Oblíbená krypto banka Silvergate aktuálně musí čelit výrazné finanční bouři. Ta přišla po vlně ukončování partnerství a vyšetřování, které má souviset se zaniklou burzou FTX.
Coinbase, Circle, Bitstamp, Paxos a Galaxy Digital jsou posledními z rostoucího seznamu kryptografických společností, které přerušují vazby s kdysi preferovanou kryptoměnovou bankou. Ta krom jiného provozovala široce využívanou platební síť, která sloužila k převodům finančních prostředků mezi kryptoměnovými společnostmi v reálném čase.
Končící spolupráce a tenčící se rezervy
Společnosti Coinbase a Galaxy označily toto opatření za preventivní, zatímco Paxos “přerušil všechny převody”. Bitstamp uživatele přímo varoval, že budoucí vklady jsou “na vlastní riziko majitelů”, a v současné době probíhá přerušení transakčních služeb u společnosti Circle.
Potíže pro Silvergate začaly v minulém čtvrtletí poté, co se objevily zprávy o krachu FTX. Téměř tři roky tato licencovaná banka se sídlem v USA otevírala své dveře pro přijímání kryptografických vkladů v plném rozsahu. Za tu dobu získala více než 4,3 miliardy dolarů v kryptoměnových vkladech zákazníků a nabízela širokou škálu tradičních finančních služeb pro mnohé kryptografické projekty. Mezi její partnery patřila také FTX, což jí poskytlo značnou expozici vůči burze Sama Bankmana-Frieda. A v konečném součtu také pomyslného Černého Petra ve firemních financích na kopci kolapsu FTX.
Během několika týdnů banka vedená Alanem Lanem zpracovala téměř 8 miliard dolarů v podobě výběrů od klientů. Tím se ocitla bez více než dvou třetin svých rezervních vkladů. Z aktiv v digitální měně v hodnotě 14,1 miliardy dolarů, která držela na začátku loňského roku, zbylo necelých 398 milionů dolarů.
Podaří se Silvergate zachránit?
Banka již oznámila dvoutýdenní odklad zveřejnění své výroční zprávy a dodala, že silně zvažuje své šance přežít jako fungující podnik. Aby zvládla poslední měsíce, musela prodat deriváty a cenné papíry se ztrátou 718 milionů USD. A nevyhnula se ani propouštění a na začátku nového roku snížila počet svých zaměstnanců o 40 %.
Kromě finančních potíží se na společnost a jejího generálního ředitele Alana Lanea zaměřila i řada soudních sporů. Dává se jí za vinu, že skrytě podporovala miliardový podvod spáchaný společností FTX. Společnost by se také musela zodpovídat před americkým ministerstvem spravedlnosti. To zahájilo vyšetřování, jakou roli mohla hrát při správě účtu SBF jako zákazníka.
A jak se dalo čekat, velmi výrazně se propadla také cena akcií Silvergate. Při pohledu na graf vidíme pád o více než 57 procent a v současné době se jejich hodnota pohybuje kolem 5,72 USD.
Závěr
Problémy společnosti Silvergate se podepsaly i na ceně téměř všech kryptoměn. Bitcoin se v jednu chvíli propadl až na 22 000 USD, Ethereum na cca 1545 dolarů a ani ostatní kryptoměny na tom nejsou lépe. Krom vlivu na cenu digitálních aktiv se dá také očekávat zvýšený tlak na regulaci tohoto odvětví.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.