22. 9. 2023 Přehled trhu – Fed vyděsil trhy projekcí sazeb, akcie a bitcoin klesají. Dolar posiluje

4.4
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, Bitcoin a další kryptoměny. Fed ve středu ponechal úrokové sazby na stávajících úrovních. Svou projekcí pro vývoj úrokových sazeb však vyděsil akciové trhy. Index S&P 500 se propadá. Bitcoin ho následuje a lehce klesá.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin poslední tři dny lehce klesá poté, co našel zamítnutí při pokusu prorazit nahoru rezistenci kolem 27 400 USD. Dnes ráno se drží cenové hladiny 26 650 USD čím táhne dolů všechny kryptoměny v jednotkách procent. Je možné, aby Bitcoin pokračoval výrazně níže v reakci na výprodej akciového trhu?

Makro kalendář druhé poloviny týdne:

Po první méně zajímavé části týdne konečně přichází slušná volatilita a zajímavé makro zprávy z hlavních ekonomik. Ve středu reportovala Británie inflační data, kde zaznamenala maličký pokles celkové inflace z 6,8 na 6,7 procentních bodů. Včera Britská centrální banka díky tomu rozhodla o dalším nenavyšování úrokových sazeb ze stávajících 5,25 procentních bodů. Podobně jako americká centrální banka Fed bude vyčkávat další data. Hlasování bylo těsné (ve prospěch podržení hlasovalo pět z devíti zástupců).

Ve středu večer proběhlo zasedání americké centrální banky Fed, kde zástupci obdobně rozhodli o podržení aktuálních úrokových sazeb na úrovni 5,5 procentních bodů. Toto rozhodnutí bylo vysoko pravděpodobné. Rozhodující však bývají informace v projevu jejího šéfa Jerome Powella.

Očekávaný vývoj úrokových sazeb zástupců Fedu
Očekávaný vývoj úrokových sazeb zástupců Fedu, zdroj: twitter.com

Výše zobrazený graf (tzv. Dot plot chart) ukazuje očekávaný vývoj úrokových sazeb pro nejbližší roky. Zelená křivka je aktuální mediánová projekce. Můžeme vidět předpoklad pro jedno další zvýšení sazeb do konce roku 2023 až po 5,6 procentních bodů. Následně by mohlo dojít ke snižování sazeb až v druhé polovině roku 2024. Pro konec roku 2024 by připadala úroveň 5,1 procentních bodů a pro konec 2025 nadále kolem 4 procentních bodů. Už to vypadá, že na vyšší úrokové sazby se bude muset adaptovat většina investorů a hráčů na trhu.

Tentokrát vyzněl projev dost zmateně na co začalo na sociálních sítích poukazovat vícero uznávaných ekonomů. Jerome Powell naznačil snahu Fedu najít optimální hladinu sazeb aby nepřiškrtili ekonomiku až moc. Rizika pro ekonomiku se pomalu balancují na obé strany vývoje. Bohužel Powell nekouká na růst ceny energií a tím pádem ho aktuální meziměsíční nárůst inflace zřejmé netrápí?

Po otázce jestli Jerome Powell pokládá “soft landing”, tzn. hladké zvládnutí situace Fedem jako základní scénář už tak jednoznačná odpověď nepřišla. To si může každý vysvětlit po svém. Já se domnívám, že s ohledem na obrovské množství věcí, které se v ekonomice můžou pokazit Fed ztrácí jednoznačný názor jak tato “operace” pro zvládnutí inflace a záchranu ekonomiky dopadne.

Včera se objevili další zajímavá data pro americký trh práce, kde počet žádostí o podporu v nezaměstnání nadále lehce klesá. To dává Fedu smíšené signály k pokračování restriktivních kroků.

Dnes ráno proběhlo zasedání centrální banky Japonska, která znovu nezvýšila úrokové sazby a drží je na zajímavých -0,1 procentním bodě. Domnívám se, že jakékoliv zvýšení do pozitivních sazeb by znamenalo pro jejich ekonomiku obrovský problém pro zvládnutí dluhu. Už to vypadá, že Japonsko bude raději riskovat vyšší inflaci.

Dnes odpoledne nás ještě čekají indexy PMI z Evropy a večer ze spojených států. Ty by mohli doplnit obrázek jakým směrem se americká ekonomika vydá pro nejbližší týdny.

Silný dolarový index a náznaky problémů

Dolarový index tento týden začal lehkým poklesem. všechno se otočilo po projevu Jerome Powella a index začal dosahovat nový lokální vrchol pokusem znovu prorazit rezistenční pásmo kolem 105,7 bodů.

Dnes se nadále drží vysoko, čím naznačuje pokračující zájem investorů zbavovat se svých rizikových pozic a odprodávat je do amerického dolaru. Tedy držet hotovost a eliminovat riziko.

V případě proražení rezistenčního pásma by mu téměř nic nebránilo k dalšímu růstu až po 109-110 bodů. To by znamenalo hluboký výplach akciových a kryptoměnových trhů. Otázkou zůstává co se musí v ekonomice zlomit, aby nastala táto situace (jaký je dostatečný fundamentální důvod)? Je nutné s touto variantou uvažovat a podle ní řídit svoje (nejenom) rizikovější pozice.

Technická analýza dolarového indexu, ticker DXY, 1D Graf
Technická analýza dolarového indexu, ticker DXY, 1D Graf

Akciové indexy v potížích a co očekávat?

