[ROZHOVOR] Karel Fillner: “Ať se vymlátí JPMorgan coin a XRP mezi sebou – to by bylo zdaleka nejlepší”

0
(0)

Karel Fillner je jedním z předních propagátorů Bitcoinu v České republice. Momentálně spravuje jeden z nejpopulárnějších blogů věnujících se kryptoměnám v Česku – Btctip.cz. Dále je prezidentem krypto-bankovní asociace BACCA. Karel má k problematice kryptoměn rozhodně hodně co říct a my jsme moc rádi, že nám poskytl svůj čas a odpovědi na naše otázky.

Vzpomínáš si ještě na naprosto první moment, kdy jsi se o Bitcoinu doslechl poprvé? Co pro tebe byl takzvaný „Aha!“ moment, kdy ti docvaklo, o jak revoluční technologii se jedná?

Jasně, je to podobné, jako když se zeptáš kohokoliv, kdo zažil nějakou výjimečnou situaci či dobu, co tehdy zrovna dělal – třeba v r. 2001, kdy spadla Dvojčata v New Yorku, nebo starší generace, co zažila atentát na J. F. Kennedyho. Poprvé jsem se o Bitcoinu dozvěděl na schůzce před 7 lety, kdy jsem zrovna skončil s podnikáním a hledal jsem si práci – a někdo nabízel školení tradingu. A shodou okolností se jednalo o Bitcoin.

Nevěděl jsem nic o grafech, svíčkách, trzích – a tím méně o Bitcoinu. A teprve o pár měsíců později, někdy v dubnu 2013, kdy se i přes ČR přelila jedna z prvních zájmových vln (v dubnu 2013 vyrostla cena BTC z asi 30 USD na 260 dolarů), jsem si začal uvědomovat, že Bitcoin není jen příležitost ke spekulaci. V té době jsem se také začal potkávat s lidmi, kteří už tehdy tvořili a vlastně až dodnes tvoří jádro bitcoinové komunity v ČR. Slush, Karel Kyovský, Dominik Stroukal, Aleš Janda, Jakub Jedlinský a později lidé kolem Paralelní Polis. Nebudu už raději dál jmenovat, stejně bych na někoho zapomněl… A při tehdejších debatách mi to docvaklo naplno.

Napadlo tě hned ze začátku, že by mohl Bitcoin dosáhnout takových výšin, jak tomu bylo na konci roku 2017?

To rozhodně ne. Už na konci roku 2013, kdy se dostal Bitcoin přes 1000 dolarů, mi to přišlo šílené. A pozdější pád zhruba na čtvrtinu mě v tom jen utvrdil. Pamatuji si dobře, jak jsem si ještě v lednu 2017 říkal, že když se cena Bitcoinu po 2 letech vrátila k té tisícovce, mohla by při shodě okolností v r. 2017 přelézt i 2k. A na jaře jsem si říkal – tý jo, tak jestli přelezeme 5 tisíc, tak se lidi zblázní. 

Na druhou stranu musím říct, že i když se mi párkrát povedlo mít docela dobrý odhad, tak jsem ani současný bear market úplně nevychytal. Korekce po tak šíleném nárůstu – jasně, to se dalo čekat. Ale návrat ke skoro rok a půl trvajícímu medvědovi, to bylo pro většinu lidí kruté vystřízlivění.

U nás v Česku se kryptoměny do mysli veřejnosti teprve dostávají a i přesto, že je povědomí ve srovnání například se začátkem roku 2017 o dost vyšší, tak srovnání třeba s Japonskem nebo Jižní Koreou je prakticky nemožné. I přesto zde vznikají zajímavé projekty, jako je například Pararelní Polis. Jak myslíš, že si v tomto směru vedeme oproti ostatním západním zemím? Kde jsou síly a kde naopak slabiny?

Já si naopak myslím, že se úroveň povědomí mezi jednotlivými zeměmi zase tak neliší, možná jen v Asii jsou větší gambleři a zasáhla je ta vlna víc. Také je to dáno tou velikostí trhu, že se třeba některé burzy apod. chytly ve větším. Takže slabinu bych viděl tak maximálně ve srovnání s velikostí a počtem obyvatel, ne v úrovni vzdělanosti a šikovnosti.

