsem padal na dno. Trh mi pokaždé ukázal, kde je mé místo. Přestože to nebylo snadné, tak jsem vždy musel najít dostatek sil, abych spolkl hořkou pilulku porážky a zkusil to znovu.

Začátky nejsou nikdy snadné a musíte mít štěstí na lidi, aby vaše snažení mělo ten správný efekt v cílové rovince. Já měl štěstí, protože jsem si shodou okolností našel mentora, který mě po roce osobního koučinku zasvětil do systému, který skutečně funguje. Říká analytik René.

Jaký byl tvůj nejúspěšnější obchod?

Osobně obchoduji spíše pozičně a krátké obchody moc neprovozuji. V závěru minulého roku se mi povedl velmi pěkný obchod na coinu VOX, který se nově jmenuje RVR. Zhodnotil jsem postupně 1600 $ až do 11450 $ během dvou měsíců.

Hodně lidí nemá jasno v tom, jestli chtějí tradovat, nebo hodlovat. Nerozlišují na jak dlouhé období investují. Jdou třeba do hodlu a pak prodají na základě intradenní analýzy a naopak. Co bys jim doporučil?

Najděte si vlastní systém. Při tradingu považuji za nejdůležitější trpělivost a první úsudek. Pokud svému systému věříte, tak se nenechte zviklat cizím názorem na věc. Váš oponent nemusí mít pravdu a zbytečně vás to nahlodá. Začnete mít pochybnosti, ale nakonec se obvykle ukáže, že vaše prvotní myšlenka byla zcela správná.

Pokud už máte systém, který vám funguje, tak se ho držte a nevšímejte si ostatních lidí, kteří se vám snaží vnutit své názory. Doporučuji vám neúčastnit se diskusních skupin a nenechat se vtáhnout do diskuse. Věřte ve vlastní jedinečnost a pouze občas zkoumejte myšlenky úspěšných lidí v tom, co děláte a jestli se jejich nápady nepodobají těm vašim.

Říkal jsi, že obchoduješ spíše pozičně. Do jaké míry je ale možné použít TA k předpovídání dlouhodobých pohybů trhu?

Já se řídím téměř výhradně technickou analýzou. V grafech si všímám především silných úrovní, na kterých můžou ležet objednávky ostatních obchodníků. Lze použít i indikátory. Každý indikátor vám dá nějaký náhled, ale pokud jich máte v grafu třeba 5, tak se vám snadno stane, že budete zahlceni  informacemi, které jako celek nedávají žádný smysl.

Abych ale odpověděl na tvoji otázku… Především je potřeba definovat sentiment na trhu, a pak jít postupně po jednotlivých TF a skládat mozaiku. Až si uděláte hrubou představu o tom, co se na trhu děje, tak si můžete své závěry ověřit pomocí některého indikátoru. Vyberte si jeden až dva a začněte se učit, jak spojit vaše domněnky s indikátorem.

Dobře, TA tedy může být užitečná i pro dlouhodobé investory. Má i svá omezení?

TA je naprosto dostatečná k ziskovému obchodování, ale své limity samozřejmě má. Například pokud se očekává silný fundament, tak je vám TA k ničemu. Fundament vyvolá vlnu poháněnou chamtivostí, která naprosto převálcuje všechny supporty a resistance v dosahu stávající ceny.

Technická analýza je skutečně mocným nástrojem. Musíme však vědět, kdy určitě nebude fungovat a tehdy se jejímu používání raději vyhněte. No a samozřejmě nesmíme opomenout intuici a zkušenosti. Můžete umět TA na jedničku, ale bez praxe je vám vše k ničemu. Pokud se budeme bavit o tradingu, tak jen reálný trading vás dokáže připravit na nečekané situace.

Pokračování příště

Tento článek bude mít celkem dva díly. Příště se analytika T11 Reného zeptáme na jeho názor ohledně buducnosti kryptoměn, zda dojde k prolomení letošního LOW na BTC a kam až by se cena mohla vyšplhat do příštího ATH. Článek pravděpodobně vyjde v neděli, do té doby vám necháváme čas na případné otázky. Jestli vás tedy v souvislosti s tématem něco zajímá, tak se nezapomeňte zeptat dole v komentářích.

Pokud byste rádi sledovali práci našich analytiků, můžete si členství zakoupit zde. Využít můžete i speciální nabídku 7 dní analýzy BTC na zkoušku, za symbolických 49 Kč.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img