Akciové indexy tento týden zaznamenávají celkem hezký výprodej. Akciový index S&P 500 za poslední dva dny ztratil téměř tři procenta a klesá na 4330 bodů. V případě indexu Spyder (ticker SPY) níže, který ho kopíruje je to pokles až na 4310 bodů. Pomaličku se vyplňuje můj odhad pro pokles ke klíčové hladině 4220 bodů, kde se nachází další nevyplněný gap na futures grafu. Aby toho nebylo málo, je tam zároveň denní klouzavý průměr EMA 200 1D a týdenní EMA 55 1W. Jako další průsečík bodu je oranžová linie růstového kanálu od minulo ročního lokálního dna. Přijde mi to jako ideální místo kam se můžeme v nejbližších dnech podívat.

Zároveň bych tam očekával rozhodnutí o dalším osudu akciového indexu S&P 500, kterému každým dalším poklesem ocenění roste pravděpodobnost pro hlubokou korekci. Pokud se vyplní můj plný očekávaný vývoj, tak se můžeme podívat na dvojité dno kolem 3490 bodů a možná i lehce pod něj. Z aktuální hladiny by to znamenalo pokles o dalších – 19 procent.

Předpoklad pro tento vývoj je zhoršení sentimentu investorů a snaha snížit expozici pro případný pokles všech trhů. Zároveň s prodlužováním doby, kdy budou zvýšené úrokové sazby je víc času aby se něco v ekonomice rozbilo. Retailu pomaličku docházejí úspory a rostou výdaje na splátkách dluhů. Běžná americká domácnost je šíleně zadlužená. Pokud budou muset většinu svých závazku (mimo třicetileté hypotéky) refinancovat dle stávajících sazeb, bude to pro ně problém. Většina raději zaplatí hypotéku a koupí si jídlo, než aby měla nový iPhone nebo novější auto. Tím by se mohli snížit zisky společností a akciové indexy by byly s poklesem zisků (EPS) ještě dražší.

Info
Pokud se projeví horší scénář (ekonomická recese), část investorů bude nucena rychle sehnat peníze prodejem kryptoměn a akcií. Dost možná se blíží doba, která moc nepřeje spekulativním aktivům. Majetnější lidi si peníze můžou hezky zhodnocovat držením vládních dluhopisů, které už nabízejí dvou procentní premium nad aktuální americkou inflaci.

Zatímco u indexu S&P 500 je graf pro většinu lidí málo čitelný, výrazné lepší je to pro akciový index malých společností Russell 2000. Na dvacetiletém grafu níže můžete vidět vývoj od technologické bubliny v roku 2000.

Co je na grafu nejzajímavější je formování souměrného trianglu na týdenním grafu. Trojúhelník je konsolidační struktura, která naznačuje další pokračování trendu. Za předpokladu, že máme od vrcholu v listopadu 2021 holotou první korekční vlnu (A), musíme uvažovat s ještě jednou. Ideálně v poměru 1:1, to naznačuje možný propad k dlouhodobé linii propojující krizové lokální dna (2009, 2020).

Žlutý korekční triangl je dokončený (vlny a-e). Další pokles by mohl znamenat propad o -31 procent z aktuálních hladin. Zajímavé je, že pokud si očistíme akciový index S&P 500 o 7 až 10 největších společností, bude jeho graf vypadat velmi podobně.

Domnívám se, že je NUTNÉ být velmi opatrný a brát tento graf do úvahy pro výběr vašich investic. Aktuální situace se v mnoha faktorech podobá právě technologické bublině. Nejmenší společnosti americké ekonomiky můžou nejvíce trpět horším přístupem k levnému kapitálu a zvládnutí splácet svoje dluhy. Pokud se situace zhorší bude mezi nimi výrazné větší procentuální poměr bankrotů než u velkých společností.

Bitcoin našel zamítnutí u rezistence

Bitcoin našel další zamítnutí u rezistence ve formě týdenního klouzavého průměru EMA 55 1W kolem cenové hladiny 27 000 USD. Maximálně vystoupal ke 27 500 USD a následně včera spadl pod 26 300 USD. Navenek to může vypadat jako maličký pohyb v jednotkách procent. Avšak zamítnutí růstu u této rezistence může být důležitější než si většina myslí. Bitcoin tím pádem může reflektovat vývoj na akciových trzích a celkově negativnější sentiment investorů eliminovat riziko.

Podle denního grafu níže je teď potřeba sledovat nejbližší support a to týdenní klouzavý průměr EMA 200 1W (oranžová). Pokud nás ani hladina kolem 26 000 USD neudrží, rapidně tím poroste pravděpodobnost pro hlubší pokles. Nabízí se zóna 19 300 – 16 500 USD jako nejpravděpodobnější. To by mohl být ekvivalent podobného poklesu jako u akciového indexu Russel 2000 (-31%).

Už několik týdnů se pro mnohé možná opakuji, avšak situace se spíše zhoršuje a naznačuje tvrdší přistání americké ekonomiky. Buďte proto velmi opatrní do čeho investujete. Situace teď nahrává více krátkým intradenním traderům, kteří se rádi svezou na vysoké volatilitě. Příště se podíváme na graf drahých kovů, které na grafu naznačují možný pokus o růst. Situace je tam úplně obrácená než na grafech akciových indexů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img