Tam je naopak naše síla, to už bych se hodněkrát opakoval, kdybych měl zmiňovat všechny skvělé nápady a projekty, které vznikly u nás a silně ovlivňují to, jak vypadá kryptoměnový svět. I bez toho, abych jmenoval – podívej se na to, jak vznikla myšlenka poolu, kdo vymyslel hardwarovou peněženku, kdo je první na světě v počtu bitcoinových bankomatů, ve kterém baráku na světě zaplatíš jen kryptoměnou a ničím jiným…

V minulých rozhovorech jsme od tebe mohli slyšet, že Bitcoin pro někoho může být jednotka směny, pro jiného zase uchovatel hodnoty. Co třeba považuješ za největší užitečnost Bitcoinu ty?

Jednoznačně to, že je necenzurovatelný (pozor, nemá to nic moc společného s anonymitou), bez hranic a díky decentralizaci a správně nastavené motivaci těžařů také prakticky velmi obtížně napadnutelný a tyto vlastnosti se časem ukazují jako klíčové. Jasně, a také jeho „konečné“ množství, schopnost přidávat k Bitcoinu jako transakční jednotce další funkcionality, kde se ovšem zatím docela statečně drží i pár altcoinů, které se vydaly trochu jiným směrem.

To by už ale bylo na delší debatu. Myslím, že jsme ale zatím všechny „užitečnosti“ v tom pořadí jak jsem je uvedl, neměli naštěstí možnost naplno využít. Až to bude na pořadu dne, budeme se bavit o uchovateli hodnoty daleko víc a častěji. Je jen otázka, jestli je to dobře, nebo špatně, jak bude vypadat svět, ve kterém budeme žít.

Funkce uchovatele hodnoty je ve spojení s Bitcoinem slyšet stále víc. Myslíš, že je možné předpokládat, že se z virtuální komodity, jako je Bitcoin, může v blízké době opravdu stát konkurent něčeho hmatatelného, jako je zlato? Nebo je to pro klasické investory stále obrovský až nepochopitelný skok kupředu? Například takový „zlatník“ Peter Shiff se dodnes ohání tím, že si z Bitcoinu nemůžeme nic vyrobit.

Konkurent zlata? Nevím, nejsem ekonom, na tohle téma vzniklo nespočet vysoce odborných i docela stupidních polemik, to jsou podle mě dva světy, které zas tak dobře srovnávat nelze. Jasně, ze zlata můžeme spoustu věcí vyrobit, ale zaplatíš jím na dálku? V jakékoliv hodnotě a s minimálními náklady? Až budeš v situaci, že budeš muset sbalit pár švestek a do druhého dne zmizet ze země, ve které nebude třeba bezpečno, vezmeš si s sebou 10 kilo zlata na záda? Ale konkurent transakcí, tak jak je známe v dnešním světě bank, PayPalů a platebních karet? Rozhodně ano.

Otázkou je jen to, čím si kryptoměny projdou, aby se mohly stát mainstreamovou alternativou, jak hodně to bude spojené s nějakými regulacemi, čemu dají lidé přednost a co pro ně bude pohodlnější, jestli „garance“ a dohled státu a centrálních bank, nebo možnost sami rozhodovat o tom, jak a jaké platidlo budou používat.

Hodně lidí se investicí do Bitcoinu během prudkého nárůstu ke konci roku 2017 spálilo. Dejme tomu, že přijde další bull-run v Bitcoin stylu, který však bude spojený s narůstající adopcí. Je možné, že se během dalšího boomu Bitcoin cenově ustálí, nebo se jako každá tržní komodita dočká opět pádu? Přece jen, co jde nahoru, musí jít i dolů.

O tom nemám přehnané iluze. Z dlouhodobého hlediska Bitcoinu narůstající adopce samozřejmě pomůže, i jeho ceně, v tom jistě patřím mezi optimisty. Ale jak volatilitu, tak různé manipulace s ní spojené uvidíme ještě dlouho a nejsem si úplně jistý, jestli bych v tomhle srovnával kryptoměnu s běžnými tržními komoditami. Budu jen spokojený, když se ten rozdíl bude postupně srovnávat, ale různých bull runů a následujících průšvihů zažijeme rozhodně ještě víc.

Pojďme malinko hlouběji do technologie a přístupů k tvorbě blockchainů. Proof of Work vs. Proof of Stake. Podle mě je Proof of work a tedy nutnost těžby BTC za reálnou energii opravdovou „killer aplikací“, která z Bitcoinu dělá to, čím je. Mnoho lidí to však vidí jinak a na Proof of Work lze často slyšet kritiku, zejména z důvodu vysoké spotřeby energie. Co si o tom myslíš ty?

