Portugalsko začne zdaňovat kryptoměnové zisky a platby

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Portugalský ministr financí Fernando Medina na zasedání parlamentu 13. května potvrdil, že Portugalsko začne kryptoměny zdaňovat.

Portugalsko: Spíše pomalá reakce

Portugalsko je v současné době jednou z nejpřívětivějších zemí v Evropě, kam se stěhuje mnoho investorů, kteří využívají výhod portugalského občanství.

Kryptoměnový ráj však může mít krátké trvání a možná souvisí spíše s pomalou reakcí vlády než s tím, že je ke kryptu přátelská. Země v současné době kryptoměny nezdaňuje, protože je považuje spíše za platební prostředek než za aktivum.

Mariana Mortágua, poslankyně portugalského parlamentu, nyní požádala o vypracování studie o tom, jak se se zdaněním kryptoměn vypořádaly jiné země, aby bylo možné pokročit s novými pravidly v rámci Portugalska.

Zpráva na portálu portugal.com přeložila část jednání z 13. května a uvádí, že Medina řekl:

“Je neuvěřitelné, jak Socialistická strana odmítá zdanit jmění vytvořené během několika vteřin na internetu, zatímco zachovává DPH na elektřinu a nezvyšuje minimální mzdu v souvislosti s inflací.”

Časový harmonogram, kdy by ke změnám mohlo dojít, zatím není znám. Zdá se však, že se jedná o zatím nejvýznamnější ukazatel toho, že Portugalsko není přátelské ke kryptoměnám, ale legislativně zaostává. Státní tajemník pro fiskální otázky Mendonça Mendes zdánlivě dodal:

“Na základě mezinárodního srovnání vyhodnocujeme, jaká je definice kryptoaktiv, mezi něž patří i kryptoměny. Vyhodnocujeme předpisy v této oblasti, ať už jde o boj proti praní špinavých peněz a regulaci trhů, abychom předložili legislativní iniciativu, která skutečně slouží zemi ve všech aspektech, a ne legislativní iniciativu, která se dostane na titulní stranu novin.”

Přátelství nebyl v úmyslu

Právní předpisy o kryptoměnách, které v současné době procházejí Evropským parlamentem, mohou při tomto objevu sehrát určitou roli. V nových materiálech jsou stanoveny přesné definice různých typů digitálních aktiv, což členským státům usnadňuje tvorbu nových daňových zákonů.

Vytváření digitálních aktiv pravděpodobně způsobilo potíže státům, které přijímají progresivní legislativu pomaleji. Zajímavé je, že se zdá, že Portugalsko se stalo rájem pro kryptoaktivní společnosti, aniž by to nutně mělo v úmyslu.

Webová stránka getgoldenvisa.com je na prvním místě ve vyhledávání “Portugalsko tax crypto friendly” a uvádí, že:

“Svým přátelským postavením ke kryptografii nabízí Portugalsko úžasný příklad pro ostatní evropské země. Podporuje zahraniční podnikatele a investory tím, že jim umožňuje vydělávat na kryptoměnách, aniž by z nich platili daně.”

Podmínkou pro získání “zlatého víza” je vložení 280 000 eur do portugalské ekonomiky a pobyt v zemi po dobu nejméně sedmi dnů v roce. Do šesti let pak poskytuje zrychlenou cestu k portugalskému občanství. Držitelů zlatého víza se změny ve zdanění kryptoměn v Portugalsku nemusí týkat.

Program od roku 2012 vynesl 6 miliard dolarů a změny tamních zákonů o zdanění kryptoměn by s největší pravděpodobností způsobily odliv podniků, které se do Portugalska přestěhovaly z tohoto důvodu. Patrick Hansen, Crypto Venture Advisor ve společnosti Presight Capital, se k tomu vyjádřil:

“Kryptolidé, kteří se přestěhovali do Portugalska, jsou extrémně mobilní, jsme zvědaví, jaký to bude mít dopad na ně a na image Portugalska jako kryptocentra.”

Technický ředitel společností Bitfinex a Tether, Paolo Ardoino, označil tento krok za “past”.

Závěr

Spíše pomalá reakce než přátelský přístup. Proč to jinde jde? Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img