Proč dávat stoploss?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • 100 % Chainlink adres je nyní v zisku, u BTC je to 90 % a u LTC 47 % • a...

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě. TRHY Během včerejšího obchodování se dostalo...

[Večerní souhrn článků] • Cena Bitcoinu dosahuje nejvyšší úrovně oproti turecké liře • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

V obchodování jakýchkoliv podkladových aktiv by měl mít trader definovanou svoji strategii ještě před vstupem do obchodu, protože technická analýza dává traderovi jen malou výhodu. Větší důraz je třeba soustředit na výstupy a řízení svých pozic. 

Jaké máme druhy stoplossů?

Prvním základním stoplossem, je fyzický stoploss, který známe z tradičního obchodování. Tento stoploss vystavíme na burzu, a pokud se cena dostane na úroveň našeho příkazu, vyhodí nás to z trhu. Takto ochráníme náš účet, aby nedošlo k jeho vymazání. Trader pak má většinou zisk na obchod vyšší, než je jeho ztráta.

Druhým stoplossem je mentální stoploss, kde ovšem trader musí být tak zkušený, aby zvládl z pozice vystoupit. Tato metoda není ani náhodou určena pro začátečníky. Často má trader mnohem vyšší ztrátu, než je zisk na daný obchod. Tato metoda může vymazat i měsíční profit.

Třetím méně používaným stoplossem je tzv. capital guard, který odstřihne vaši pozici od likvidity na trhu a je to opravdu brutální odstranění pozic.

Začátečník musí vždy mít fyzický stoploss

Na trhu s kryptoměnami je celkem typické, že v býčím trendu nedávají spekulanti při obchodování stoplossy. Což je velký paradox, neboť do kryptoměn chodí dennodenně plno začátečníků a nejvíce jich přijde do kryptoměn právě na vrcholu býčího cyklu. Učit začátečníky nepoužívání fyzického stoplossu by mělo být v tradingu zakázané a začátečník by od takového „tradera“ měl dát ihned ruce pryč.

Začátečník by měl začít s fyzickým stoplossem a z vlastní praxe by jeho poměr ztráty k zisku měl být někde mezi 1:1-2, aby měl vysokou pravděpodobnost úspěchu a zároveň prostor pro nějaké chyby. Toto učím já své studenty. Až přejdou do stavu, kdy jsou kvalitní a mají za sebou stovky obchodů, můžeme se pobavit o modifikacích řízení peněz.

Myšlení: No stoploss no loss

Můžete se nyní aktuálně podívat na altcoiny. Jak by to dopadlo, kdybychom nepoužívali stoploss? Aktuálně bychom drželi pozice s 90% ztrátou? Každý musí mít plán a musí mít strategii. Zde se nebavíme o hodnotovém investování, kde ovšem má investor také svůj stoploss a nenechá spadnout své portfolio do 90% ztráty. Někteří tradeři ukazují jen své zavřené obchody, kde mají jeden zisk za druhým. Ale co ta nakumulovaná obří ztráta?

Trader uzavírá jen zisky a ztráty nechává kumulovat do té doby, než budou v zisku. Aktuálně má 80% ztrátu svého portfolia.

Setkal jsem se s pár profíky, kteří umějí pracovat s kumulovanou ztrátou. Mají vysoké riziko a ví, že do pár měsíců celý účet smažou, ovšem do té doby již mají 150 % zisku vyděláno a tudíž jejich čistý zisk po smazání účtu je 50 %. Tohle ovšem není možné učit studenty, protože to akorát ničí kvalitu tradingu. Začátečník tohle nikdy nemůže zvládnout psychicky, speciálně ne na začátku vzdělávání.

Můžeš vidět opravdu extrémní zhodnocení, během kterého ovšem nedošlo k vymazání účtu. I když nyní trader smaže účet, bude v pohodě.

Nekoukejte nikdy jenom na uzavřené obchody, to je častá chyba začátečníků. Sledujte stav vašeho kapitálu na účtu, protože u něj jsou započítané i otevřené obchody. Na horním grafu je stav reálného účtu na zelené křivce a stav uzavřených obchodů na modré křivce.

Učte se od kvalitních traderů

Jako první věc, kterou udělejte, když se rozhodnete v tradingu vzdělávat a vyberete si mentora, je, že jej zkusíte pořádat o výpis obchodů přímo z burzy, kde by vám měl ukázat minimálně 2roční konzistenci, jak mu equity křivka roste. Žádné excely ani jiné blbosti. Nebo ať vám pošle 5 – 10 videí, kde obchoduje LIVE, abyste viděli, jak se trader chová v otevřené pozici. Buďte ovšem připraveni, že za tento mentoring zaplatíte v přepočtu přes 5 000 Kč za hodinu výuky.

Podívej se na skutečný trade s částkou 250 000 USD, kde vidíš celý průběh obchodu až po jeho finální profit. Tento trade jsme uzavřeli se ziskem kolem 100 000 Kč.

Závěr

Za celou svoji 14letou kariéru obchodování, kdy jsem začínal na akciích a poté přesedlal na deriváty, jsem si prošel mnoha kurzy od v ČR známých jmen. Dalo mi to velký rozhled, kdo skutečně obchoduje a kdo dělá jen marketing. Držte se těchto mých rad a nikdy nezklikvidujete účet, ani se nedostanete do vyšší než 30% ztráty portfolia. Pokud se chceš vzdělávat, připoj se k nám do Crypto Kigdom, kde dostaneš vše na zlatém podnose.

Co číst dále?

Tři kryptoměny, které se mohou snadno dostat zpět na 1000 dolarů!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře