Pozornosti miliardářů neunikl prudký růst cen akcií umělé inteligence (AI). Zveřejnění informací o investicích ukazují, že do akcií AI, jako je Nvidia, vložili movití investoři značné množství kapitálu.
To je důležité, protože někteří investoři následují kroky těchto špičkových investorů a napodobují jejich obchody v naději na podobné výsledky. Ačkoli tito miliardáři nakupují akcie z mnoha důvodů, jejich pozice naštěstí občas přinášejí prospěch průměrným investorům. A to zejména pokud si náhodou vyberou solidní akcie, za kterými si movití investoři stojí.
Podívejme se na tři miliardáře a prozkoumejme, proč zaujali pozice ve společnostech Alibaba, Alphabet a Microsoft. Toto cvičení by mohlo vést k určitým poznatkům, které mohou být užitečné pro vaši investiční cestu.
1. Alibaba
Na první pohled může být pro investory záhadou, že Appaloosa Management, fond miliardáře Davida Teppera, zaujal pozici ve společnosti Alibaba. V roce 2022 této společnosti hrozilo vyřazení akcií z burzy, když čínská společnost odmítla umožnit Komisi pro cenné papíry (SEC) nahlédnout do svých interních finančních auditů kvůli svému spojení s Komunistickou stranou Číny. Přestože USA a Čína nakonec tuto otázku vyřešily, napjaté vztahy mezi zeměmi vytvářely na akcie obrovský tlak.
V důsledku těchto zmatků se cena akcií společnosti Alibaba propadla na téměř 20 % nižší úroveň, než byla její cena při primární veřejné nabídce (IPO) před deseti lety. K tomuto poklesu došlo navzdory tomu, že čistý zisk společnosti Alibaba se za tu dobu více než ztrojnásobil. To způsobilo, že její poměr P/E na krátkou dobu klesl na jednociferné číslo a její současný násobek zisku ve výši 18 je daleko nižší než u jakéhokoli srovnatelného konglomerátu.
Vzhledem k tomu, že se její akcie obchodují za výrazně sníženou cenu, Tepper za poslední rok zvýšil velikost své pozice v Alibabě o více než 11 000 %. Trhy mohou tento krok časem ospravedlnit. Cena akcií se letos zatím drží na stabilní úrovni, ačkoli od svého maxima v roce 2020 klesla asi o 75 %.
Přesto, pokud Alibaba najde způsob, jak zmírnit obavy investorů, Tepperův fond a ti, kteří investují spolu s ním, by mohli zažít výrazné výplaty, protože akcie konečně ocení své rostoucí zisky.
Prozkoumejte akcie Alibaba na platformě XTB
2. Alphabet
Společnost Alphabet je špičkovým inovátorem v oblasti umělé inteligence od roku 2001. Tehdy tuto technologii zavedla do své vyhledávací platformy Google. Přesto investoři do AI zanevřeli na její akcie, když OpenAI představila na začátku roku 2023 výrazně vylepšenou verzi ChatGPT. Vznikl tak dojem, že mateřská společnost Googlu je pozadu.
Miliardáři jako Bill Ackman v tom spatřili nákupní příležitost, a to do té míry, že 13 % jeho portfolia Pershing Square je vázáno v této akcii. Ještě ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 společnost Pershing Square nevlastnila žádné akcie společnosti Alphabet.
Nákup v době, kdy tak Pershing Square učinil, byl možná správným krokem. V nedávné době společnost Alphabet reagovala vlastním produktem generativní umělé inteligence, Google Gemini. Svůj výzkum umělé inteligence také spojila pod hlavičkou Google DeepMind. Vzhledem ke své likviditě ve výši 108 miliard dolarů bude pravděpodobně nakupovat všechny inovace v oblasti AI, které nedokáže vymyslet s pomocí vlastních zdrojů.
Navzdory vnímání veřejnosti vzrostly její akcie za poslední rok o zhruba 60 %. Poměr P/E 29 z ní činí nejlevnější společnost s tržní kapitalizací nad 2 biliony dolarů. To staví společnost Alphabet do pozice, kdy nabízí jak bezpečí, tak vyšší pravděpodobnost dalších zisků.
Prozkoumejte akcie Alphabet na platformě XTB
3. Microsoft
Příležitost investice do akcií Microsoftu zaujala zejména Stanleyho Druckenmillera, správce fondu Duquesne Family Office. Viděl, že generální ředitel Microsoftu Satya Nadella vrátil tomuto technologickému gigantu pozici lídra v oblasti cloud computingu.
Uspět v cloudu dnes znamená být lídrem v oblasti umělé inteligence. Druckenmiller začal nakupovat akcie na dně medvědího trhu v roce 2022 a nákupy zvýšil, když vyšlo najevo partnerství Microsoftu se specialistou na generativní umělou inteligenci OpenAI. Nyní tvoří přibližně 11 % fondu Duquesne.
Společnost na tuto dohodu navázala a integrovala vyhledávač Bing s ChatGPT, aby mu umožnila lépe konkurovat vyhledávači Google. Kromě toho spustila Copilota, chatbota s umělou inteligencí, který kombinuje velký jazykový model ChatGPT a nástroje Microsoftu k vytváření dodávek na povel prostřednictvím přirozeného jazyka člověka.
Na pozadí svých inovací drží likviditu ve výši přibližně 80 miliard dolarů, což jí dává obrovskou variabilitu. Optimismus kolem umělé inteligence totiž pomohl akciím Microsoftu za poslední rok vzrůst o téměř 40 %.
S poměrem P/E kolem 39 se Microsoft stal mírně oceněnou akcií AI, ale vzhledem k jeho zdrojům a vedoucí pozici v oblasti AI by akcie měly časem dále růst.
Prozkoumejte akcie Microsoftu na platformě XTB