Neřekl bych to lépe. Motivace těžařů tak, jak je u PoW nastavená, rozhoduje o bezpečnosti zápisů v blockchainu a jak správně říkáš, z tohoto pohledu se „energetická výhoda“ Proof of Stake nedá postavit k PoW jako protiváha. Jsou to dvě rozdílné věci a nic lepšího v tomhle směru nikdo nevymyslel. A různé „odborné studie“ o vysoké spotřebě při těžbě kryptoměn, tím spíše papouškování omletých frází v médiích neuvádí to podstatné a srovnává nesrovnatelné.

Vidíš smysl ve snaze zprovoznit „krypto ekosystém budoucnosti“ na jednom blockchainu, například Ethereum nebo Zilliqa? Můžeme vůbec očekávat, že se dostaneme k takové rychlosti transakcí, že bude stačit opravdu jen jeden blockchain, ať už jakýkoli?

To rozhodne trh a uživatelé. Ethereum, Zilliqa, Quarkchain, sharding, neomezená škálovatelnost a milion dalších nápadů – to jsme ještě ani pořádně nezačali. Technologie jdou strašně rychle dopředu a přibývá suprových řešení. Bude je ale někdo využívat? Bude dost projektů, jejichž podstatou bude smart contract a jinak to nepůjde? I kdyby ano, všechny podobné projekty to samozřejmě nepřežijí, vítězů bude pár, možná jeden. Nevím a netroufám si odhadnout, které to budou. Třeba teprve ještě vzniknou.

Jelikož jsi prezidentem krypto-bankovní asociace BACCA, určitě máš vlastní názor na XRP a nedávno vzniklý JPMorgan coin, který byl hned ze začátku označován za zkázu XRP. Který z těchto projektů má podle tebe větší šanci na úspěch?

Ať se vymlátí JPMorgan coin a XRP mezi sebou, to by bylo zdaleka nejlepší. Už jsem to tady zmiňoval, když zvítězí pohodlnost lidí, kteří nedokáží rozlišovat mezi centralizovaným shitem a tím, co je pro ně opravdu užitečné, tak prostě jedna iluze nahradí druhou. Podstatné je, že jsou tu životaschopné decentralizované alternativy s Bitcoinem v čele, které dávají ten správný nástroj všem, kteří to budou chtít chápat.

V problematice Bitcoinu, kryptoměn a blockchainu jsi očividně zběhlý. Každý však jednou začíná a my bychom se tě rádi zeptali, jaké edukační zdroje doporučuješ někomu, kdo s „divokým západem“ kryptoměn prozatím nemá žádnou zkušenost?

Kromě mého https://btctip.cz vzniklo v poslední době spousta různých českých kryptomagazínů, které nechci házet do jednoho pytle. Pro angličtinou nepolíbené čtenáře je to určitě zajímavý zdroj informací, hlavně pokud jde o rychlý přehled, co se děje ve světě. Skvělý zdroj informací je Twitter, podívejte se na pár nejznámějších jmen v naší a zahraniční bitcoinové komunitě, koho sledují a sledujte je taky. Skoro povinnou četbou (nebo spíš sledováním) jsou videa Andrease Antonopouluse, tam se snad ani nedá začít jinde, to je prostě klasika. Z českých zdrojů je skvělým čtením druhé vydání knihy Dominika Stroukala a Jana Skalického Bitcoin a jiné kryptopeníze, v pdf si můžete stáhnout začátečnickou příručku Jak na Bitcoin krok za krokem.

Mockrát děkujeme. Ještě se tě tedy zeptáme, kde jinde tě mohou naši čtenáři najít?

Kromě magazínu btctip.cz provozuji také www.karluvklub.cz , když zadáš do vyhledávače na Youtube moje jméno, tak na tebe určitě vyskočí spousta videorozhovorů a určitě mě najdete na Instagramu @karelvamtorikal a na Twitteru @btctip_cz.

Osobně budu v nejbližší době ke konci května na Blockchain Summitu na Maltě.

Hned druhý den po návratu se chystám 25. 5. 2019 na konferenci do Zlína, tam se také moc těším.

Díky moc za rozhovor a zdravím všechny čtenáře Kryptomagazínu.cz!

Co číst dále?

[ROZHOVOR] IXOYE – Tržní analytik, který vstal z mrtvých…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img